“Gizli” Diplomatik Görüşmeler

İç siyasetten sonra iş adamlarıyla olan ilişkilerinden ötürü dış siyasete de atılan Genel Kurmay Başkanı Hulusi Bey, Rusya krizinin çözümünde Cavit Çağlar ile birlikte kritik rol oynadı.

Rusya ile olan gerginliğin sonlandırılması için ilk adım gizli diplomatik görüşmeler ve bir mektupla atıldı. Ankara-Taşkent-Moskova arasındaki gizli diplomatik atakla şu anki sürece gelindi.

Genel Kurmay Başkanı Hulusi Bey, Erdoğan’a bir çözüm önerdi: “İş adamı Cavit Çağlar’ın eski dostu Dağıstan Cumhurbaşkanı Abdulatipov üzerinden Putin ile irtibat kurabilir” dedi. Erdoğan’ın oluruyla harekete geçildi. 30 Nisan’da Huber Köşkü’nde Cumhurbaşkanı, İbrahim Kalın, Cavit Çağlar ve Hulusi Akar bir araya geldi. Bu aynı zamanda Kremlin’le ilk irtibatın kurulduğu zirveydi.

Putin’in Dış ve Güvenlik Danışmanı Uşakov, Putin’in yazılı bir mektup istediğini söyledi. İbrahim Kalın Türkçe ve Rusça bir mektup kaleme aldı. Taslak mektup Ankara-Moskova hattında günlerce gitti geldi. Kelimeler hatta noktalama işaretleri bile değişti. 22 Haziran gecesi özür ve tazminat ifadeleri mektuptan çıkarıldı. “Af diliyorum” anlamına gelen Rusça “izvinite” yazıldı mektuba. Birde öldürülen pilotların ailelerine yardım edileceği eklendi.

23 Haziran akşamı Kazakistan Büyük Elçisi “ACİL” koduyla Ankara’yı aradı. Putin ve Nazarbayev’in Özbekistan’ın başkentinde 24 Haziran’da görüşeceğini bildirdi. “Putin gitmeden çabuk mektubu saat 13.00’a kadar getirin yoksa turist falan göremezsiniz” dedi. Böylece İbrahim Kalın beraberinde Cavit Çağlar ile birlikte apar topar elinde mektupla, devletin uçağına binerek Putin’e yetişmek üzere yola koyuldu. Ama geçeceği ülkelerden izin alınmamıştı. İbrahim Kalın risk aldı. Çünkü zamana karşı yarışıyordu. Rusya’da PTT olmadığı, uçakla da Rusya’ya gitmesi halinde başına ne geleceğini bilmediği için Putin’i Taşkent’te yakalaması gerekiyordu.

Uçak havalanınca Gürcistan’dan uçuş izni hava sahasına girmeden önce alındı. Azerbaycan’dan ise Gürcistan üzerindeyken izin alındı. Ardından Türkmenistan geçildi. Saat 12.15’de Türkiye’nin mektubunu taşıyan uçak Taşkent’e indi. İbrahim Kalın ve Cavit Çağlar tam saat 13.00’da yani tam vaktinde Putin’in bulunduğu kongre merkezine girdi. Ama nefes nefese kalmışlardı. Bizimkileri Nazarbayev karşıladı ve birer bardak su ikram etti, “oturun bir soluklanın” dedi. Bizim heyet soluklanırken mektubu önce o okudu. Yan odada bekleyen Putin’in danışmanı Uşakov’u çağırdı. Nazarbayev “Bence uygun” dedi.

Sonra hep birlikte içeri girip doğum günü sürprizi yapar gibi mektubu Putin’e verdiler.

Bu gizli diplomatik plandan ve koşuşturmadan kimsenin özellikle Rusya’nın haberi yok. Aman aramızda kalsın…

***

Yansın Mezopotamya, Kahrolsun Tüm Doğu,

İki Şehidin Daha Var Uyan Türkoğlu!