24 Kasım

Bana göre hayatta en haz duyulan şey senden sonra senin eserlerinin, fikirlerinin yaşamaya devam etmesi, hatta mümkünse hayata yön vermesidir. Bunu başarabilenler ölümsüzlüğü yakalamışlar demektir.
Milyonlarca yapraktan, bitki kökünden, meyve kabuğundan bir kaçı kullanılır ve renk elde edilir. Tonlarca odundan biri alınır tuval olarak kesilir. Bu anlamsız iki nesnenin bir ressam aracılığıyla buluşması ise insanı büyüler. Ortaya çıkan eser ne kadar fazla insanı büyülerse, sanatçı o derece ölümsüzleşir.

Bedenler ölecektir, ruhlar bu alemi terkedecektir. Kalıcı olan ise insanın ortaya koyabildikleridir. Öğretmen bu insan grupları içerisinde en önemlisidir. Çünkü o sadece ilim öğreten değildir, aynı zamanda mühendistir, toplumlar inşa eder. Doktordur, hasta zihinleri tedavi eder. Sanatçıdır, ham düşünceleri şekillendirir. Ustadır, ebeveyndir, şairdir, komutandır, idoldür, popülerdir, yaşam koçudur, fedakardır, kanaatkardır, vefakardır, duygusaldır…
Öğretmenlerin kaliteli yetiştikleri bir toplumda refah düzeyi artar, yaşam kalitesi yükselir, suç oranı düşer, insanlar zenginleşir, devlet kalkınır, dünya daha güzel bir hal alır.
Daha iyi bir dünya adına, Türk milletine hizmet bilinciyle canla başla çalışan, öğrencisini kendi öz evladından ayırmayan, onları bilime, kültüre, sanata, aydınlığa, milli değerlere, ve Atatürk’e yönlendirmek için çalışan, mesleğinin kutsallığının farkında olan, çevresini geliştirmenin ancak kendisini geliştirmekle mümkün olacağını idrak eden ve bu yüzden sürekli kendini geliştiren tüm meslektaşlarımın günü KUTLU OLSUN! Tanrı şevkinizi diri tutsun.