Grup Volkan ‘Kervan’ının yolcularıyla söyleşi Söyleşi: Berkant Parlak

Grup Volkan ‘Kervan’ının yolcularıyla söyleşi

Söyleşi: Berkant Parlak  – Ötüken Dergisi

Grup Volkan… Sanal acun üzerinde tanınırlıkları henüz yeni ve birkaç yıla dayanıyor.

Türkçüler başta olmak üzere birçok müziksever Grup Volkan’ın bestelediği birbirinden güzel şarkılarla ruhunu dinlendiriyor, eğleniyor, içindeki duygusal ve milli duyguları açığa çıkarıyor. Hüseyin Nihal Atsız’ın birçok şiirini ustalıkla besteleyen Grup Volkan, profesyonel anlamda ilk albümünü çıkardı. Albümün adı ise yine grubun bestelediği ve tanınmasına en büyük katkı sağlayan parçayla aynı oldu. Atsız’ın da şiiri olan Mutlak Seveceksin.

Grup Volkan adı arkasında gizlenmiş, kendilerini ön plana çıkartmayı da kabullenmemiş grubun üyelerinin “Volkan” adını alması ise bir vefa örneği… Grubun nasıl oluştuğunun, adının nerden geldiğinin ve hangi düşüncelerle hareket ettiğini bulabileceğiniz söyleşiyi ilgiyle okuyacaksınız…

Grup Volkan kimdir? Kimlerden oluşur? Grubu oluşturan kişileri kısaca tanıyabilir miyiz?

grup1

Grup Volkan Türk müziğinden yabancı unsurları mümkün olduğunca arındırıp kendine has bir müzik ve düzenleme tarzı oluşturmak amacıyla birkaç genç ve milliyetçi müzik insanının oluşturmuş olduğu bir fikir müziği grubudur. Grup müzik anlamında 5 kişinin emeğiyle devam etmektedir. Fakat Grup Volkan’ı 5 kişiyle sınırlı tutmak hem saygısızlık hem haksızlık olur. Bizimle birlikte çalışan sosyal medya sorumlularımızı, konser düzenlemelerini yapan, çağımızda menajer adını almış arkadaşlarımızı, albüm kapağından düzenlemesine gönüllü olarak bizimle olan dostlarımızı da katmak vefa borcumuzun gereğidir. Müzik anlamında grubu oluşturanlar ise iki solist ve üç müzisyen arkadaşımızdır. Konserlerde ekip bazen daha kalabalık ve kapsamlı olabiliyor. Grubun iki solisti de öğretmenlik yapmaktadır. Solistlerden biri müzik, diğeri ise İngilizce öğretmenidir. Diğer üç arkadaşımızdan biri konservatuvar öğrencisi, ikisi ise müzikle uğraşan ve müzikle hayatlarını sürdüren insanlardır. Hepimizi Grup Volkan olarak tanımanızı istediğimizden isim kullanmaktan kaçınıyoruz.

Grup Volkan nasıl oluştu? Hangi anlayış ve düşünceyle bu yola çıkıldı? Grubun adı nerden geliyor?

Grup Volkan şimdiki tabirle eski bir anlayışla kuruldu. Özü sadece bize ait olan müzikleri yani türküleri seslendirmek amacıyla kuruldu. Çünkü türkü Türk’e ait olandı, Türk’e özgü olandı. Şimdi öğretmenlik mesleğini sürdürmekte olan iki solistimiz o dönem üniversite öğrencisiydi. Grubun ilk davulcusu (günümüz tabiriyle bateristi) Volkan Yalçın grupta ağabey rolünü üstlenen ve grubu bir araya getiren kişiydi. Grup Kervan olarak yola çıkıldı. Fakat üzücü bir kazada kaybettiğimiz Volkan Yalçın’ın hatırasına vefa borcumuzdan grubun adını Grup Volkan olarak değiştirme kararı aldık. Yani grubun adı Volkan ağabeyimizden gelmektedir.

