Amerika Baharı

İnsan haklarına saygının günden güne azaldığı ABD’de şiddet olayları tırmanıyor. Yakın zamana kadar siyahlarla beyazların arasında tırmanan gerginlik, Donald Trump’ın seçimlerden zaferle ayrılmasının ardından genel bir memnuniyetsizliğe dönüştü. Ülke şartlarının zorlaşması, Trump’ın başkan seçilmesi, birçok ABD’linin Kanada’ya göç etmesine neden oldu. Kanada’nın, AB’den maddi yardım alma karşılığında ABD’li mültecileri misafir olarak ağırlayacağı konuşuluyor.

ABD’deki tehlikeli gelişmelere dünyanın seyirci kalması hümanist bir tutum olarak değerlendirilebilir mi? NATO ve BM bu konuda ne yapmayı düşünüyor? Önümüzdeki günlerde netleşecek…

Benim de ABD’ye bazı önerilerim olacak…

İlk olarak, “İslamcı” olarak nitelendirilen terörün bitirilmesi için; IŞİD, El-Kaide vb. örgütlere artık terörist damgası vurulmaması gerekiyor. Neticede IŞİD ve El-Kaide, ABD gibi devletlerin Müslümanlara uyguladığı baskı ve ABD ordusu içinde yuvalanmış çetelerin ön ayak olması sonucunda kurulmuştur. Teröriste “terörist” demezsek, terör biter. Bitmez mi?

İkinci adım, “anadil” konusunda olmalıdır. Ne demek “ABD Amerikan halkınındır”? ABD, Birleşik Devletler topraklarında yaşayan herkesindir. Öyle dağa taşa ABD bayrağı asmakla, “Hollywood” yazmakla ABD’li olunmuyor… Türkçe, Hintçe, Arapça, Farsça, Fransızca, İtalyanca da devlet dairelerinde konuşulabilmelidir. Amerika’da sadece İngilizce ve İspanyolca konuşanlar mı yaşıyor?

Üçüncü adım, “temsil” konusunda atılmalıdır. El-Kaide ve IŞİD mensuplarından oluşan kongre üyelerine ihtiyaç vardır. Demokrasinin tam anlamıyla yerleşmesi için, devletin gerekirse Bin Ladin’i okyanustan çıkarıp muhatap alması ve masaya oturması gerekiyor. Aksi takdirde terör daha nice yıllar sürer…

Dördüncü adım, “milliyetçilik” konusunda atılmalıdır. “US Army” mensubu bütün subaylar fişlenmeli ve milliyetçi askerler, ülkesine hizmet eden madalya sahipleri cezaevilerine gönderilmelidir. Teröristlerin daha fazla rencide olmaması gerekiyor.

Ayrıca George Washington, Abraham Lincoln ya da yakın zamana kadar baba ve oğul Bush’ların dönemlerinde yapılanların da bedeli ödenmelidir. ABD, iç savaş sırasında olsun, Vietnam, Irak savaşları sırasında olsun, ne kadar kan dökmüşse, hepsinin hesabını vermelidir. Öldürdüğü her bir Iraklı’ya bir petrol sahası da versin.

Kaçak petrole de göz yumsun.

Yoksa ABD topraklarına barış gelmez. Barış ve demokrasinin girmediği yere NATO ve BM giriyor. Adaletin, doğruluğun, insanlığın temsilcisi NATO ve BM’nin gerekeni yapacağından hiç kuşkum yoktur.

Zalim Trump!

Ya istifa et ya da koalisyon güçleri geliyor (!)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrEmail this to someone