Amatör Öğretmenler

Başlığı görünce birilerini eleştireceğim düşünülmüştür diye düşünüyorum. Ama öyle değil. Amatör öğretmen belki doğru isim olmayabilir ama benim aklıma bu geldi.

Bence toplumumuzu ileriye taşıyacak, nice parlak zihinleri açığa çıkaracak, matlaşmışları parlatacak kişiler amatör öğretmenlerdir.

Profesyonel öğretmenler öğretme işini bilinçli yapanlardır. Bu işten para kazananlardır. Çok önemlidirler. Ama bunlar kişilerin hayatlarına belli dönemlerde girerler, sayıları bellidir ve etki alanları daha çok kendi branşlarıyla ilgili konularla sınırlıdır.

Amatör öğretmenler ise çevremizdeki herkestir. Biz de birilerinin çevresi olduğumuza göre bizler de birer amatör öğretmeniz. Bu kişiler sosyal etkileşim yoluyla bizlere bir takım bilgiler, değerler, davranış biçimleri öğretirler. Bunu bilinçsiz yaptıkları, eğitimini almadıklar, bu işe bilinçli mesai harcayıp para kazanmadıkları için yaptıkları öğretmenlik işine amatör öğretmenlik denir.

Hemen Google’a sarılmayın. Bunu ben uydurdum.

Hatta şimdi uydurdum.

Öğrenciyseniz haftanın belli günleri ve saatleri etrafınız profesyonel öğretmenlerle çevrilidir. Mezunsanız profesyonel öğretmenlerin elinden çıkmışsınızdır. Ancak hayatın her döneminde amatör öğretmenler sürekli etrafımızdadır. Bu yüzden kişiler üzerindeki etkileri çok daha farklı ve fazladır.

O zaman şöyle yapalım. Yarın öğretmenler günü. Yarın yeni bir başlangıç olsun. Yarın tüm amatör öğretmenler işlerini profesyonel öğretmenler gibi bilinçli bir şekilde yapmaya çalışsınlar. Parçası olmak istedikleri toplumun özelliklerini yansıtsınlar. Etraflarında nasıl insanlar olmasını istiyorlarsa kendileri öyle olsunlar.

Öğretmen olduğumuzu unutmadan, bizimle etkileşim halinde olan herkesin hayatına öyle ya da böyle etki eden bireyler olduğumuzun farkına varalım. Çevremizi olmasını istediğimiz şekilde tasarlamak, yanlışlarını düzeltmek için bilinçli olarak hareket edelim. Kötü öğretmenler olmayalım. Psikolojideki “Davranış davranışı belirler” kuralını aklımızdan çıkarmadan eğitilmesi, düzeltilmesi, geliştirilmesi gereken davranışları göstererek, örnek olarak eğitelim, düzeltelim, geliştirelim.

Nefret dolu bir toplum istemiyorsak nefreti bırakalım. Etrafımızda saygılı, bilgili, kendini geliştirmeyi seven bireyler olsun istiyorsak onların amatör öğretmenleri olarak olmaları gereken insan olalım ve davranışlarımızla onları istediğimiz düzeye getirelim.

Yarından itibaren bilinçsiz öğretmenliği bırakıp bilinçli birer öğretmen olalım.

Yarından itibaren kendi belirlediğimiz davranış biçimlerini etrafımızdakilere uygulamalı göstererek ömrümüzün geri kalanında sadece bir çocuğun hayatına dokunsak, bu bile bence ulusumuz ve insanlık adına kârdır.

Bir Namık Kemal olmasa Atatürk olmazdı ve belki bugün çok başka hayatlar yaşıyor olurduk.

Ömrümüz boyunca bir “Mustafa”nın hayatına etki etmeye çalışan “Namık Kemal”ler olalım. Ülkeyi temizlemeye önce kendi kapımızın önünü temizleyerek başlayalım.

Yarından itibaren ücretsiz öğretmenler olalım.

Tüm amatör ve profesyonel öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun.