Ermeni Meselesi Bitmiştir

1860’larda başlayan ve 1915’de nihai sürgünle sona eren Ermeni meselesinin fiili boyutu 1915’den beri teoride devam etmekte ve Türk milletini tehdit etmekteydi.

Günümüze kadar ki dönemde şaşırtıcı bir şekilde devlet adamlarımız bu konuda fire vermemişlerdir. 2009 yılında hükümetimizin Ermeni açılımı bizleri korkutsa da Türk milletinin çıkarlarına ve tarihi gerçeklerin aksine hareket edilmemiştir.

2015 yılı Ermeni olaylarının 100. yılıydı. Ben de milletime hizmet adına o tarihte “Millet-i Sadıka’dan Milli Düşmanlığa – Ermeniler” adlı araştırma kitabımı yazdım ve bastırdım. Kitabımda Ermeni olaylarına daha önce bakılmamış bir bakış açısıyla bakıldığı ve konuyla ilgili daha önce kullanılmamış belgeler kullanıldığı için YÖK Denetlemek Kurulu’ndan ve pek çok akademisyenden teşekkür mektubu aldım. Önsözde kitabın 1900 yılına kadar olan meseleleri incelediğini, 1900 yılı ve sonrasını ikinci kitabımda ele alacağımı açıklamama rağmen bundan vazgeçtim.

Çünkü Ermeni Meselesi bitmiştir. 

Ermenilerden 2015 yılında çok büyük tantana bekledik, olmadı. Her zamanki gibi sönük bir gösteri yaptılar. Amerika’daki Türk soydaşlarımız ise çok güzel bir propagandayla “Do not divide us, unite us!” (Bizi ayırma birleştir!) yazılı pankartı uçağın kuyruğuna asıp uçurdular. Bu yaklaşım tüm dünyaya Ermenilerin nefret dolu olduklarını, Türklerin ise konuya daha ılımlı yaklaşarak aynı nefrete sahip olmadıklarını gösterdi.

Sonraki 2 yıl boyunca ve dün yine olağanüstü bir durum dünyanın hiçbir yerinde yaşanmadı.

Dolayısıyla Ermeni Meselesi denilen 1915 olayları artık siyasi olarak sona ermiştir. Tarihin konusu olarak ise her şekilde ele alınabilir çünkü belgeler ve gerçekler ortadadır. Bu konuyla ilgili çıkarılması gereken ders çıkarılmalı (ki o da geçen seneki yazımda mevcuttur) ve daha fazla üzerinde durulmamalıdır.

Artık kendileri bile kendi  yalanlarına inanmadıkları için bizim bir şeyleri ispat etme çabamız suçluluk psikolojisi gibi gözükecektir.


Türkçüler olarak biz bu yaşananlarla ilgili düşüncelerimizi 2015 yılında Türkiye’nin pek çok yerine astığımız pankartlarla söyedik: