Bu Nasıl TSK?

Bu yazı ordu veya askerlik düşmanlığı sebebiyle yazılmamıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri kullandığımız takvimin hesabına göre Milattan yani Hz. İsa doğmadan 209 yıl önce kurulmuştur. Bu tarih Mete Han’ın babası Teoman’ı öldürerek Hun devletinin başına geçtiği tarihtir. Bu tarihin kabul edilmesinin sebebi Atsız’dır. Tarihçi Yılmaz Öztuna aracı olmuş, Atsız’ın fikirleri orduya aktarılmış ve kabul edilmiştir.

Cumhuriyet devrine gelinene kadar çokça zaferler ve bazen de mağlubiyetler yaşamış, dünyanın en eski ordularından birisidir. Resmi rakamı kaç olursa olsun ordu-millet çerçevesinden bakılınca milyonla mensubu vardır. O orduya katılmayana kız bile verilmez.

Cumhuriyet döneminden sonra bu ordunun en başındaki şahsa Genel Kurmay Başkanı denir. Paşa sıfatı ise milletin hafızasından silemediği, saygı ifadesi olarak yüksek rütbeli askerler için kullanılan bir ifadedir.

Cumhuriyet döneminden sonra bu ordu 3 önemli savaş görmüştür. Kore Savaşı, Kıbrıs Barış Harekâtı ve Kürt terörü.

Kore Savaşı NATO’ya giriş biletimizdir. Siyasi hedefler doğrultusunda katıldığımız bir harptir. Kıbrıs Barış Harekâtı ise kendi hedefleri doğrultusunda başarılı bir operasyondur. PKK ile mücadele ise halen mücadele ettiği sahadır. Başarısı tartışılır.

Bu savaşların dışında Kardak operasyonu, Şah-Fırat Harekâtı, El-Bab operasyonu gibi faaliyetlerde bulunulmuştur. Kardak operasyonu hariç diğer iki hamle başarısızdır. Hele Şah-Fırat Harekâtı tam manasıyla rezalettir. Hiçbir saldırının olmadığı operasyon sırasında bir şehit verilmiştir. Ata mezarı kendi toprağımızdan kaçırılmıştır.

15 Temmuz hadisesiyle alakalı konuları hepimiz yaşayıp gördüğümüz için değinmiyorum. Hulusi Bey ile alakalı bir yazı yayınlamıştım, orada biraz daha teferruat bulabilirsiniz.

Son zamanlarda yaşanan bir iki hadise daha var ki başlıktaki soruyu sormamıza neden oluyor.

Birincisi Karabük ilinde bulunan er eğitim alayında çıkan kavgadır. Askeriye içinde, kışlalarda veya hudut karakollarında tartışma, kavga gibi hadiseler her zaman olur. Fakat bu sefer yüzlerce asker birbirine girmiş, herhangi bir komutan olayı ayıramamış ve 1’i ağır 10 asker yaralanıp hastahaneye kaldırılmıştı.

Bu ne görülmüş ne de işitilmiş bir rezaletti. O kışla içinde nasıl bir idare zafiyeti olduğu aşikâr oldu.

Diğer 2 olay ise Manisa Kırkağaç’ta yaşandı. Birkaç hafta önce askerlere dağıtılan kumanyadan 1049 asker zehirlenmiş, Er Hüsnü Özel ise hayatını kaybetmişti. Böyle bir olay cumhuriyet tarihinde yaşandı mı bilmiyorum fakat dedem dâhil askerlik anılarını dinlediğim hiçbir büyüğüm benzer bir hadise anlatmadı. En fazla yemeklerinden taş çıkarmış o kadar.

Bu rezalet yetmezmiş gibi aynı kışlada aynı olay tekerrür etti. Bugün de 61 asker akşam yemeğinden sonra hastahanelik oldu.  Anlaşın o ki bir törende çalışmadı diye tankına, helikopterine ceza veren ordu, binden fazla askerini zehirleyen, birini de öte aleme intikal ettiren komutana bir ceza vermemişti.

Bugünlerde gündem olan Arda Turan isimli futbolcunun da karıştığı bir başka olay daha var. Sınır karakollarından birinde askerliğini yapan bir er, İnstagram isimli sosyal mecra aracılığıyla Arda ile irtibat kurmuş, bir paylaşımının altına; ‘Üşüyoruz’ yazmıştı. Bu birinci rezalet. Arda’da ‘acımış’ olacak ki 10 tane elektrikli soba alıp karakola göndermişti. Bu da ikinci rezalet. Sonradan bu ısıtıcıları iade ettiler. Askere ne oldu bilmiyorum.

Son olarak 15 Temmuz’dan sonraki tasfiyeler ve askeri okulların kapatılması meselesi var. Bu da olayın bambaşka bir boyutu. Konu sıcak, tartışmaya kapalı. Ergenekon’da vatan haini dediklerine şimdi kahraman diyorlar. Bekleyip görelim.

Hulusi Bey’in papyonlu balo fotoğrafları ile TSK ve TSK’nın korumaya yeminli olduğu Cumhuriyete düşman hem de azılı düşman olan Akit yazarlarını ziyarete gitmesine hiç girmiyorum.

Şimdi tüm bu rezillikleri ve TSK’nın durumunu göz önüne alınca, Yunan’ın adalarımızı işgal ediyor olmasına, uğruna ABD’yi karşımıza aldığımız Katar’ın baş şeytan ABD ile silah anlaşması yapmasına, barış ve huzur (!) şehri Kayseri’de bomba patlamasına şaşırıyor musunuz?

Atalar boş konuşmaz.

‘Su uyur düşman uyumaz’.

Düşman bizim ordumuzu bizden iyi biliyor.

Bu orduya Türk ordusu demek içimden gelmiyor…