IŞİD ve Deep Web

Deep Web pek çok kişinin malumu olduğu üzere “Derin İnternet” olarak adlandırılan ve “İnternet” kavramının uzmanlara göre %90’ını oluşturan bir ağdır. Bu demek oluyor ki eğer Deep Web ifadesini ilk defa duyuyorsanız veya aktif kullanıcısı değilseniz, ne kadar araştırmacı olursanız olun İnternetin sadece %10’luk bir kısmını kullanıyorsunuz. Bu ağ ile ilgili pek çok bilgiyi “Google”dan öğrenebilirsiniz dolayısıyla bugünkü yazımda teknik ayrıntıya girmeden, yüzeysel olarak Deep Web’ten ve IŞİD ile ilişkisinden bahsedeceğim.

Deep Web siber suçlular, uyuşturucu alıcı ve satıcıları, silah tüccarları, kiralık katiller, insan tacirleri ve bir takım yasa dışı örgütler için gizlilik sağlayan, anonim olarak ticaretlerini, propagandalarını yapmalarına olanak sağlayan ve devletler, kuruluşlar, şahıslar tarafından izlenilemeyen bir ağdır. Çeşitli katmanlardan oluşan bu ağı kullanmak için ileri derecede İngilizce’yle birlikte, özel yazılımlara ve bilgilere ihtiyaç vardır. Normal İnternet kullanıcılarının Google yardımıyla belli bir yerlere kadar eriştikleri bu ağın derin katmanlarına erişmek hiçte basit bir işlem değildir.

Yasa ve ahlak dışı ortamlardan oluşan Deep Web maalesef teröristler tarafından da aktif bir şekilde propaganda ve bağış toplamak amacıyla kullanılmakta ve bu işlemler güvenlik güçleri veya normal şahıslar tarafından takip edilememektedir. İnternetin bu karanlık tarafında dolaşan insanların ekseriyeti, anonim olmasından yani yakalanamayacak olmasından dolayı insanlığının kötü tarafını tatmin etmek isteyenlerden oluştuğu için, katmanlar ne kadar derinleşirse iğrençlik de o kadar artmaktadır. Propaganda dediğimiz olay da sadece yazısal olarak misyon-vizyon bildirmekten öte, bu insanların kötü taraflarını tatmin etmek için video, fotoğraf paylaşımı, canlı yayında tutsaklara para karşılığı işkence etme gibi işlemlerden oluşmaktadır. Yani giriyorsunuz bir siteye, belli bir miktar para karşılığında canlı yayında yüzü kapalı bir cani eli kolu bağlı tutsağa işkenceler ediyor ve siz bunları izliyorsunuz. Üzerine daha da fazla paralar vererek bir sonraki aşamada yapılmasını istediğiniz işkence yöntemlerini söylüyor, kesilmesi gereken herhangi bir uzvu belirtiyorsunuz. İzleyenler tatmin olmak için bunu yapan örgütlere veya kişilere tonla paralar ödüyorlar.

Bu paralar banka hesapları veya kredi kartları üzerinden şahıs veya kurum hesaplarına gönderilmiyor tabi ki. Deep Web’in kendi sanal parası olan Bitcoin‘ler bu amaçlar için kullanılabilen ve izi sürülmesi imkansız “online” paralardır. Bugün dünya piyasalarında bir değeri olan, yatırım yapılabilen bu para birimi istendiği takdirde herhangi bir para birimine çevrilerek nakit olarak kullanılabilir.

“Bağışlarını ve kazançlarını Bitcoin üzerinden kazanan yasa dışı örgütlere yardım yapanların, para kazandıranların ve bu parayı kullanabilen yasa dışı örgütlerin izini sürmek bugünün teknolojisiyle imkansızdır.” diyen ABD İleri Savunma Araştırma Projeleri Dairesi başkanı Chris White, üzerinde çalıştıkları MEMEX projesiyle ilgili de şunları söyledi; “Bu içerikleri keşfetmemize ve analiz etmemize olanak sağlayacak bir projeye ihtiyacımız var. Bununla ilgili geliştirdiğimi MEMEX, Deep Web’te kaç tane site olduğunu belirleyen ve içerikleri hakkında bilgi veren bir program olacak. Bu aynı zamanda iz bırakmadıklarını düşünen kullanıcıları takip etmemize olanak sağlayan ilk uygulama olacak.” MEMEX’in beklendiği gibi geliştirildiği takdirde hem yasa dışı örgüt üyeleri, hem de bu örgütlere maddi desteklerde bulunan kişiler tespit edilebilecek. Fakat şu an bu kişiler yapacaklarından geri kalmıyorlar.

