Bir Garip Memleket-4

ASELSAN, Türkiye’nin makine ve teknoloji kurumudur. Fakat asıl bilinirliği mühendislerinin intihar edip durmasıyladır.  En son şehit Erdem Uğur oldu. 15 Ocak günü evinde ölü bulundu. İntihar denildi. İntihar etmenin birçok yolu varken O, tüp gazı yorganının altına doldurarak kendini zehirlemeyi seçti. Üstelik nişanlıydı, yeni bir ev almıştı. Ortada intihar etmesi için hiçbir gerekçe yoktu.

***

Ramazan ayında TRT de sahur ve iftar programları yapıldı. İftar programları sahur programlarına rahmet okuttu. Ayrıca bu yılın programları eskilere hiç benzemiyordu. Eski programların konukları düzgün traşlı, eli yüzü aydınlık, anlaşılır Türkçe konuşan insanlardı. Bu yılın konukları ise bunun tam tersi insanlardı. Bir tanesi dayanamayıp ağzından baklayı çıkardı; ‘Bundan yüzyıl önce içimize bir virüs sokuldu. Bu virüs bazılarına sen Türk’sün dedi.’ dedi. İlmi ve Fikri Araştırma Merkezi Başkanı sıfatını kullanan bu şahıs, konuşmasını Anti Milliyetçilik üzerine kurmuştu. ‘Kişileri kavmini sevmekle suçluyordu.’

***

Irak’ın IŞİD zulmüyle inlediği bir dönemde 146 Türkmen ailesi Türkiye’ye sığınmak istedi. Sınır kapısına kadar gelmeyi başaran bu insanlara pasaport soruldu. Pasaport sahibi olmadıkları anlaşılınca geri dönmeleri istendi. Ezidi, Kürt, Arap, Nusayri gibi envai çeşit adamın cirit attığı Türk devleti 146 Türkmen ailesini kabul etmedi.

***

Ve tırmanan terör olayları. 7 Hazirandan itibaren ardı arkası kesilmeyen şehit haberleri geldi. Bir takım hödükler özerklik ilan edip kaçtı. Ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ‘400 milletvekili verilseydi bunlar olmazdı’ dedi. ‘Valilere operasyon yapmamalarını söyledik’, ‘Bunlar çözüm sürecini silah stoklama süreci olarak algılamış’, ‘Kandırıldık’ gibi açıklamaları da hemen ardına ekledi. Başbakan yardımcısı Bülent Arınç, cemaat-hükümet kavgası hakkındaki açıklamalarında da aynı sözleri kullandı. Daha önce yazdığım gibi, Numan Kurtulmuş da kandırılarak bir hırsızın ödül alması için aracı yapılmıştı. Devletimizi yönetenler çok iyi niyetli insanlardı.

***

20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde bir patlama oldu. Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’na bağlı grup slogan attığı sırada patlama meydan geldi. 31 kişi öldü 40 kişi yaralandı. Bu olayda da çok ilginç detaylar vardı. Envai çeşit yaratığın onur (!) yürüyüşünde en ön safta olanlar bu olay sırasında piyasada yoktu. Patlama olduktan 1,5 dakika sonra Ankara da kınama eylemi başladı. En ilginci ise Devlet Bahçeli’nin taziye yayınlaması oldu. Patlayan grup Fırat Çakıroğlu Ege Üniversitesinde şehit edildikten sonra İstanbul da yaptıkları eylemde, Fırat’ı şehit edenlere selam yollamıştı. Selam yollamamış olsalar dâhi grubun meşrebi belliydi.