Bu İşin Adını Koyun!

Adına ‘Siyaset’ denilen kirli oyunda her gün yeni perdeleri izliyoruz. 13-14 yıldır bin türlü takla atıp bir türlü beceremedikleri anayasayı iki ay içinde tamamlayacaklar, dün karşı oldukları rejimin bugün arkasında durarak idare biçimini değiştireceklermiş.

Öncelikle şunu herkes bilsin ki bu ülkede anayasa yapabilmiş tek sivil otorite Atatürk olmuştur. O da asker kökenlidir. 1960 ve 1981 anayasaları darbe sonrasında ilan edilmiş anayasalardır. Sık sık ‘Darbe anayasasıyla  yönetiliyoruz’ diye ağladıklarını duymuşsunuzdur.

Erdoğan, dolayısıyla AKP ve MHP bir araya gelip anayasa yapacaklarını, başkanlığı getireceklerini ilan ettiler. Başbakan öyle dedi, inkar eden çıkmadı. İnsanın inanası gelmiyor. Çünkü yıllardır adına siyaset dedikleri oyunu hep beraber izlemek zorunda kalıyoruz.

15 Temmuz tarihinde bütün Türkiye’ye bir sihirli değnek değdi sanki. Olmaz denilenler olmaya başladı. Veya öyle sanılmaya başladı. Mecliste bulunan 4 siyasi partiden üçü ortak miting düzenledi. Bu mitinge Genelkurmay başkanı bile katıldı. O gün itibariyle MHP ve AKP binaları arasında mekik dokuma işlemleri başladı. Sonuç bugünlerde yaşanan olaylar oldu.

Biz siyasette muhabbet olmadığını biliyor, anlatıyorduk fakat yaşayıp görmek de nasip oldu. Önemli olan ise bizim dışımızdakilerin bu meselelere ve olaylara baktığında neler gördükleri. İlk bıraktıkları intiba pek farkında olmadıkları yönünde ama haklarında hayırlısı olsun.

Sadede gelelim, aylar önce yazdığım ‘Bağlılık’ başlıklı bir yazıda değindiğim gibi siyasete veya siyasi lidere bağlanmak hüsran getirir. Çok partili, tek partili dönem fark etmez. Siyaset yanıltır. Canlı örneğini yaşayarak test ediyorsunuz.

Sadakatin, hizmetin layık olduğu yer millettir. Millet kendisine güveneni hüsrana uğratmaz. Millete sadakatle, samimiyetle hizmet eden kimse zararlı çıkmaz. Örneği Gazi Paşa’dır.

Zararın neresinden dönseniz kârdır. Ya siyasi liderlerinize bu işin adını koymalarını söyleyin ya da sine-i millete dönün. Aksi tercih, ihanettir!