Bu acılar ne zaman bitecek?

Neşe Alten’den Aybüke Yalçın’a…
Soner’den Sefa ve Tuncay’a…

Neşe Alten 1972 yılında Tekirdağ Şarköy’de Alten dünyaya gelmişti. Öğretmen olmak istiyordu. Mezun olduktan sonra 1993 yılında Diyarbakır’ın Bismil ilçesine atandı. Al bayrağın dalgalandığı her yerde görev yapabileceğine inandığından hiç sakınmadan o topraklara gitti.

Babasının yalnız bırakmadığı Neşe Öğretmen Çavuşlu köyünde atandığı okulun içler acısı hâlini görünce cebinden maaşıyla okulu yaptırdı. İlk maaşının büyük bölümünü ustalara verdi, gerisini de borçlandı. Harabe binayı kendi imkânlarıyla öğrencilerinin okuyabileceği bir okula çevirdi.

26 Ekim 1993 akşamı eli kanlı hainler dayandı Neşe Öğretmen’in kapısına! Önce 25 günlük öğretmen olan Neşe Öğretmen’in babasını sonra da kendisini vahşi bir şekilde şehit ettiler.

***

Aradan 24 yıl geçti…

Hiçbir şey değişmedi!

11 Ekim 2016 tarihinde “Öğretmen oldum ben.” diyerek Batman’ın Kozluk ilçesindeki bir okula atanmasının sevincini yaşadı Aybüke Yalçın. 22 yaşında ülkü doluydu. O da Neşe Öğretmen gibiydi!

Neşe Öğretmen “Bayrağımın dalgalandığı her yere giderim.” dedi ve gitti.

Aybüke Öğretmen de al bayrağın dalgalandığı her yere gidebileceğini gösterdi. Sonra arkadaşıyla yazışması ortaya çıktı. Aybüke Öğretmen tehlikeler karşısında diyordu ki “Biz elimizden geldiğince temkinli oluruz da ölüm bu geleceğiz varsa yapacak bir şey yok!”

Hain köpekler aramızdan çekip aldı Aybüke Öğretmen’i, tıpkı Neşe Öğretmen gibi!

O hain köpeklerin hangisinde 22 yaşındaki Türk kızı Aybüke Öğretmen kadar cesaret var? Ölüme meydan okuyan bir cesaret! Neşe Öğretmen ve Aybüke Öğretmen ruhlarınız şâd olsun.

***

Kim bilirdi yıllarca önce dinlediğim bir türkünün bugün daha anlamlı olacağını.

Beleğinde balaların sallayamadın
Bir Gökçen’in olmadı yâr allayamadın
Bir gelin yetiştirip de pullayamadın
Vatan seni gelin etmiş şen ol Ayböke
Bir şehit verilecekmiş sen ol Ayböke

***

Batman Kozluk’ta Aybüke Öğretmen’le birlikte Rizeli Soner Fazlıoğlu da şehit düştü. Şırnak’ın Namazdağı ve Sarıyayla mevkisinde yürütülen operasyonda teröristlerin saldırısı sonucu da Giresunlu Jandarma Onbaşı Tuncay Zengin ve Jandarma Uzman Çavuş Sefa Tiftik de şehit düştü!

Ruhları şâd olsun. Sözün bittiği yer…

Terör belâsının biteceği günü bekliyoruz!

Saygılarımla…