Alice Skandallar Diyarında

Alice, “Zaman doluyor.” diyen bir beyaz tavşanın ardından bir tavşan deliğine girer ve harikalar diyarı diye hilkat garibelerinin dünyasına yolculuğa çıkar. İnsanımsı varlıklara, sihirli keklere, takım elbiseli tavşanlara, daha birçok saçmalığa tanık olur. Harikalar diyarında gördükleri onu hayrete düşürür. Çünkü Alice henüz Türkiye’ye gelmemiştir.

Türkiye’ye gelse nelere tanık olacaktır?

Kendi getirdiği 5749 sayılı kanunu çiğneyerek yurtdışında, hem de devletin imkanlarını kullanarak siyaset propogandası yapan; seçim çalışması yaparken Avrupa ülkelerine çatan, ancak Suriye bombalanırken hepsiyle kol kola giren bir idareye tanık olacaktır.

Devletin her türlü imkanı kullanılır, karşıt görüş baskı altına alınır, ama yine de mazlum edebiyatından vazgeçilmez. Tuttu mu? Gerçekte tutmadı. Ama YSK “Ya işte tuttu kabul edin.” diyor.

Geveliyor.

Alice skandallar diyarında.

Sınavlar ya şifreli ya da sorular çalınıyor. Sorsan çoğu AKP’li okumamış ama sandık başında dönen oyun dünyanın başka hiçbir yerinde yok. Bir de çok cesurlar…

“Bas bas mühürleri evete…”

Kanıt olarak videolar var, fotoğraflar var. Ama hükümette tık yok.

“Eyy Almanya…”

Bildiğim, gözlemlediğim bir şey var ki Tayyip Bey’den başlayarak bütün AKP’lilerde buruk bir sevinç, hatta bariz bir tedirginlik var.

O kadar tiyatro… O kadar mazlum edebiyatı… O kadar baskı… O kadar imkan… Hepsi boşa gitti.

Üç büyük şehirde AKP kaybetti. Antalya’da kaybetti. Manisa’da kaybetti. İzmir’de kaybetti. Zaten genel olarak efe diyarları “dur” dedi.

Sayın Cumhurbaşkanı bile kürsüde ne dediğini bilmiyordu bence. Sürekli tarihten dem vuran AKP lideri, kürsüde “Tarihimizde ilk defa siviller yönetimi değiştirdi.” dedi. Hem “idare şekli değişmiyor” iddiası boşa gitti, hem tarihsel derinlik arama çabası sıfırlandı. Her milletin bir karakteri vardır; bizimkisi -her şeye rağmen- askerliktir. Askerlik darbecilik değildir, darbecilik askere özgü ya da askerin tek başına yaptığı bir şey değildir. Sivil darbe de olur.

Konuşurken morali bozuktu. Sesi hafif kısıktı. Hükümet üyeleri kendisinden önce ve geç olarak balkona çıktı. Onların hali daha beterdi. Konuşma zaten gecikmeli yapıldı. Oysa Alice elbette bunlardan “Bu ülkenin başındaki insan hükümet üyelerine bağırıp çağırdı.” sonucu çıkaracak değildir elbette (!)

Milyonla şaibeli oy var Alice…

Elbette bunlar demokrasinin getirdiği bir hoşgörü ortamı sayesinde görülmüyor. YSK her yaptığı açıklamada saçmalıyor ama bunlar olur. Çok çalışmışlar. Sadece sandık görevlilerine eğitim verememişler. E siyasetten vakit kalmıyor tabi… Ortada bariz bir katakulli olduğu için iktidar partisiyle beraber onlar da tedirgin. Sayın Cumhurbaşkanı “İlk defa idareyi siviller değiştirdi.” dedikten sonra balkonda “Muasır medeniyetler seviyesine çıkacağız.” derken nasıl bir ruh halinde idiyse, YSK onun iki katı bozuk bir psikoloji içindeydi.

Kozmik oda meraklılarından Cem Küçük bile açıklama yaparken tedirgin. “Sonuçlar bariz ortada.” diyor ama bariz ortada olan o şüpheli haller… Daha doğru bir tabirle suçluluk psikolojisi.

Alice şaşırdıkça şaşırıyor tabi…

Birçok genç bir dakika geç kaldı diye sınava giremiyor. O sınavda onca önleme rağmen şaibe çıkıyor. Diğer yandan kanuna aykırı milyonla oy pusulası geçerli sayılıyor. Adalet… Adalet, Alice’e bir ucube gibi görünüyor. Şakırdayan kamlumbağa da neymiş!

***

Siz değerli Türkçüler…

Karamsar olacak bir şey yok. 15 yıllık kanuna aykırı hareketler meşrulaştı. Bunun haricinde değişen bir şey yoktur. Belki dolaba kaldırılan açılım tekrar gelir. Alışkınız zaten… Bundan başka belki FETÖ diye bir şey kalmaz ortada… Çünkü ya bitirilir ya da kaybedilir.

Atsız Ata “Ümit en son ölen şeydir.” diyor. Ümidini kaybeden aramızda bekleme yapmasın. AKP bu seçimi kaybetmiştir. Yüzde olarak önde olup sonuç olarak kaybetmenin burukluğunu yaşamaktadır. Üstelik şaibeli bir tedirginlik içerisindedir.

Çünkü herkes gibi onlar da biliyor ki savaşı Mustafa Kemal kazanacak.

Rahat olun.

Dipçe: %51-%49 referandum sonucuyla devrim yaptığını sanarak kendini kandıran AKP’li yazarları kutlarım.