DEMOKRASİ ZAFERİ

Dünkü “Demokrasi” şöleninden sonra dünyada ve ülkemizde gelişen başlıca olaylar:

  • ABD Feto’yu Türkiye’ye teslim edeceğini açıklayarak bu zamana kadar Feto’yu beslediklerinin farkında olmadıklarını, aslında onu besleyenin CIA içerisinde Anglikan Kilisesi’ne mensup bir grup ajan olduğunu, gerekli gözaltıların yapıldığını ve en kısa zamanda Türkiye ile ilişkilerde normale dönmeyi arzuladıklarını açıkladı. ABD Dış İşleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Jen Psaki’nin konuşması esnasında çok fazla gergin olduğu ise dikkatlerden kaçmadı.
  • NASA kepenk kapatıyor! ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), milli irade ile gelişen Türkiye’ye karşı NATO ve CIA tarafından planlanan darbe girişiminin son şansları olduğunu ama bunu başaramadıklarını, bu yüzden Türkiye’de uzay bilimlerindeki ilerlemeler karşısında trilyonlarca dolar zarar ettiklerini ve bu yüzden 58 yıllık kuruluşu kapatma kararı aldıklarını açıkladı. NASA’nın tepe ismi Charles Bolden konuşmasında duygularını yansıtmamak adına sık sık sözlerini su içmek suretiyle kesse de yaşadığı şok ve hayal kırıklığı her halinden belliydi. Ayrıca NASA’nın ellerinde kalan nitrojen, toryum, plütonyum ve benzeri uzay yakıt ve aletlerini Türkiye’ye yarı fiyatına satabilmek için önümüzdeki günlerde Ankara’ya bir heyet göndermesi bekleniyor.
  • Metallicanın “Broken-Beat-Scarred” adlı şarkısındaki “What doesn’t kill you makes you more strong” (seni öldürmeyen şey güçlendirir) sözünü hayatının mottosu yaptığını söyleyen başbakan Binali Yıldırım; James, Lars ve Kirk’e devlet sanatçılığı ünvanı vererek grubun yaşlı üyelerinin kısa sürede emekli olabilecekleri bir SSK programı hazırlanması talimatını vermiş. Robert hakkında da “bas gitarını ve sahne şovunu beğenmiyorum, grubun örf, adet ve ananesine uygun olmayan bir giyim tarzı var, metalci gençlerimize iyi örnek olamayacağı kanaatindeyim. Mesela bakınız rahmetli Cliff Burton’a, mübarek her daim siyah tayt giyerek Kirk ile ne güzel uyum sağlardı. Hiç pişik olacağım falan diye düşünmezdi” diyerek devlet sanatçılığı payesini kendisine vermemeyi uygun gördüklerini açıkladı.
  • Memleket genelinde FETO’dan boşalan kadroları doldurmak için cemaatlerin nefes kesen yarışı devam ediyor. Hükümetin ve Cumhurbaşkanı’nın, Atatürk’ün sözleriyle gündemi değerlendirmeye başlamaları üzerine Kemalist bir çizgi benimseyen Ehl-i Sünnet cemaatlerinden iki karşıt grup dün akşam saatlerinde Rize’de uçaksavarlarla çatıştılar. Kendilerine “Devrim Mücahitleri” diyen bir grup ile “Mustafa Kemal’in Muzaffer Sofuları” adlı bir diğer grup arasında çıkan çatışmada, ilk gruptan dört, diğer gruptan ise iki kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerden dolayı il genelinde ateşkes ilan edilirken, cemaatler cenazelerini Onuncu Yıl Marşı ve İzmir Marşı eşliğinde toprağa verdiler. “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” sloganlarıyla dağılan grup, dergâhlarında Türkçe Kuran okudular. Cenazelerin başlarının Anıtkabir’e çevrilmesi ise dikkatlerden kaçmadı.
