Hangi Mahalle?

Mahalle kavramı gündelik yaşantımız içinde önemli bir yer tutar. Bakkalı, kasabı, manavı, komşuları, arkadaşlıklarıyla hayatımızın şekil alma evresi burada başlar. İlk sosyal ilişkilerimizi burada kurarız ve görüşlerimiz ilk burada şekillenir. O yüzden hangi mahalleden olduğunuz önemlidir. Diğer mahalleler kendi aralarında aşağı ve yukarı olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Siz patlayan topunuzu ikiye ayırıp kafanıza şapka yaparsınız. Diğer mahallenin çocukları dikişli futbol topuyla oynadıkları için böyle dertleri yoktur. Siz su içmeye camiye gidersiniz, diğer mahallenin çocuğu evine gider. Siz acıkınca salça-ekmek yersiniz, diğerine ‘sandviç’ hazırlanır.

Sizin mahallenin çocukları eski ayakkabılarıyla top oynar, diğer mahallenin çocuklarının yanar dönerli kramponları vardır. Sizin maçlarınız gazozuna oynanır ve maç bittiğinde herkes kendi gazozunu alır. Bütün ihale bir takıma kalmaz. Onlardan birisi ise babası ödemek üzere hesaba 10 gazoz yazdırır.

Yaş ilerleyince sizin mahallenin gençleri kahvehaneye gider, o mahalleye lüks kafeler açılmıştır, onlar oralara giderler. Sizin gençler ortalama sigaralar içerken, o mahallenin süpermarketlerinde en çok Marlboro satılır. Fakat sizin mahallede yaşı büyükler geçerken o sigara mutlaka yere atılır. Zaten benim de bahsetmek istediğim konu bu.

Bizim mahallenin gençleri ve çocukları büyüklerin yanında fazla konuşmaz, küfür etmez, hatta kahkaha bile atmaz. Oturuşuna, duruşuna dikkat eder. ‘Mahallenin kızı, mahallenin namusudur’ yasasına göre hareket eder, aynı saygıyı onlara da gösterir. Teyzelerin pazar torbalarını taşır, yaşlıların emekli maaşını çekerler. Kısacası ‘efendi’ çocuklarıdır.

Kiminiz; ‘Kaldı mı böylesi?’ diyor, biliyorum. Mesele kalıp kalmaması değil kardeşim.

Son zamanlarda birtakım insanlar türedi. Bunlar bizim mahallenin çocukları olmadıklarını yazıp çizdikleriyle alenen ispatlıyorlar. Kendilerine garip sıfatlar takıp, saçma sapan fikirlerini piyasaya sürüyorlar. Ahlaksızlığı yenilikçilik, modernlik olarak algılıyor, üzerine birde bunu savunuyorlar. Hepsinden acısı ise kendilerine bizim sıfatlarımızı vuruyorlar.

‘Ben de milliyetçiyim ama …’ şeklinde başlayan cümleler kurup, milliyetçiliğe ters hareketler yapıyor, aykırı fikirlerin bayraktarlığını yapıyorlar. Kendi sığ dünyalarının derinliğine inanıyor, çok derin olduğunu düşünüyor, herkesi aşağılıyor ve 2 bin yıllık Türkçülüğe yeni bakış açıları(!) getirdiklerini sanıyorlar. ‘Ruh kalsın, sistem değişsin’ gibi saçmalıkları savunuyor, Türkçü Türkiye’nin yasaklayacağı şeyleri hayal ediyorlar.

Ağızlarından küfür eksik olmuyor, karşısındakinin yaşı, cinsiyeti, bilgi birikimi fark etmeksizin saldırıyorlar. Milletin değerlerini aşağılamak için birbirleriyle yarışıyor, kendilerine karşı duran herkesi ‘geri kafalılık’, ‘örümcek beyinlilik’, ‘yobazlık’ gibi standart hakaretlerle aşağıladıklarını sanıyorlar.

Bunların bir kısmı kendi adını kullanacak kadar yürekli olsa da büyük kısmı takma adların ve kendisini bu fikirleriyle insan yerine koymayacak olan Türkçü büyüklerin fotoğraflarının arkasına saklıyorlar. Sosyal medya denile ve nimet mi illet mi olduğunu bir türlü çözemediğim mecra bunları daha bir gür sesli yapıyor.

Fikir alışverişinde bulunmak için bir araya geldiğimiz, kimisi evli barklı, kimisi boyu kadar çocuk sahibi insanlar bile ilk önce bunlardan dert yanıyor, bizim de o mahalleden olup olmadığımızı merak ediyor. Bunların sanal dünyada yaydığı pisliği, biz gerçek dünyada temizlemeye çalışıyoruz.

Türkçülerin bunlara pirim vermemesini, bunları yüreklendirmemesini istirham ediyorum. Size ‘Türkçülük’ perdesi ardından yaklaşanlara ilk önce gerçek olup olmadıklarını, yani teşkilatı, yerleşkesi, yayını, derneği olup olmadığını sorun. Bunlardan birine bile sahip olmayana, girdiği hiçbir teşkilatta barınamamış insanlara yüz vermeyin. Mahallemizi kirletmeyin.

Özetle; bizim bu mahalleden olduğumuz belli de onlar hangi mahallenin çocuğu bilmiyoruz. Fakat bizim mahallenin çocukları hem ilmi, hem maddi kavgayı çok iyi becerir onu biliyoruz.