Bozuk Saatler!

‘Bozuk saat bile günde iki defa doğruyu gösterir’ vecizesi sık kullanılır. Manası, kendisinden doğruluk beklenmeyen insanların ara sıra yaptığı doğruların esasında doğruluk olmadığını belirtmektir. Türk siyasetinde böyle kimseler bol miktarda bulunur.

Misal, bir siyasetçi geçenlerde katıldığı uluslararası bir toplantıda Azerbaycan ve Türkiye için, ‘Bir millet iki devlet’ tabirini kullandı. ‘Karabağ’ı boşaltırlarsa Ermenistan sınırını açacağımızı’ söyledi.

Bundan başka, Başbakan Yenikapı mitinginde, sık sık ‘Büyük Türk milleti’ tabirini kullandı. Hâlbuki onların gözünde Türk milleti yok, 36 etnik unsur vardı. Yeni ABD başkanını tebrik eder etmez Fetullah’ı isteyecek kadar ülke meselelerine zaman ayıran Başbakan, bu Yenikapı söylemini bir daha kullanmadı.

10 Kasım günü Mehmet Şimşek, saat 9’u 5 geçe yanındaki adam tarafından uyarıldı. Uyarı şöyle oldu, ‘Ayağa mı kalkalım Fatiha mı okuyalım’ denildi. Bakan ise; ‘Hem ayağa kalkalım hem Fatiha okuyalım’ diyerek ululuğunu gösterdi. Bu şov bitince; ‘Bizim Atatürk ve Cumhuriyetle sorunumuz yok’ deyip, sever sayarız manasında şeyler söyledi.

MHP’liler Atsız’ı mecliste kürsüden veya sırada oturarak anarlar. CHP’liler Atatürk ve Kürt sorunuyla ilgili şeyler söylerler. Bunlar da arşivlerde bulunabilecek haberledir.

Ve tamamı, bozuk saatinde günde iki defalığına doğruyu gösterdiğine delildir.

Fakat hiç kimse günde iki defa doğruyu göstermiş olduğu için saatini ayarsız kullanmaz. Kullananın aklından şüphe ederler. Nedense biz sandığa gidenlere ‘vatandaşlık görevini yapmış’ kişi gözüyle bakıyoruz.

Sözün özü, AKP ve avenesi ‘Her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına’ aldıkları gün itibariyle bu kutsal sıfatı tekrar kullanma hakkını kaybetmişlerdir. Bugün Birleşmiş Milletler toplantısında, ‘Moskof’un eli viran olacak, Türkiye büyüyüp Turan olacak’ diye haykırsalar bile bizi ikna edemeyecekler.

Daha önce söylendiği gibi ‘AKP öpmeyeceği eşeği yemlemez’. Bu kaide de değişmez.

Milliyetçi çevrelerde ara sıra yapılan bu çıkışların etki gösterdiğini görmek üzücüdür. Arşivleri tarayanlar Süleyman Demirel’in ‘Makamlar ve mevkiler Türk milletine hizmet içindir’ dediğini göreceklerdir. Gelin görün ki bu durum bile bozuk saat örneğinden başka bir şey değildir.

Siyasi sahada cereyan eden hadiseler toplum nabzını kontrolden öte bir şey değildir. 15 Temmuz sürecini hepimiz yaşadık, Yenikapı mitingine hep beraber maruz kaldık. O gün Arif Nihat Asya’dan, Abdürrahim Karakoç’tan şiirler okuyanlar, bundan yıllar önce meclis kürsüsünden BOP eş başkanlığını itiraf edenlerden başkaları değildir.

Günlük siyaseti takip etmek, büyük resmi görmekten alıkoyacağı için dönüm noktası olan hareketleri dikkatli takip etmek daha önemlidir. AKP ve diğerlerinin ara sıra yaptığı çıkışlar ortaya koydukları genel tavırdan verilen tavizlerden başka bir şey değildir.

Saatlerinizi iyi ayarlayın. Yanılmayın.