Çakıroğlu Örneğinde Özverili Türk Öğrencisi

20 Şubat 2015’te, arkasına kendi siyasi partisini değil, düpedüz açılımcıları alarak üniversitelere yerleşen ve bir varlık olarak ancak lağım fareleriyle eşdeğer düzeyde olan terörist öğrencilerce, Fırat Yılmaz Çakıroğlu şehit edildi. Karakter sıkıntısı bulunan milliyetsiz basın ve medya, bu alçak saldırıyı “karşıt görüşlü öğrencilerin kavgası” diye verdi. Bu olay bugün olsa, ne kadar sümsük varsa kendisine yeni bir rant kapısı bulup o kapının tokmağı için bile kavga edecekti.

Bu olayda sadece “İyi ki onlar bu fırsatı bulamadı!” diye şükrediyorum.

Geçtiğimizde günlerde, “Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği” isimli sayfada şu duyuru yapıldı: “Sayısal Elektronik malzemeleri sınırlı sayıda Oğuz Çevik’te bulunmaktadır. Öncelik Suriyeli öğrencilerin olmak üzere isteyen alabilir.”

Tepki gelince de şu iki yorum yapıldı: “Hiçbiriniz bu okulda öğrenci değilsiniz. Boş tenekeden boş ses çıkar. Küfrettiğiniz Suriyeliler sizden daha delikanlı, gelin buraya da görüşelim.” (Karabük’te böyle konuşuyor, evet.)

“Boş teneke mesajlarını engellemiş bulunmaktayım. Herkes haddini bilecek.” (Sonra neler olacağını bilmiyor gariban.)

Bu mesaja tepki çığ gibi büyüdü. Türkiye’nin her yerinden başta öğrenci-öğretmen olmak üzere her yaştan insan, bu duyuruyu yapan Arap sevdalısını yerin dibine soktu. Engellemeyle had bildiremeyen bu vasıfsız, en son “Suriyeli öğrenci Türk öğrenciden daha özverili diye öyle yaptım.” dedi.

Sen ne ayaksın öyleyse? Hangi millettensin? Türk öğrenci özverili değilse, o malzemeler sende ne arıyor? Gelin buraya görüşelim, diyorsun; karşına çıkacakları Suriyeli dostlarınla mı karşılayacaksın?

Türk öğrenci özverili değilmiş…

Türk öğrenci karşılıksız 1200 lira burs almıyor. Türk öğrenci sınavsız üniversite hakkına da sahip değil. Türk öğrenci eğer iktidar partisine mensup değilse, kendini birtakım çevrelere yanaştırıp maddi yönden rahatlama çabasında değilse, okulu dört senelikse, o dört senede dört ömür tüketiyor. Okulu bitiriyor; geri ödemeli yani kredi olarak devletten aldığı sözde desteği ödemek için acil iş bulma çabasına giriyor.

Suriyeli özverili olmayacak da kim olacak?

Vatanındaki savaştan kaçan vatansız Suriyeli öğrenci delikanlı ve özverilir imiş…

Siz tabi sözde milli medyanızda Fırat Çakıroğlu’nun karşıt görüşlü öğrencilerce şehit edildiğini duyduğunuz için, bir Türk öğrencinin özverisini, mücadelesini, karşılaştığı zorlukları anlama imkanına da aynı derecede kapasitesine de sahip değilsiniz.

Oğuz Çevik…

Senin iktidarın, memleketi bir açılım sürecine soktu, Türk öğrencilerin sorumluluğu birse iki, ikiyse üç oldu! Bu aralar terörle mücadeleyi kendinize yamadığınız için “Size ne? Derslerinize bakın.” da diyemezsiniz. Değil mi?

Fırat Çakıroğlu, sadece bir şehit değil, aynı zamanda özveri abidesidir. Polis koruması altında sınavlarına girmek zorunda kalan adamdır. Mezuniyetine az bir zaman kala bütün hayatını feda eden adamdır. “Sevda Kuşun Kanadında” dizisiyle 80 darbesinde çile çektiğini sanan, daha doğrusu “kandırılan”, 80’de yaşanan olaylar sırasında kendi idolleri kaçacak delik aradığı halde onları mazlum göstererek edebiyat yapan; “Diriliş Ertuğrul” dizisiyle de tarihini öğrenip “Kayı” diye bir sülaleden haberdar olan boş adamlar, ondaki özveriyi anlayamaz. Siz ancak, 80’deki abileriniz gibi üniversite koridorlarında kaçacak delik arar, siyasal İslamcılığın arkasına saklanarak romantik Müslüman edebiyatıyla PKK’lıların dibinde gezersiniz.

Bir diğer meseleye gelelim.

Türkiye’de -sözgelimi- 100 üniversite varsa, bunun 90’ı üniversite değil, lisenin serbest kıyafet giyilebilen versiyonudur ve öğrenci düşmanıdır. Türk öğrencilerin en basit istekleri bile bu üniversitelerdeki sorumlulara imkansız, fazla ya da gülünç gelir. Vaktiyle okuduğum bir üniversitenin Hocasına gidip arkadaşlarımla beraber “Tonyukuk’un mezarı bulunmuş. Araştırma yapacak ekip kurulamaz mı? Üniversite bütçe sağlamaz mı?” diye sorduğumuzda, Hoca gülüp geçmişti. O da biliyordu ki böyle bir şey üniversite tarafından sağlanmaz. Bunun olması için talepte bulunan öğrencilerin iktidar partisi içinde etkin olması gerekir.

Sen nesin ki nasıl öğrenci bekliyorsun? Mevcut kadronda bulunan akademisyenleri baskı altına almaktan, onları odasına mahkum etmekten, üç-beş göz boyamadan ibaret konferans düzenlemekten başka bir meziyetin var mıdır?

Oğuz Çevik… Adın gibi mert ol; soyadın gibi de çevik düşün. Vatansız bir kimse özverili olamaz. Suriyeli öğrenci dediğin, memleketin birçok yanında 1200 liralık bursa talip olan kimsedir. Türk vatanında Türk’ün mazlum durumuna düşürülmesi için kullanılan bir “sıfır” kişiliktir. Bozuk kafa yapını tamir et.

***

Bu vesileyle Fırat Çakıroğlu’nu, onun posteri altında gururla fotoğraf çektiren Türk oğlu Türk Fethi Sekin’i, ilhamını aldığı ve yolunda yürüdüğü Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi önünde fotoğraf çektiren Ömer Halisdemir’i ve vatan toprağı uğruna şehadet şerbeti içen tüm şehitlerimizi saygıyla, derin bir hürmetle anıyorum. Yerimiz, yanınız olsun.

Tanrı Türk’ü korusun.