BUNLAR NASIL CAMİ?

Bütün inançların tek bir çatı altında birleştirilmesini isteyen, ibadet alanlarının da bir çatı altında birleştirilmesini istemez mi? Bursa’nın İnegöl ilçesindeki Sani Konukoğlu Cami bir süre medya ve basında haber olmuş, caminin mihrabının haça benzediğine dikkat çekilmiş, durumu fark eden cami cemaati de tepki gösterince mihrap yeniden düzenlenmişti. Ancak tabi ki camilerin mimarisindeki bu tarz sıkıntılar Sani Konukoğlu Cami ile sınırlı değil… Oktan Keleş ve Kürşad Berkkan’ın bu konuya dikkat çeken araştırmaları mevcuttur.

sanicami1 sanicami2 Bugün artık mihrap böyle değil.

18 ve 19.yüzyıllarda Osmanlının hassa mimarı olarak pek çok eser dikmiş olan bir Ermeni aile vardır: “Balyan ailesi”. Balyan ailesinden Kirkor Balyan, 1823’te yaptırılan ve İstanbul Tophane’de bulunan Nusretiye Cami’nin mimarıdır. Aynı aileden Nigoğos Balyan da Büyük Mecidiye veya Ortaköy adıyla bilinen caminin mimarıdır. Her iki mimar da camileri, Avrupa’da doğup yayılmış olan barok tarzında tasarlamıştır. Avrupa’da pek çok kilise, bu tarzda yapılmıştır.

saınt'ıgnazıo Avrupa’da barok tarzda bir kilise: Saint’İgnazio.

nusretiyecami ortaköycami

Solda: Nusretiye Cami. Sağda: Ortaköy Cami. İkisi de barok tarzda yapılmıştır; Nusretiye, havrayı da andırmaktadır.

Bu camilerin kilise gibi yapılmasıyla Türkiye’nin işgal edilmesi ve camilerin kiliseye çevrilmek istenecek olmasıyla bir alakası var mıdır? Bu konu üzerinde düşünmek gerekir.

Mimari anlamda Avrupa menşeili bir eğitime sahip olan Balyan ailesi pek çok esere imza atmıştır. Başlıca yapıtları şunlardır: Ortaköy Cami, Nusretiye Cami, Valide Sultan Sarayı, Sarayburnu, Beşiktaş Sarayı, Davutpaşa Kışlası, Defterdar Sarayı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün birileri tarafından neden diktatör olarak adlandırıldığını, bu Ermeni ve Yahudi mimarların yaptıkları eserleri görünce daha iyi anlayacaksınız. Etnik ihanet, hiçbir zaman düşmana mermi taşımakla sınırlı olmamıştır. İşte o söz konusu (siyasal) İslam olunca mangalda kül bırakmayanların gocundukları esas yara budur: Etnik ihanetin kökünün kazınması!

Milli şuurun kapalı olduğu yerde, etnik ihanet üremeye devam eder. Tıpkı bugün olduğu gibi…

Kürşad Berkkan’ın camilere yerleştirilen gayrı İslami unsurlara dair çalışmasından örnekler vereyim:

Samsun’un Asarcık ilçesinde bulunan Gökgöl Ahşap Cami’nin bir yenileme çalışması sonrasında kapısına “pentagram” (Sion yıldızı, Davut yıldızından farklıdır.) yerleştirilmiştir.

samsunhızırcami Gökgöl Ahşap (veya Hızır) Cami girişi.

Esenler Otogarı’nda bulunan bir cami de, cinsel mesaj içeren bir mimariye sahiptir. Eğer pagan mesajları içeren “Pet Coat” animasyonunu izlerseniz, orada da cinsel mesaj içeren mimarisi olan bir kule vardır. Kürşad Berkkan’ın yanlış görüntüsünü tespit ettiği bu cami minaresi, o kuleye çok benzemektedir.

esenler-otogar-camii_918317 Bahsi geçen cami.

Ankara’nın Çankaya ilçesinin Bilkent semtinde bulunan Doğramacı Ali Sami Paşa Cami içinde, bol sayıda piramit ve göz bulabilirsiniz. Hiç de camiye benzemiyor, daha çok okült öğr*etilere sahip örgütlerin tapınakları gibi…

doğramacızade-ali-paşa-camii_175311 Camiye benziyor mu?

Dikilitaş (Obelisk), şeytanın mührü olarak kabul edilmektedir. Balıkesir’de bulunan Plevne Cami’nin minaresi de dikilitaş mimarisindedir.

plevnecami Plevne Cami.

Afyon’da bulunan İmaret Cami ve Türbe Cami içinde birçok yerde “Ra’nın gözü” bulunmaktadır.

ragozu

Verilen mesajlar bununla da sınırlı değil… Seccadelerde verilen mesajlar da var:

seccade-buda Kabe’nin tepesinde, Buda silüeti ve meşhur üçüncü gözü var. 

seccade-domuz Domuz eti haramdır, ama seccadede olmasında sakınca görmeyenler varmış demek ki…

seccade-papaz Bu seccadeye bir papaz uzanmış…

seccade-ve-haç-işareti Dinler arası diyaloğa destek veren bir cami herhalde…

seccade-masonik-işaret-yerleştirilmiş Bu karşılaştırmaya yorum yapmak gereksiz sanıyorum…

Birkaç yazıda gözünüzü dört açın demiştim. Özellikle insanların dikkatini şapka inkılabına çeken siyasal İslamcılara karşı uyanık olun. Mesele şapka meselesi değil… Mesele her konuda milli olmak meselesi…