2. Sayı

2. Sayı – Yeşermesi Ektiğimiz Tohumun Haktır

Hüseyin Nihâl Atsız Bey’in uçmağa varışından yıllar sonra, yeniden alevlenen Ötüken Dergisi ateşinin, çıktığı bu uzun yolculukta 145. sayımızla karşınızdayız. Yeşermesi dileğiyle ektiğimiz tohumların, yarının Türklüğünde nasıl bir büyüklük arz edeceğini bilmeden, günlerimizi ve gecelerimizi ve emeklerimizi Türklük sevdasına hibe etmekten bir an bile geri durmayacağız! Ötüken Dergisi 38 yıl aradan sonra, ilk baskısıyla yeniden çıktı. İlgi oldukça fazlaydı. Bundan ötürü 2 baskı yapmak durumunda kaldık.

Yine de talebi karşılamaya yetmedi. Hâlihazırda birçok ilde temsilcimiz varken, bazı illerde de henüz temsilci oluşturamadık. Ancak Bursa ve Ankara’nın dışında Erzurum ve Trabzon’da temsilcilik yerleşkelerimizin açılmasının gururunu yaşıyoruz. Türkiye başta olmak üzere, Türk Dünyası’nın çeşitli yerlerinden Ötüken’in yaktığı kıvılcımdan etkilenen nice soydaşlar tebriklerini ve bu ateşin bir parçası olmak isteklerini bildirdiler. Öyle görünüyor ki; Ötüken’in yaktığı kıvılcım çok yakın bir zamanda, Türk dünyasının en ücra köşelerinden bile görülebilecek, çok büyük bir ateş olacaktır. Madalyonun bir yanında tablo böyle iken, diğer yanında ise Ötüken’e karşı kötü niyetlerini gizlemekten çekinmeyenler hâsıl oldu. Tamamen Türklüğe ve Türkçülüğe hizmet amacı ile yola çıkan Ötüken, bu amacı baltalamak isteyen birtakım çevreler tarafından çeşitli iftira ve ithamlara maruz kaldı.

Ötüken’in isim hakkının bize, yâni Türkçülere ait olmadığını iddia ederek, engellemek için mahkeme açılacağı söylemleri, bizzat ulusal gazetenin birinde, bir köşe yazarınca dile getirildi. Ancak yazıda kalan ve hiçbir hükme sâhip olmayan bu durumun bizde bir karşılığı yok. Yine de okurlarımızı bu konudan da haberdar etmek istedik. Ötüken’in yayınlanmasına engel olacağını iddia edenler, 1. sayımızın 2 baskı yapmış ve tükenmiş olmasına rağmen iddialarına sadık kalamadılar. Türkçüleri, mahkeme yoluyla tehdit etmek gibi küçüklüklere, hayatında bir tek Türkçü tanımamış kimselerin tenezzül edebileceğini biliyor ve telaşa kapılmış düşmanlarımıza sadece gülümseyerek cevap veriyoruz. Şu kadarını bilmeleri kendilerine yeter: Mahkeme kapıları kendilerine her zaman açıktır. Halep ordaysa, arşın burda… Bu sayımızda Sekelistan Türklerini anlatan bir kapakla karşınızdayız. “Avrupa’nın ortasında Türk güneşi doğuyor” dedik. Bu güneşin doğacağına inanıyoruz. Romanya’da baskı altında yaşayan Sekel Türkleri, bağımsızlık yolunda emin adımlarla yürüyor. Eski karanın her yerinden, katliam, soykırım, baskı haberleri aldığımız bir çağda, Avrupa’nın ortası’nda doğan Türk güneşi umudunu, soydaşlarımızla paylaşmayı uygun gördük.

Geçtiğimiz ay içerisinde Türkiye’ye gelen, Macaristan’ın meclisteki 3. büyük partisi Turancı JOBBIK Partisi Lideri Vona Gabor, Sekelistan Bayrağı’nı göstererek, Sekel Türkleri’ne sâhip çıkılmasını Türkiye ’ deki Türklerden istedi. Bu sayımızda da Tuva’dan, Azerbaycan’a, Macaristan’dan, Sekelistan’a, Türk dünyasının sesi olmaya çalıştık. Ne mutlu ki; derdiyle dertlendiğimiz, sevincini paylaştığımız soydaşlarımız, uzak ülkelerden de olsa çağrımıza kulak, sesimize ses verdiler. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkler, yine düşmanlarıyla baş başa kalmak zorunda kalıyor! Ne insan hakları, ne de uluslararası örgütler dün olduğu gibi bugün de, Müslüman Türkler’e olduğu gibi Hıristiyan Türkler’e de sâhip çıkmıyor.

Bizim, bizden başka kimsemizin olmadığı şuuru ve Türkçülerin sesi olmanın gururuyla, Türklerin dergisi Ötüken’in yeni sayısını arz ediyoruz. Tanrı Türk’ü, Türk yurdunu korusun.

1526846_581510958596852_1017871329_n

 

İÇERİK:

 

 1. Yeis Bataklıktır – Caner KARA
 2. Her Kefenin Beşce Karış Boyu Boyu Var(ŞİİR) – Heydər Oğuz
 3. Medeniyet Değişimleri Nasıl Gerçekleşir? – Yar. Doç. Dr. Alptekin Yavaş
 4.  Devrana İsyan(ŞİİR) – Ozan Elmir Abbasoğlu
 5. Ahmet Cevdet Paşa’nın Tarih Felsefesi – Murat Yılmaz
 6. Biri Irkçılık mı dedi? Ya da Apartheid Afrika’da – Yrd. Doç. Dr. M. Levent Yener
 7. Emir Timur’un Portresi: Togan’dan günümüze târihçilerin değişik yorumları -Timur Kocaoğlu
 8. Adnan Câhit Ötüken – Emre Kizir
 9. Vona Gábor’un Türkiye Ziyareti (SÖYLEŞİ) – Harun Kerekgyarto
 10. Sen Benim Türkçemsin (ŞİİR) – Recep Uluçay
 11. Sekeller’in Kökeni Mücâdelenin Anahtarıdır – Levente G. Borbely (Çeviri: Güler Yıldırım)
 12. Ş0r Türkleri ve Kültürleri Hakkında – Çıltıs Tannagasheva (Çeviri: Sergey Manastırlı)
 13. Romanya’da Türk Azınlık: Sekeller – Doç. Dr. İsmail Doğan
 14. Amerika ve Avrupa Toplumlarında Vatandaşlık Tanımı ve Gelişmeleri – Mustafa İlker Özbek