Bir Garip Memleket

Türkiye son yıllarda çok garip olaylara sahne olmaya başladı. Bunları gün gün yazmak bile mümkündür. Böyle bir yazımda bir makaleden ziyade kitap vücuda getirilebilir. Amacım çabuk unuttuğumuz şeyleri kısaca hatırlatmak. Tarihi bir sıralama yapmak istemedim. Amaç sadece hatırlatmak. Fırsat buldukça bu tarz metinler hazırlayacağım.

 

***

4 Temmuz 2003 günü Irak’ın Süleymaniye kentinde 11 Türk askeri Amerikan askerleri ve Kürt Peşmergeler tarafından alıkonuldu. Bu alıkoyma sırasında askerlerimizin başına ‘Çuval’ geçirildi. Dönemin ana muhalefet başkanı Deniz Baykal; Amerika’ya nota verilmesini teklif etti. O zaman başbakan olan şimdiki Cumhurbaşkanı; ‘Ne notası veriyorsun? Müzik notası mı?’ diye sordu. TSK’nın Genelkurmay Başkanı; ‘Göz bağlamaktan daha pratik bir yol’ dedi.

***

O zamanlar Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 5 Eylül 2006 tarihinde Balıkesir’de miting düzenliyor. Konuşması sırasında orada bulunanlardan bazıları ‘Şehit cenazesi görmek istemediklerini’ dile getiriyorlar. Cevap; ‘Askerlik yan gelip yatma yeri değildir’ oluyor. Seçim propagandasında en büyük vaadi ‘Analar ağlamayacak’ olan şahıs askerliği böyle tanımlıyordu.

***

11 Aralık 2013 tarihinde Ülke TV isimli televizyon kanalında bir tartışma programı düzenleniyor. Programın sunucusu Ersoy Dede, konukları ise; MHP’li Özcan Yeniçeri ve HDP’li Muhsin Kızılkaya. Program sırasında Muhsin Kızılkaya, Mahmut Esat Bozkurt’un ‘Türk, bu ülkenin yegâne efendisi, yegâne sahibidir. Saf Türk soyundan olmayanların bu ülkede tek hakları vardır; hizmetçi olma hakkı’ sözünü hatırlatıyor. Özcan Yeniçeri’nin cevabı ise; ‘Sefil bir adamın söylediği şeyler bunlar’ oluyor. Yorum ekleme gereği dâhi hissetmiyorum.

***

Hakkâri Yüksekova da, 5 Ağustos 2015 tarihinde Polis Özel Hareket ekipleri bir operasyon yaptı. Bir inşaat şantiyesine yapılan baskında bol miktarda mühimmat ve bomba yapımında kullanılan malzeme yakalandı. Habercilik adına önemli olan kısım bu iken, bizim medya organları bir polis amirini hedefe koydu. Bu polis amiri yere yatırdığı teröristlere bir ders veriyordu. ‘Ne yaptı ulan bu devlet size?’ diye soruyor ve ekliyordu, ‘Türk’ün gücünü göreceksiniz!’ Bu konuşma nedendir bilinmez bizim ülkedeki –Türkiye her şeye rağmen bir Türk ülkesidir- bazı kesimleri rahatsız etti. Bu kesimlerden en ilginci CHP’li milletvekilleriydi. Attıkları Tivitler ile polisin suçlamadıkları hiçbir yeri kalmadı. Hâlbuki CHP’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 28 Nisan 1925 tarihli, İzmir de yayınlanan Yanık Yurt gazetesine verdiği demeçte ‘Türk ve Türkçülük aleyhinde bulunanları ezeceğiz’ diyordu.

***

5 Haziran 2015 tarihinde çok ilginç bir olay oldu. Cuma gününe denk gelen tarihten iki gün sonra genel seçimler vardı. Hutbenin konusu ‘Irkçılık’ oldu. Fakat hutbeyi dinleyenler ırkçılık denilerek milli duyguları sevmenin kötü olduğu algısının yaratılmak istendiğini hemen anlayabiliyorlardı. Hâlbuki Son Yalvaç Hz. Muhmmed (s.a.v.) ‘Kişi kavmini sevmekle suçlanamaz’ buyuruyordu. Gelin görün ki O’nun ümmeti bütün bunları geçersiz kabul ediyordu. İnandığı şeyleri savunmak için fahişe ve ayyaşın vergisiyle maaş alıp, milyon liralık arabaya binenlerden de ancak bu beklenirdi.

***

Suriye-Türkiye sınırına çok yakın bir noktada olan Ayn-el Arap (Kobane, Kobani, Kubanlı) şehrinde IŞİD ve PYD birbirine girdi. Bu olay yüzünden memleket dâhilindeki Kürtler ve sevicileri ortalığı yaktı yıktı. Çatışmalar devam ederken haber bültenlerinde bir gündem oluştu; Peşmerge koridoru. Irak’ın kuzeyinde oturan Kürt birlikleri Suriye’nin kuzeyindeki soydaşlarına yardıma gidecekti. Geçişleri Türkiye üzerinden olacaktı. Türkiye önce karşı durduğunu söyledi. Fakat Sam Amca! Emri vermişti. Türkiye topraklarından 29 Ekim günü Peşmerge geçişi yapıldı. Bunlar hiç savaşa giden adamlara benzemiyorlardı. Gazetecilere poz veriyor, havaya ateş ediyor, kaçmaya çalışırken yakalanıyorlardı. Yedikleri yemeğin parasını Türkiye Cumhuriyetinin Valiliği ödüyordu. Yol üzerindeki Türk vatandaşı Kürtler ise bunlara sevgi gösterileri yapmaktan geri durmuyorlardı. Bu olayda böylece geçti gitti.