Fıkralara Sevimsiz Karakter: Suriyeli

Bir gün bir Suriyeli, bir Iraklı, bir İranlı, bir de bizim Temel çay ocağında denk gelmişler.

Konu konuyu açmadan görgüsüz İranlı atlamış:

-Kaçakçılıkla işleri rahatlıkla halledebiliyorsun aslında ama ne yapalım, resmi olarak da bazı işlerde gözükmemiz lazım. Ama ben işlerim bitince bir tatil patlatırım, sonra da dönerim ülkeme.  Hem bu ülkeye yeterince yatırım yaptık; 2016 yılının ağustos ayına kadar açılan 3.125 şirketten 196’sı İran ortaklı şirket daha ne olsun?

Iraklı dayanamamış İranlı’nın böbürlenmesine, hemen girmiş araya:

– Biz kaçakçılıktan asla taviz vermeyiz. O bizim düzenli işimiz. Sınırda eşeklerimiz ölse yaygara kopartırız, ülkede yine yolumuzu buluruz. Resmi işlere gelince 196 İran ortaklı şirketi söylüyorsun da, 203 Irak ortaklı şirketten hiç bahsetmiyorsun. Ben de tatilde biraz mal kaçırdıktan sonra geri dönerim Irak’a ama kaçakçılık bizim için öyle mevsimlik iş değil, git-gel yapmak şart…

Suriyeli ortamı incelemiş öncelikle. “Dilensem mi, konuşsam mı?” arasında gidip gelmiş. Sonra nasıl olduysa konuşma kararı almış bir anlık coşkuyla ve başlamış:

– Ya beyler, siz doğru şeyler söylüyorsunuz! Geri de dönersiniz. Ben dönmem. Burada ne turistim ne vatandaş. Vergi desen yok, para desen geliyor. Dilenerek ve çalarak işleri hallediyoruz ama sizin o verilere bir de bizden bakın. Biz olmasak bu ülke bir hiç. 2016 yılının ağustos ayına kadar 1.252 Suriye ortaklı şirket kuruldu bu ülkede. Gider miyiz hiç?

O sırada bizim Temel bunları umursadan çayını içmeye devam ediyormuş. Suriyeli, Temel’e doğru dönmüş. ‘’Sen bu konularda ne düşünüyorsun?’’ demiş.

Bizim Temel:

-Sana verecek param yok benim!

Suriyeli tekrardan denemiş şansını:

-Senden para istemedim. Bu konularda ne düşünüyorsun, onu de bakalım bize.

Bizim Temel dönmüş Suriyeli’ye doğru, daha yüksek bir sesle:

– Sana para mara yook!

Suriyeli:

-Tamam, para verme bana. Ne düşünüyorsun ülkenin gidişatı hakkında?  Onu söyle bari…

Bizim Temel:

-Ben bir tek Fadime’mi kaçırdım, kaçakçılıktan anladığım budur. Tek bildiğim şirket ise yazın sıcağında topladığım çayları götürdüğüm çay şirketi. Her şeyimizi kirlettiniz, bari bırakın düşüncelerimiz bizim kalsın…
O yüzden Suriyeli, dilenmeye zemin hazırlamana hiç gerek yok. Benden sana para mara yok!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrEmail this to someone