Adınızdan Utanın !

Kırgızistan Aile ve Çocuk Bakanlığı, ABD, İsveç ve Almanya’dan başvuran 9 kuruluşa evlat edinme hakkı tanıdı.

Bakanlık yetkilisi Marina Japarkulova konu ile ilgili ülke medyasına yaptığı açıklamada 17 uluslararası evlat edinme kuruluşunun kendilerine başvuru yaptığını belirterek yapılan inceleme sonucunda bunların 9’una akreditasyon verildiğini söyledi.

Akredite edilen kuruluşlardan 7’si ABD, 1’i İsveç, biri de Almanya’dan… ABD’den 4, İspanya’dan ise bir kuruluşa akreditasyon verilmedi. Finlandiya ve Hollanda’dan gelen talepler ise değerlendiriliyor.

Kırgızistan’da yabancı devletlerden gelen kuruluşlara verilecek çocuklar mahkemeler tarafından belirlenecek. Şu anda 12 çocuğun evlatlık verilmesi konusundaki dilekçeler değerlendiriliyor.

Batıda özellikle ekonomik olarak zor durumdaki ülkelerden evlat alıp Hristiyan olarak yetiştirme geleneği oldukça yaygın. Ailelere evlatlık çocuk vermek için STK’lar da kuruluyor ve ülkelerle aileler arasında bu STK’lar aracılık yapıyor.

Kırgızistan, dünya üzerinde hem ABD, hem Rusya üslerinin aynı anda bulunduğu tek ülke.
Her yıl bir renkli devrim, bir iç savaş geçirmesine ve diğer Türk topluluklarına karşı devlet terörü uygulamasına alışmıştık  fakat, bakmakla yükümlü olduğu vatandaşlarını batılı ülkelere satmayı kabul etmesi, bunu da resmi olarak ilan etmesi, “yeter artık” dedirten bir utaçtır; yüz karasıdır.

Çocuk almak için sırada bekleyen İspanya, Finlandiya ve Hollanda’ya da akreditasyon verileceğini tahmin ediyoruz.
Doğal kaynaklarını, iş gücünü sömürten, buna alışmış sömürge ülkelerine aşinaydık; fakat çocuk satmak kadar, insan ticaretine onay vermek kadar aşağılık bir işin, bir Türk cumhuriyetinden çıkması kabul edilemez bir utançtır.

Türkçüleri ve Kırgızistanlı dava arkadaşlarımızı, Kırgız makamlarını uyararak, bu ayıptan geri dönemleri için ikaz etmeleri konusunda baskı yapmaya davet ediyoruz.

kirgiz-cocuklar