Elalem Bize Nasıl Bakıyor?

Dünyada neler oluyor diye bakayım derken breitbart.com adlı haber sitesinde Meclis’teki vekillerin kavgalarıyla ilgili bir habere denk geldim.

Haberin başlığı “Türk Vekiller Erdoğan’ın Gücünü Arttırmak İçin Kavga Ettiler”. Haberi okuyup üslubunca sövüp saydıktan sonra insanlar bizim hakkımızda neler düşünüyorlar diye okuyucu yorumlarına bakayım dedim.

İşte dünyayı titreten istikrarımızın dünyadan yankıları:

Carlos Danner: Ve bu insanlar vizesiz dolaşma hakkını talep ediyorlar…

Piled High and Deep: Türk milletvekilleri ??? Türkiye, Erdoğan’la Müslüman bir diktatörlük haline geldi… NATO’dan atılmaları gerekiyor.

2thegates:  (Vekil olma) Yaşının düşürülmesinin Erdoğan’ın uzun yıllar beyin yıkama yaptığı İslamcı gençleri vekil pozisyonuna getirmek için olduğunu tahmin ediyorum. Hâlâ laik bir demokrasiye inanmakta olan eskileri şiddetle tasfiye etmek için gerçek müminlere ihtiyacı var. Hitler gençliğinin Türk versiyonu olacaklar.

(Üstteki yoruma cevap olarak) DaKardii: Evet. Dikkat ederseniz Erdoğan’ın ve Hitler’in geçmişlerinde ve iktidara geliş yöntemlerinde benzerlikler var:

 • İkisi de orta halli otoriter birer babanın oğulları.
 • İkisi de popüler kültürde yer edinmek istemişler ama başarılı olamamışlar. Hitler ressam, Erdoğan futbolcu olmak istiyordu.
 • İkisi de genç yaşta Bolşevizm ve Masonlukla ilgili olarak Yahudilere karşı nefret beslediler.
 • Her ikisi de Birinci Dünya Savaşının sonunda düşen bir imparatorluğun restore edilmesi amacıyla siyasete girdi (Hitler Alman İmparatorluğu’nu, Erdoğan Osmanlı İmparatorluğunu restore etmek istedi.)
 • Her ikisi de hükümeti iktidardan önce devirmek için komplo kurmaktan tutuklandı ve hapsedildi (Hitler, Münih’teki Beer Hall Putsch’u başlattı, Erdoğan İstanbul’da bir İslamcı ayaklanmayı kışkırtmaya çalıştı)
 • Büyük ekonomik kriz döneminde 60-80 milyonluk bir nüfusa sahip ülkelerinin başbakanları olarak iktidara geldiler ve seçim dönemlerinde kendilerini gerçekte olduğundan daha ılımlı gösterdiler.
 • Bunlar, sahte bayrak saldırıları, kararname yetkileri ve ani, hızlı anayasa değişiklikleri yoluyla hukukun üstünlüğünü zayıflatarak diktatörler haline geldi.
 • İkisi de, muhalif habere saldıran silahlı haydutlarla ilişkiler geliştirdi.
 • Her ikisinin de (Hitler’in davasında Yahudiler, Erdoğan’ın davasında Kürtler) kendi içinde hiçbir devleti olmayan belli azınlıklara saldırıları oldu.
 • İkisinin Rusya’ya karşı patolojik bir nefreti vardı ve buna karşı büyük bir vekaletname savaşı başlattı (Hitler İspanya’da yaptı, Erdoğan Suriye’de yaptı) ancak daha sonra Batı ile ittifak kurmaya çalıştı.
 • Öyleyse tabii ki birbirlerine benziyorlar ve Erdoğan daha önce Hitler’e övgüde bulundu.

(Bunlar kaynağını aşağıda vereceğim haber sitesindeki bir okuyucunun yorumları. Ben sadece çevirisini yaptım. İnsan insana benzer, okuyucunun doğru tespitleri olduğu kadar yanıldığı noktalar da var)

Attila_the_hun: 1876’da Osmanlılar ilk parlamentolarını kurdular. Türkler uygar demokratik dünyanın bir parçası haline gelmeye çalışıyorlar. Her seferinde bir adım ilerledikçe geriye iki adım atıyorlar. Türkiye’nin modernite yolculuğu, İslam’ı, demokrasiyi ve insan haklarını karşılaştıramayacağının bir kanıtıdır. Bu yaşananlar Türkiye’yi sonucu ne olursa olsun şiddet dolu geleceğe iten hamlelerdir.

Sway Snub: Aşiret kültürünün eline geçen başka bir Batılı Uygarlık ülkesi.

Vagabond16: Bu herifler kızlar gibi kavga ediyorlar.

Damien Wilde: Suriye ilk iç savaştı. Türkiye bir sonraki… ya da Suudi Arabistan mı; Belki de İran. Her iki durumda da, İslam kendini vuruyor.

Halal Bacon: Sultan Erdoğan asla bir megaloman değildir (Şaka yaptım).

Marko: Biraz tutkuyla birlikte siyasette hiçbir şey yanlış değildir.

DeplorableSnapperman: Vekil olma yaşını 18’e düşürmek????

Romeburn: Türkiye’yi Ortadoğu’nun geri kalanında olduğu gibi İslami bir despot devlet haline gelişini izleyin. Çok inançlı insanların yan yana yaşayabildikleri nispeten uygar bir ülkeydi bir zamanlar. Sonra bir İslamcı diktatörü seçtiler. Neye oy verirsen onu alırsın.

Proud deplorable: Yılın ilk kavgası. Sanki normal bir olaymış gibi. Bu milletin başı belada.

Twohawk: Ve bu insanlar ülke yönetmeye talipler. Lütfen…

***

Elalemin gözünde bu haldeyiz.

Diyecek bir şey yok…

(Kaynak: http://www.breitbart.com/jerusalem/2017/01/12/watch-turkish-lawmakers-brawl-over-moves-to-bolster-erdogan-powers/)