1. Sayı

1. Sayı – Atsız’dan Miras Ötüken Dergisi 144. Sayısı Münâsebetiyle;

1964 yılında yayın hayâtına başlayan ve Atsız’ın uçmağa varışına dek süren Ötüken Dergisi, uzun bir aradan sonra 144. sayısıyla yayın hayâtına kaldığı yerden devam etmektedir. Ömrünün en çileli yıllarını yaşadığı sıralarda -bütün ömrünün çile içerisinde geçtiği gerçeğini göz ardı etmeyerek- Türkçülüğün düzenli bir yayın organına sâhib olmasını isteyen Atsız’ın, ölümüne dek yayınını zor şartlar içerisinde sürdürdüğü Ötüken Dergisi’ni bugün bizler yeniden okuyucusu ile buluşturmanın gururunu ve zevkini yaşıyoruz.

Atsız, Ötüken Dergisi’ni çıkarmaya başladığı yıllarda iki katlı harap bir evin giriş katındaki sofada perdelerle ve tahta bölmelerle birkaç kısma ayırarak suyu akmayan bir mutfak ve küçük bir oda oluşturmuş; burada tek başına yaşayıp çok iptidaî şartlarda hayât mücâdelesi vermiştir. Buna rağmen elinden geldiğince Ötüken Dergisi’nin yaşaması için çalışmıştır, vazgeçmemiştir. Adı geçen dergide o yıllarda başlayan Kürtçü ayaklanmalar nedeniyle yazılar yazınca Türkçülük düşmânları hemen aleyhinde davâ açmış ve 1973 yılında hapse düşmesine neden olmuştur. Yaşlılığın getirdiği ciddi sağlık problemlerine rağmen o sıralarda yeni yeni ortaya çıkan Kürtçülük (PKK) konusuna dikkat çektiği için hapse konan Atsız, çevresindekilerin cûmhurbaşkanından af talep etmesi isteği karşısında ise sert bir tepki göstermiştir: “Milliyetçiliği mahkûm eden cinâyete hitâb edemem.” Benzer bir şekilde derginin Yazı İşleri Müdürü Mustafa Kayabek de aynı yıl dergide çıkan o yazılar nedeniyle hapse atılmış ve her Türkçünün alışkın olduğu davâ uğruna kutlu çileleri çekmiştir. Hapisteyken boş durmayıp kalemi eline alan ve üreten; lâkin küçük kızları İpek’i ve Gökçe’yi düşündükçe gözleri buğulanan Kayabek gözyaşlarını akıttığı kâğıtlarla Ötüken’i yaşatmaya devam etmiştir. Atsız, o hapisteyken gönderdiği bir mektupta Kayabek’e şunları söylemiştir: “Yalnızlığınız bir bakıma kuvvet kaynağı bir bakıma da acıdır. Yalnızlık en ciddi mekteplerden biridir ve nihâyet yalnızlık kaderimizdir. Çevremiz ne kadar kalabalık olursa olsun, yalnızız. Tıpkı son yolculukta, kalabalık ortasındaki yalnızlık gibi.” Kayabek’e bu şekilde duygularını ifâde eden Atsız, ardından ise yaşadıkları acılara karşın kararlılıklarından aslâ vazgeçmeyen bir şekilde Ötüken’in yeni sayılarının dağıtım ve baskı işlerinden söz etmiştir. Çünkü bu iki çilekeş davâ adamı için mühim olan Ötüken Dergisi’nin yaşamasıydı. Onlara revâ görülen zulüm ise ancak hayâtın bir cilvesi olmalıydı.

Bugün 144. sayısını elinize alacağınız Ötüken Dergisi işte bu yürekli adamların yolunda giden kişilerce hazırlanmıştır. Bizler geçmişin o ülkü devleri kadar olmasa da yıllardır Türkçülük için mücâdele eden, bu uğurda mâddî ve mânevî zulme uğramış kişileriz. Ancak yine gözümüzü kırpmadan elimizi değil, başımızı taşın altına koyuyoruz, koyacağız da. Atsız’ın sâhibi olduğu Ötüken Dergisi’ni 38 yıl aradan sonra yeniden çıkartan bizler, Atsız’ın ektiği o tohumları, bırakılan bu mirâsı devralmanın gururunu yaşıyoruz. Daha önce yaptığımız gibi sâdece Türkçülük uğruna çalışanlarla birlikte hazırlayacağımız bu dergi, her ne kadar kimi sözde Türkçü kişiler ve gruplar tarafından karalanmaya çalışılacak olsa da yoluna devam edecektir. Bizler omuzlarımızdaki ağır yükü taşımanın verdiği şevk ve azimle işimizi yaparken, yılların gösterdiği tecrübeyle söyleyeceğimiz üzere, yalnızca lâftan ibâret olup Türkçülüğü eğitimsiz ve çapsız anlayışlarıyla yozlaştırmaya çalışanlar yine umduklarını bulamayarak köşelerine çekileceklerdir. Çünkü Türkçülük havaya savrulan gösterişli sloganlanlarla değil, geleceğe mirâs bırakılacak Türkçü mücadeleyle yükselecektir.

Son söz olarak şunu belirtmek isteriz ki; bizler Ötüken Dergisi’ni yeniden diriltik ve bunu Ötüken’de hayât bulan Türkçülerle birlikte yaşatacağız.

1175075_10151806062019376_193691097_n

İÇERİK:

 1. Önsöz- 144. Sayımız Münasebetiyle
 2. Ötüken ne değildir?- Caner KARA
 3. Türk korkusu- Hüseyin Nihal Atsız
 4. Macaristan’da Turancılık büyüyor- Vona Gábor (JOBBİK)
 5. Ahmet Cevdet Paşa’nın Tarih felsefesi- Murat Yılmaz (TRABZON)
 6. Güney Azerbaycan’da milli uyanış- Çağrı – Mahmutali Çehreganlı (GAMOH)
 7. Irak Türkleri’nin Bugünkü Durumu- Avukat Sadun Köprülü (ITC)
 8. Alfabeyi Kutsallaştırmak – Yar. Doç .Dr. M. Levent Yener ( ÇOMÜ)
 9. Benim Türkçülüğüm ve Şeriatçılığım- Mohammed Solih ( Özbekistan Erk Hareketi)
 10. Atalar sözü ile bir Kömen ülkesini kapılarını aralamak- Burak Kıyıcıoğlu (SAMSUN)
 11. Yeni(den) medeniyet tasavvuru ne demektir? Ne Olmalıdır? – Yar. Doç. Dr. Alptekin Yavaş (ÇOMÜ)
 12. Promete Hareketi- Emre Kizir (ANKARA)
 13. Tarih Düşmanlığı- Yusufhan Güzelsoy (BİŞKEK)
 14. Türk Eğitim Sistemi nasıl olmalıdır- Muzaffer Eraydın (MERSİN)
 15.  Anayasal Yıkım 1 – Mustafa İlker Özbek (NİĞDE)
 16. Sekeller Neden Tanınmıyor?- Levente G. Borbely (SEKELİSTAN)
 17. Genç Atsızlar Teşkilatına it’afen (ŞİİR)- Heydər Oğuz (NAHCİVAN)
 18. Bağımsızlık Olmazsa kültürümüz tehlikede (SÖYLEŞİ)- Júlia Dávid (SEKELİSTAN)
 19. Ölümden Öteye (ŞİİR)- Muhammed Kayrancı
 20. Ağlatır Beni (ŞİİR) – Ozan Elmir Abbasoğlu ( BAKÜ)