Atsız Ne Değildir ve Nasıl Anılır?

11 Aralık bir büyük Türkçü’nün belki de en büyük Türkçü’nün Tanrı katına gittiği gündür. Tüm ömrünü Türklüğe vakfetmiş koca Atsız’ın asıl bir arada olmak istediklerine kavuştuğu tarihtir.

Büyük insanları tanımak için ne olduklarını bilmek kadar, ne olmadıklarını da bilmek gerekir. Onlar ucundan bucağından tanınıp geçilecek insanlar değillerdir. Atsız da o büyük insanlardan birisi olduğuna göre, ne olduğunu bilmenin yanında ne olmadığını da bilmek gerekir.

Atsız her şeyden önce dalkavuk değildir. Dalkavuk; bir çıkar karşılığı değersiz insanları övene, yüceltene denir. Atsız’ın övdüğü, hayatta olan pek az kimse vardır. Rıza Nur, Nejdet Sançar, Ziya Gök Alp bunların bazılarıdır. Bu isimlerin tamamı övgüye layık insanlardır.

Daha sonra Atsız dönek, kıvrak, değişken değildir. Bir söylediğini inkar eden ikinci bir yazısı yoktur. İlk yazısı da Türkçüdür, son yazdığı da. Hayatının hiçbir döneminde biraz şundan, azıcık bundan olmamıştır. Katıksız Türkçülüğün bayraktarı olmuş, o bayrağa leke sürmemiş, sürdürmemiştir.

Atsız, öne çıkabilmek için Türkçülüğe su katanlardan değildir. Biraz İslam, biraz sosyalizm, biraz demokratlık katarak Türkçülüğü daha sevimli(!) göstermek, siyasetle iktidar yapmak çabasında asla olmamıştır. Türkçülüğün ana esaslarının değiştirilmez olduğunu her daim savunmuştur. Irkçılıktan ve Turancılıktan geçici veya kalıcı olarak en ufak tavizi vermemiştir.

Hiçbir zaman umutsuz olmamıştır. Alevli komünizm tehididine, devletin tutumuna, ordunun hatalarına, milletin kayıtsızlığına rağmen, pes etmemiş, umutlarını asla kaybetmemiştir. Her eziyette, her zorlukta daha çok bilenmiş, daha çok çalışmıştır.

Atsız asla sinmemiştir, korkmamıştır. Dövülmüş, işkence görmüş, lağım çukurlarında yatmış, tabutluklarda kalmış fakat bir tek çekinme,ürkme, sinme belirtisi dahi göstermemiştir. En ağır işkenceleri Türklük savaşında kazandığı madalyalar saymıştır.

Dünyalığa tamah etmemiş, evindeki halıları satmış ama kimseye el açmamış, kalemini satmamıştır. Sahip olduğu en güçlü silahını nerede bir Türklük düşmanı görse vurmaktan çekinmemiştir. İster devletin başkanı, ister başbakanı, ister bakanı olsun, yanlış yapanlara merhamet göstermemiştir.

Atsız, unutanlardan, vefasızlardan, kıymet bilmezlerden olmamıştır. Kibirlenenlerden, gururlananlardan olmamıştır. Herkesin en ‘Türk’ soyadlarını seçtiği günlerde ‘Atsız’ gibi bir soyadı alması bunun en büyük delilidir.

Yani Atsız, eğilenlerden, bükülenlerden, küçülenlerden, dönenlerden, gölgesini kendisi sananlardan, umutsuzlardan, kaçanlardan olmamıştır. O yüzden ‘O’ Atsız Ata, diğerleri ise sadece diğerleridir.

Eminim Atsız bu yazıyı okusaydı yüzünde tebessüm bile oluşmazdı. Sırtını yaslayıp göğsünü kabartmazdı hatta teşekkür bile etmezdi. Hak ediyor olması bir şeyi değiştirmez. Çünkü O’nun istediği bir sayfalık bir güzelleme değil çok daha fazlasıdır.

Atsız’ın asıl vasiyeti Yağmur Atsız’a yazdığı mektup da değildir. Asıl vasiyeti;

Yeşermesi ektiğimiz tohumun haktır,

İşte o gün ruhlarımız şad olacaktır,’

mısralarıdır. Çünkü Atsız o günün adamı değildir. O’nun gönlü yıllar sonrasının Türkçü Türkiye’sinde, Adalar Denizinden Altayların ötesine kadar uzanan Türk yurdunda kurulacak olan Turan Devletindedir.

O halde Atsız’ı anmak için sadece kabri başına gitmek, sosyal medya da paylaşım yapmak yetmez. Ektiği tohumları yeşertmek onu gerçek manada anmak olacaktır. Ülkü insanları ülkülerinin gerçekleştiğini gördükleri gün rahata ererler. Atsız tarihin gördüğü en büyük ülkü insanlarından birisidir. Onu anmak Türkçü Türkiye ile Turan’ı gerçekleştirmekle mümkündür.

Bu uzak ülkünün yanında, eğilmeden, bükülmeden, taviz vermeden, kıvrılmadan, dönmeden, umutsuzluğa kapılmadan yaşamak O’nu şad etmek için yapılacak şeylerdir. Davamıza su katmadan, tersten anlamadan, sevimli gösterme(!) çabasına girmeden yaşamak ve yaşatmak bir diğer yoldur.

Kısaca Atsız, bir demir parçasıdır. O’nun gibi olmak, davamıza O’nun gibi bağlanmak bu büyük Türkçüyü anmanın en doğru yoludur.

Var olsun Atsız, var olsun yolundan giden Genç Atsızlar.