Gurur Tablosu

Bir yerde israf zirvede ise o ülkede yoksulluk da zirvededir. Bugün ahalisi açlıktan kırılan, şehirlerde ulu orta dökülmüş çöp ve orta yere bırakılmış ceset kokularından geçilmeyen ne kadar ülke varsa, tamamının idarecileri israfçıdır. Yeteneksiz, korkak, vizyonu olmayan tüm yöneticiler için trilyonluk saraylar, lüks makam araçları, trilyonlara bedel uçak ve helikopterler, aklınıza gelecek olan tüm israf belirtileri bir aldatma aracıdır. Böyle yöneticiler her zaman toplumun cahil kalmasını ister ki israfı gören insanlar o ülkeyi gelişmiş saysın. Oysa bir devletin ihtişamı toplumun refah seviyesiyle ölçülür, israf seviyesiyle değil.

Yakın zamanda toplumun tepkisine neden olan üzücü bir olay gerçekleşti. İBB’li sivil zabıtalar, “Tatlı Ali Usta” olarak tanınan seyyar satıcı Ali Kirli’nin tezgahını parçaladı ve kendisini de darp ederek başını yardı. Daha önce de aracı zabıtalarca kırılan seyyar satıcı, bazı bağımsız (!) haber sitelerinde “Zabıtaya bıçakla saldırdığı için dövüldü.” mesajı ince ince işlenerek suçlandı. Oysa seyyar satıcı, zabıta amiri ile konuşmak isterken diğer zabıtaların aracına hasar vermesi üzerine bu hareketi yapıyor. Dahası, çevresindekilerin 15 Temmuz gazisi olarak nitelediği Ali Kirli için aynı haber sitelerinde “15 temmuz gazisi olduğu iddia edilen” şeklinde ifadeler kullanılıyor. Bunlar arasındaki ilişki de böyle bir sevgi ve muhabbete dayanıyor işte…

Ali Kirli’yi ülke ekonomisine zarar verdiği için kınıyor ve ülkemizden bazı gurur tablolarını beğeninize sunmaya başlıyorum.

İstanbul Fuar Merkezinde kuyumculuk fuarı düzenlendi. Fuarda İslam dünyasının en büyük sorunlarından biri olan altından cami maketi, Nadir Metal Rafineri firması tarafından kapatıldı. Firma müdürlerinden Hasan Ayaş “Türkiye ve modern İslam dünyasının en önemli temsilcilerinden ve İstanbul’un en güzel yerinde en büyük cami inşa ediliyor. Bu maketle fuara gelmesi düşünülen binlerce kişiye caminin tanıtımını yapmak istedik.” açıklamasında bulunarak, AKP Üsküdar Belediyesi tarafından yaptırılan Çamlıca Cami’yi övdü. 233 kilo som altıdan yapılan maket için 32 milyon TL harcandı. Yeri gelmişken hükümetinizin kara para aklayan ahlaksız kişilerin ensesinde olduğunu da hatırlatayım. Tıpkı cemaat gibi Nadir Metal Rafineri de samimi Müslümandır, cemaat hayırsız çıktı, o kadar… “Cami maketi sizi rahatsız mı etti?” diye tepki gösteren süper zekaların da alınlarından öpüyorum.

Ülkemizin gururu Cengiz Holding Yönetim Kurulu Mehmet Cengiz’in 400 milyondan TL’den fazla vergi borcu affedildi. Ayrıca yakın zamanda ölümlü trafik kazasına karışan oğlu Ahmet Cengiz de beraat etti. Savcılık tarafından kusurlu olduğu tespit edilen Ahmet Cengiz’i serbest bırakan mahkemeyi kutluyor, ülkemizin bu güzide zenginlerine saldıran savcıları kınıyorum. Yakın zamanda FETÖ mensubu olup olmadıklarının araştırılacağını düşünüyorum.

Çok sevgili Ali Ağaoğlu’nu unutursak kalemimizin mürekkebi kurusun. Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu beyefendinin 2015 itibariyle şahsi serveti 1,75 Milyar USD olmuştu. 30 milyon dolara Çiftlik Adasını satın aldığında şöyle demişti: “Beğendiğimi 5 dakikada satın alırım. Orayı ailem için satın aldım.”

“Orayı ailem için satın aldım…”

Nikahlı veya nikahsız tüm eşlerinden 6 çocuğu olan Ali Ağaoğlu’nu bu aileye düşkünlüğü sebebiyle ayrıca tebrik ediyorum. Ülkemizin zenginlerinin bu kadar duyarlı olması gözlerimi yaşartıyor. 10-15 bin lira vergi vermemek için milyonlarca dolarlık yatına Amerikan bayrağı çeken bu zeki adam, 2008 yılının da vergi rekortmenlerinden idi. “Millet fakir tabi karanfil bırakıyor, ben gül bıraktım.” diyerek İstiklal caddesindeki saldırıda hayatını kaybeden dört vatandaş konusunda ne kadar duyarlı olduğunu göstermiştir. İnsanların öldüğü yere gitmeyi “nostalji” olarak nitelendirmesi ise ne kadar zarif bir beyefendi olduğunu gösteriyor. Aynen devam!

Ve gelelim Ak Saray’a…

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ak Saray’ın maliyetinin 1 milyar 370 milyon lira olduğunu açıkladı. 2015’te Ak Saray için ayrılan ödenek 300 milyon lira idi. Ak Saray’ın sabit aylık gideri ise 21 milyon TL olarak açıklanmıştı.

Kahveleri mesken tutan dayıların bu gurur tablosu karşısında “Hökümat yapıyor!” diye kendinden geçtiğini duyar gibiyim. Sevinsinler, gülsünler. Gülmek kalp sağlığına iyi gelir. Ak Saray için harcanan parayla kaç kalp hastası garibanın bedava ameliyat edilebileceğinin bir önemi yoktur. Bu tarz şeyleri düşünmeyin ve sadece maketi 32 milyon TL tutan camileri doldurmaya bakın. İsraf içinde israf olmasın.

Servetiyle Avrupalıları, Amerikalıları hayrete düşüren Arap sülalesini anlatmıyorum. Onların attığı hava gariban Müslümanın gurur tablosu sayılıyor zaten…

Ne diyelim?

“Gözümüz yok Allah daha çok versin…” demiş rahmetli Barış Manço. “Paylaş” dediği kısım israfçıları ilgilendirmiyor. Paylaşma kısmı daha çok garibanlar içindir.