Babalar Gibi Satmaya Devam

“Babalar gibi satarız!” diyen Bakanların, “Ülkemi pazarlamakla görevliyim.” diyen Başbakanların -ki sonradan Cumhurbaşkanı da olabildiler- Hükümeti, Bakanlar Kurulu kararıyla Ziraat Bankası, Borsa İstanbul, BOTAŞ, PTT, TPAO, TÜRKSAT, ETİ Maden, Çaykur, BİST gibi kurumları varlık fonuna devretti.

Başkanlık konusunda yapılan anketlerin sonuçları, Hükümeti panik havasına sokmuş olmalı ki “denetlenemeyecek” başka kurumlar devreye girdi. Bunlardan biri de varlık fonudur. Evet… Bu kadar kurumun devredildiği ve Yiğit Bulut gibi isimlerin görev alacağız varlık fonu denetlenemez.

Hala “Siz satılacak sanıyorsunuz.” diyenler var.

Umut önemlidir; ama hayat boyu aldatılma sebebi haline gelmesine müsaade edilmemeli, iyi niyetler suistimal edilmemelidir.

Satışa çıkarmak için sürekli “Battı, batıyor.” denen kurumlara bakın. Yüksek bütçeli reklam filmlerini hatırlayın. Bolca para harcayıp yabancılara ekmek kapısı açan idareciler, “Şirket batıyor.” demekten çekinmediğine göre, bu işlerden geri dönüşüm alamamışlar demektir. Öyleyse görevden alınmaları, yargılanmaları, en azından beyzadelerin bir soruşturma geçirmeleri gerekmez mi?

Gerekmez. Türkiye’de böyle…

Bilinçli israf milletin canını yakmaya devam edecek. Gözler kapalı olduğu sürece böyle olacak.