En Önemli Soru

KemalOnalir

Türkiye Cumhuriyeti Tarihinde bugüne kadar başarılı olmuş 2 darbe vardır.

27 Mayıs 1960 darbesi, Türk Silahlı Kuvvetleri içinde oluşan bir Cunta’nın eliyle yapılmış ilk başarılı darbedir. Dönemin Genel Kurmay Başkanı, Cemal Gürsel darbenin başına daha sonra geçmiştir. 1980 darbesinde Hava Kuvvetleri Komutanı olacak olan Muhsin Batur tarafından Eskişehir’de yakalanan Adnan Menderes’in idamı bu hareketin en bilindik icraatıdır. Alparslan Türkeş’in başını çektiği ve ‘Aşırıcılar’ olarak anılan grubun tüm baskılarına rağmen Ordu yönetimi tekrar sivillere bırakmıştır.

12 Eylül 1980 darbesinde Cunta falan yoktu. Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren’in komutasında ordu darbe yaptı. Yıllardır ‘Our Boys’ meselesi tartışılır. O dönem yaşayanların %90’ı ise ‘İyi ki darbe oldu’ der. Bu darbenin sonunda Kenan Evren 2 yıl Cumhurbaşkanı oldu. Ordu yönetimi sivillere bırakıp kışlasına çekildi.

Başarılı olan darbelerde görüldüğü üzere ordu kalıcı bir yönetimden ziyade, deyim yerindeyse, siyasi ortama reset atıp tekrar kışlasına gitmiştir. Sağcı-Solcu dememiş herkesin kulağını çekip izleyici konumuna geçmiştir.

Gelelim başarısız olanlarına…

Ondanda iki tane var.

Birincisi 27 Mayıs ihtilalinde hem yurt hemde harekât dışında kalan Talat Aydemir’in kendisine lütfedilen Askeri Okul Müdürlüğüne kızıp, okuldaki öğrenciler ile birlikte yönetime el koymaya kalkışmasıdır. Fazla palazlanmadan sönüp gitmiştir.

İkincisi ise 15 Temmuz 2016 tarihinde hepimizin tanık olduğu hadisedir.

Yukarıdaki iki başarılı harekette hem cunta darbesinin hemde emir komuta darbesinin ülkemizde yaşandığı görülüyor. Emir komuta içinde gerçekleşipde başarısız olan darbede olmamış.

Şimdi bu bilgiler ışığında başlıktaki konuya gelelim. Son darbe olayı ile alakalı sorulması gereken en önemli soru kanaatimce şudur; ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi neden bombalandı?’

Rejim mi değişecekti? Darbecilerin gözünde Meclis’in her hangi bir önemi yok muydu? Darbe başarılı olsaydı, TBMM’yi bombalamış bir cunta kendini nasıl kabul ettirecekti?

İlk sorudan sonra akla gelen diğer sorular ilk aşamada bunlar oluyor. Soruların cevabı şahsımda yok. Olan varsa paylaşsın, bende öğreneyim.

Fakat şu bir gerçek, ordunun yeri ya cephedir ya kışla. Siyasetin yeri ya meclistir yada parti binası. Dinin yeri ya vicdandır yada tapınak. Siz dini siyasete, siyaseti camiye sokup, vicdanıda rafa kaldırırsanız sonuç bu olur.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+Email this to someone

Bir Yorum

  1. Bir Türkçü 31 Temmuz 2016 @ 22:58

    Abi çok güzel yazıyorsun ama “de” lerin yazımına da dikkat edersen daha iyi olur. Teşekkürler, esenlikler.