  • MHP’de muhalif krizi sona erdi. Yükselen hükümet balonundan uzanan ipe son dakikada tutunan Devlet Bahçeli ve kurmayları çok yükseldiler. Muhaliflerden Sinan Oğan, yaptığı açıklamayla Devlet Bey’e her daim saygı duyduklarını, Başbuğ Türkeş’in emaneti olan Türkmen Beyi’ne karşı muhalif cephede yer almanın bir hata olduğunu, toyluğuna verilmesi gerektiğini bildirdi. Akşener’den yapılacak açıklama ise Ülkücü camiada heyecanla bekleniyor.
  • Kemal Kılıçdaroğlu’na kalemtraş hediye eden 88 yaşındaki “Cumhuriyet Teyze” güldürdü. Kılıçdaroğlu’nun sivri dilinin bu olaylar karşısında köreldiğini iddia ederek kendisine Yenikapı mitingi öncesi kalemtraş hediye eden Nurten teyze, partililer tarafından oldukça “demokratik” karşılandı. İfade özgürlüğünün CHP’de had safhada olduğunu vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu “mesela bakınız Recep bey (Tayyip Erdoğan) bana beceriksiz demişti ama kendisine olan sevgim, saygım hiç sekteye uğramadı o yüzden bugün buradayım” dedi.
  • İsveç Başbakanı Norveç’e alınmadı! Başbakan Stefan Löfven Norveç ziyareti öncesinde Cihan Haber ajansından bir muhabirin sorusu üzerine “Sadece ifade özgürlüğü değil, gazetecilere yapılanlar da gözönüne alındığında, Türkiye’deki durum endişe verici” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Oslo Havaalanında toplanan on binlerce Norveçli “Adamlar sadece Yenikapı’da bizim nüfus kadar kalabalık topladılar. 15 Temmuz zaferinin üzerine hızını alamaz senden ötürü bize yürürlerse ne yaparız, nereye gideriz, kime gideriz” gibisinden sloganlar atarak İsveç Başbakanı’nın ülkelerine girmesine engel oldular.
  • Türkiye’deki demokrasi zaferiyle olağanüstü güçlenen ve gelişen ülkemizin artık dünyanın merkezi olması an meselesi. AB dağılma sürecinden kurtulmak için son çare Türkiye’ye bir heyet göndererek birliğe girmelerini ve Tayyip Erdoğan’ın yeni reisleri olmasını rica edecek. Bunu haber alan Avrasya ülkeleri, başta Çin olmak üzere bir heyet hazırlayarak artık Türkiye’nin yönünü öz topraklarına, Asya’ya çevirmesi gerektiğini yetkililere anlatacak. Putin ise Türkiye’nin Avrasya’da kalması halinde Rusya’daki tüm 18-48 yaş arası Rus vatandaşlarını ücretsiz Türkiye’ye tatile göndereceklerini açıkladı. Bunu duyan ahalimiz Antalya’dan bir büfelik de olsa yer kapma konusunda teyakkuzda, halk sağ duyusunu korumakta güçlük çekiyor, Bahçeli’den sağduyu açıklaması bekleniyor. Her an demokrasi nöbetleri sekteye uğrayabilir.
  • OHAL kararları gereğince ve Genel Kurmay Başkanlığı’nın da ısrarıyla askeriyede üniforma devrine son! Artık Harbiyelilerin orduya alınmayacağını, üniversiteli gençlerin de rahat yaşama alıştıklarından dolayı üniforma disiplinine alışmakta zorluk çekeceğini, bundan dolayı askerlik mesleğinin popülaritesini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını belirten hükümet yetkilileri, “biz ordu-millet geleneğine sahibiz, milletimiz nasıl uygun görür ve rahat ederse ordumuzu o şekil yapılandırmaktan çekinmeyiz” diyerek seçmenlerin yüzlerine bir kez daha demokratik bir buse kondurdu.

Yenikapı’nın Türkçü Özeti

“Askerlik öldü general! Sinsi siyasetçilere sırf üniformalı oldukları için asker diyemem.”

Atsız, Ruh Adam, 1972, sayfa 46.