Özellikle büyük Türkçü Hüseyin Nihâl Atsız’ın şiirlerini bestelediğiniz şarkılarınız büyük beğeni topluyor. Atsız’ın şiirlerini bestelemek düşüncesi nerden oluştu?

Beğenilmek sanatçı için bir onur ve yeni çalışmaları için büyük bir ilham kaynağıdır. Atsız atanın şiirleriyle ilgilenmek de bizim için bir vefa borcudur. Böylesine bir bilgenin şiirlerinin ve kitaplarının Milli Eğitim Bakanlığı’nca okutulmaması nasıl utanç verici ise onun düşünceleriyle büyümüş gençlerin onun şiirlerini bestelemeye çalışması da aynı derece onurdur. İşte Atsız şiirlerini besteleme düşüncesi de bizde böylece oluştu. Atsız Ata’yı okumak, okutmak ve bilinmesini sağlamak her Türk gencinin görevidir.

Hüseyin Nihâl Atsız’ın sizde karşılığı nedir?

Gökbilge Hüseyin Nihal Atsız’ın grubumuz için karşılığı “gelecek” tir. Çünkü milletimizin geleceği için Atsızlara ihtiyacımız var. Bizim sayemizde Atsız’ın adının bile öğrenilmesi yeterli bir sonuçtur. Ayrıca bestelerimiz Atsız Beğ’le sınırlı değildir. Ziya Gökalp ve Dilaver Cebeci gibi isimlerin şiirlerini de besteledik aynı amaçlarla.

“Mutlak seveceksin” şiiri ve parçasının sizdeki karşılığı nedir?

Mutlak Seveceksin bizim Atsız atadan emaneten almış olduğumuz sloganımızdır. Bu yüzden şiirin ve eserin yeri bizde apayrıdır. Bestelenmesi zor bir şiir olmasına rağmen çabalamaya değer nitelikte eşsiz bir başyapıt olarak zihinlerde yer etmesini diliyoruz.

Profesyonel bir albüm çıkarmak zorlu oldu mu?

Profesyonel bir albüm çıkarmak imkanlar açısından zorlu bir süreç oldu. Bunun için tam donanımlı bir stüdyoya, müzik yönetmenine ve müzisyenlere ihtiyacımız vardı. Bunları sağlamak zor ve zahmetli bir süreçti. Fakat bu yolda her zaman yanımızda olan dostlarımız ve büyüklerimiz sayesinde alnımızın akıyla yürümeye devam ediyoruz.

Albümünüze olan ilgi nasıldı?

Albümümüze olan ilgi beklediğimizin üzerindeydi. Albümü edinmek isteyen, bizi canlı canlı konserlerde dinlemek isteyen dostlar yeni albümler için bizleri ziyadesiyle heveslendirdi.

Müzik yaşantınızda gelecekte neleri planlıyorsunuz? Büyük bir hayaliniz var mı?

Grubumuzu müzikle sınırlı tutmaktan yana değiliz. Bir kültür-sanat grubu haline gelmek için çaba harcayacağız. Gelecekteki planlarımız ise bunun üzerine. Müzik ise bunların bir parçası ve destekleyicisi olacaktır. Hayalimiz ise bir Turan turnesi. Öncelikle tüm Türkiye’yi kapsayan sonrasında ise Turan coğrafyasında karış karış bir konser turnesi düzenlemektir.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Bizleri her zaman destekleyen, eleştiren ve takdir eden dostlarımıza sizler aracılığıyla teşekkür etmek isteriz. Gönüllerinizde ve yayınlarınızda bizlere yer verdiğiniz için de Ötüken Dergisi’ne, imtiyaz sahibinden sokaklarda dergileri insanlara ulaştırmak için mücadele veren kardeşlerimize, kandaşlarımıza teşekkür ederiz. Milletimiz var olsun, sizler var olun.

Söyleşiyi yapan grup solistlerinden Ömer ŞENER

 

Teşekkürler.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrEmail this to someone