2 Komedi!

1924 senesinde Isparta’nın İslamköy isimli beldesinde doğdu. İlkokulu Isparta’da, liseyi Afyon’da okudu. İstanbul Teknik Üniversitesinden İnşaat Mühendisi olarak 1949 senesinde mezun oldu.

Sulama ve elektrik konularını öğrensin diye ABD’ye gönderildi. Gelince Devlet Su İşlerine verildi. 1955 tarihinde aynı kurumun müdürü oldu. 1962 yılına kadar çeşitli işlerle uğraştı.

1962 tarihinde Adalet Partisine girdi. 1964 de bu partiye genel başkan oldu. 1965 seçimlerinden sonra kurulan koalisyonda Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanlığı yaptı. Aynı yılın Ekim ayında yapılan seçimlerde partisini tek başına iktidar yapıp Başbakan oldu.

1969-1970-1975-1977-1979 hep başbakan.

12 Eylül vurdu, 7 sene siyaset yasağına çarptırıldı. 1987 de yasaklar kalktı Doğru Yol Partisine genel başkan oldu. 1991’de yeniden başbakan oldu.

1993 yılında ise Cumhurbaşkanı oldu. 2000 yılında emekli oldu.

2015’de vefat etti.

Garip üslubuyla en çok taklidi yapılan siyasetçilerdendir. Şapkasını ve kariyerine bakılınca koltuğunu çok seven bir zattı.

Mason olduğu düşünülüyordu.

Tanıdınız mı?

Tanıştıracağım…

**

1948 yılında Tunceli Nazmiye’de doğdu. Erciş, Tunceli, Genç, Elazığ gibi yerlerde ilkokul ve lise okudu. 1971’de Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun oldu. Aynı yıl Maliye Bakanlığında işe başladı.

Hesap uzmanı oldu, 1 yıl Fransa’da bulundu. 1983’e kadar hesap uzmanlığı yaptıktan sonra Gelirler Genel Müdürlüğüne atandı. 1991 yılında BAĞ-KUR’a, 1992’de SSK’ya geçti.

1994 yılında Ekonomik Trend diye bir dergi tarafından Yılın Bürokratı seçilmişliği var. 1999 senesinde de emekli olmuş. Bir ara Hacettepe de derslere girmiş. İş Bankası’nın yönetim kurulunda bulunmuş.

2002 senesinde de CHP’den meclise girmiş. 2010 senesinde de bu partinin genel başkanı oldu.

15 senedir mecliste.

Pek renkli bir kişilik değil.

Tanıdınız mı?

Tanıştıracağım…

**

Birinci bölümde bahsettiği kişi Süleyman Demirel.

Sovyetler dağıldıktan sonra Türk Cumhuriyetleri gezisine çıkmış, Moğolistan’a gitmiş, Orhun Abidelerini ziyaret etmiş. Beraberinde bulunanlarla beraber abidelerin etrafında 7 kere dönerek ‘Şimdi Türk olduk’ demişliği var.

Aynı zamanda bu genç cumhuriyetlerin hiçbir isteğine dönmemiş, yardımı esirgemiştir. Bugün Türk Cumhuriyetleriyle aramızda bulunan uçurumun mimarlarındandır.

Konumuzla alakasına gelince; Demirel 12 Eylül darbesinden önce bir seçim gezisinde Gazi Antep’e gitmiş, seçmeniyle görüşmüş daha sonra parti binasına geçmiş. Burada partililerle sohbet ederken biri çıkıp; ‘Gençler işsiz güçsüz, boşta geziyorlar. Haliyle sokak olayları oluyor. Yürüyüş yapıp duruyorlar’ demiş. Demirel bu laf üzerine meşhur cevabını vermiş; ‘Yollar yürümekle aşınmaz!’

Yollar yürümekle değil ama tank paletleriyle aşındı, Türk gençliği bölündüğü kamplarda birbirinin canına kıydı.

**

İkinci tanıttığım kişi Kemal Kılıçdaroğlu. Deniz Baykal’ın kaseti patlayıp da istifa edince CHP’ye başkan oldu. AKP ne zamandır varsa o da o zamandır var.

Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk, Cemaatin kadrolaşması, 17-25 Aralık…

Kısaca son 15 yılda yaşanan adaletsizliklerin bizzat içinde.

Fakat…

Ankara’dan İstanbul’a yürümek yeni aklına geldi.

Sesini çıkartmak, tepki vermek, dur demek şimdi aklına geldi. 23 bin küsur lira maaş, makam aracı, dokunulmazlık, Türkiye’nin en eski partisinin tüm yetkileri elinde olduğu halde şimdi tepki gösterme kararı aldı.

İstanbul’a vardığı gün pek adil bir Türkiye’ye uyanacağımızı sanıyor. Milletin tansiyonu düşürülmeye çalışılıyor.

İşte size sistemin bizlere hazırladığı kumpanyadan iki ayrı komedi.

Milletin temeli ahlak ise devletin temeli adalettir. Dünyanın en büyük imparatorlukları adaletsizlikten çökmüştür. Adalet ise öyle pabuç eskiterek elde edilecek bir şey değildir.

Bu pisliği ortaya döken sizsiniz. Şov kokan hareketlerinizi kendinize saklayın.

‘Yollar yürümekle aşınmaz’