Hazır Söz Hukuktan Açılmışken

Bildiğiniz üzere, AKP ve CHP liderlerinin bu aralar gündemi meşgul eden ve birbirlerini suçlayıcı açıklamaları var.
Artık alıştığımız polemikleri burada yazmak boşa vakit kaybı ancak dikkate değer husus, AKP tarafından ısrarla, “Savcılığa ver.” denilen belgeler üzerine Ankara Savcılığının harekete geçmesi ve CHP’den belgeleri istemesi.
Haber şöyle:
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında gündeme getirdiği belgelerle ilgili, soruşturma başlattı. İddia edilen tüm belgelerin Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesi istendi. Başsavcılık’tan yapılan açıklamada, “İddia edilen hususlarla ilgili tüm belgelerin Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderilmesi CMK 332 maddesi kapsamında yazılı olarak istenmiştir” denildi.

Dışarıdan bakıldığında hukuk devleti gibi gözüken bu açıklamanın ardından, hiç unutamayacağımız “çözüm süreci” dedikleri o rezalet süreci tekrar hatırladım.

Terör örgütünün bu süreç sayesinde silah depoladığı, yerleşim yerlerini işgal ettiği ve buna göz yumulduğu devleti yönetenler tarafından dile getirilmişti. Hesap sorulmamış, “kandırıldık” demekle geçiştirilmiş o dönemlere, madem söz hukuktan, adaletten şimdi açıldı şimdi bir bakıverin!

AKP iktidarında bakanlık ve TBMM başkanlığı yapmış Bülent Arınç’ın 2012 yılında ,
“Ben olsam ben de dağa çıkardım.” “Sayın Öcalan demeyi ve PKK bayrağını suç olmaktan çıkardık.” demişti.
Hazır söz hukuktan açılmışken, hesap sorabilecek var mı?
**
Bugün halen AKP’de vekillik yapan,“Çözüm sürecini hayvanlar bile anladı bazıları hâlâ anlamadı.“diyen ve o günün akillerinden Ahmet Gündoğdu.
Zaten çözüm sürecini bu ülkede anlayanlar; Liberaller, İslamcılar, kürtçüler ve radikal solculardı.
Bu sözden sonra bu ittifaka hayvanlar da dahil oldu. Aslında bakarsanız fena da bir ittifak olmamış.
Hazır söz hukuktan açılmışken, bu ‘kutsal ittifaktan’ hesap sorabilecek var mı?
**
Bir gazeteci.. Malum ya, bu ülkede yandaş olduktan sonra zır cahil olmak, gazeteci olmaya engel değil.
Çözüm süreci zamanında, “Bebek katili denilen adam bize geleceği gösterdi” demişti.
Terörist başı bebek katilinden nasıl bir gelecek görmüş, hazır memlekette hukuk devleti naraları atılıyorken hesap sorabilecek var mı ?
**
Yine bir gazeteci ve cumhurbaşkanı danışmanı.. Yandaşlık dışındaki işlerinden becereksiz olduğu için jöleli tipiyle tanınır. O da çözüm süreci zamanında, “Öcalan ülkenin önünü açıyor” demişti.
Terörist başı Türkiye Cumhuriyeti’nin önünü nasıl açmıştır? Hesabını sorabilecek olan var mı?
**
Son olarak da;
Dönemin başbakanın açıklamalarıyla,“Terör örgütü ile görüşmedik, iddia eden şerefsizdir” diye başlayan, “Biz görüşmedik, devlet görüştü.” diye devam eden ve “Emri ben verdim” ile biten bir süreç vardı.
Hazır söz hukuktan açılmışken, hesabını sorabilecek olan var mı?