Amerika Hazine Departmanı Finansal Suçlarla Mücadele Birimi‘nin başında bulunan Jennifer Calvery ise 2015 yılında ABD vatandaşlarından IŞİD’e ciddi oranlarda maddi yardım yapıldığına dair ellerinde çok fazla kanıtın olduğunu ve bu paraların başta IŞİD olmak üzere pek çok cihadçı örgüte finansal kaynak sağladığını belirtmişti.

Konuyla ilgili Deep Web’deki araştırmalarım neticesinde ulaştığım bir PDF dosyası ise IŞİD’e Deep Web üzerinden “Dark Wallet” yani “Karanlık Cüzdan” adlı platform aracılığıyla nasıl Bitcoin bağışı yapılabileceğini tüm ayrıntılarıyla anlatıyor. Saff Suresi’nin 11. ayetini referans göstererek (Allah’a ve Resulüne inanırsınız, mallarınızla ve canlarınızla Allah yolunda savaşırsınız. Eğer bilirseniz sizin için en iyisi budur) cihat için para bağışı çağrısında bulunan bildiri, oluşturulan sistemin kafirler tarafından oluşturulduğunu, bu sistemin kafirler tarafından takip edildiğini, bu yüzden kendilerine takip edilmesi imkansız olan Bitcon’ler üzerinden “zekat” yardımı yapılmasını ve bunun nasıl yapılacağını uzun uzadıya anlatmış.

ISIS-funds

Derin İnternet’in bu terörist gruplara sağladığı bir diğer avantaj ise kendi aralarında iletişim kurmalarına olanak sağlayan ve hiç kimse tarafından takip edilemeyen Deep Web’e özel uygulamalardır. Yedi ülkeyle aktif savaş halinde olan ve genel merkezinden 5000 km ötedeki Nijerya yakınlarında bir operasyonu başarıyla yürütebilen ve telefonları, telsizleri dinlenemeyen bir örgüt olan IŞİD’de bu uygulamalardan yararlanan bir örgüttür.

Colorado Springs Üniversitesi‘nden Prof. Dr. Edin Mujkic ise bir gün IŞİD imha edilse bile aynı metodun başka terörist gruplarca kullanılabileceğinden dolayı Deep Web’in bir şekilde kapatılması gerektiğini vurguluyor. Umuyoruz ki MEMEX bu anlamda başarılı bir yazılım olur.

IŞİD’in Deep Web üzerinden hemen hemen her ülkeden normalde Müslüman olmayan, hayata dair görüşleri dahi olmama ihtimali yüksek olan 19-20 yaşındaki İngiliz, Fransız, Avustralya’lı genç kız ve erkekleri, evli, çocuklu kadın ve erkekleri taraftar olarak toplayabilmesi hatta Suriye’ye getirip savaştırabilmesi ise benim teorime göre şöyledir: Deep Web’deki karanlık sayfalarda video ve fotoğraf paylaşımlarıyla yaptıkları propaganda insanların Freud’a göre “saldırganlık” yönünü tatmin etmektedir. Freud insanın “saldırganlık ve cinsellik” olarak iki egemen güçten oluştuğundan bahseder. “1980” ve sonrasında doğan neslin pek çoğu ise bu saldırganlık içgüdüsünü Holywood yapımı aksiyon ve savaş filmlerine yüksek hasılatlar yaptırarak; Counter Strike, Call of Duty gibi savaş oyunları oynayarak açığa çıkarmıştır. Düşünün GTA Vice City’de hangimiz kaç defa oyunun amacı olan görevleri yaptık, kaç defa çeşitli silah hileleriyle insan öldürdük veya arabalarla insanları ezdik. Kişiliğinin oluşması aşamasında en fazla Bruce Lee filmleri seyrederek saldırganlık yönünü tatmin eden eski nesle göre bizler bu yönümüzü bu tür şiddet oyunlarıyla tatmin ettik. Half Life’ta oyunun amacına yönelik en fazla adam öldüren olmak için ne kadar kastık, heyecanlandık. Bizim neslimizden bu saldırganlık yönünü tatmin etmekten her şeyden daha çok keyif alan kesimler için ise IŞİD bir adres oldu. İslam dinini bilmeden cihadçı olan ve hayatında manevi değeri olmayan, yaşama sağlıklı bir şekilde tutunamamış bu insanlar Call of Duty’deki gibi çatışmalara girme hayaliyle bu terör örgütünün saflarına katıldılar.

Gelişen teknolojinin toplumların yapısı üzerindeki etkileri iyi analiz edilmeli ve gereken tedbirler alınmalıdır. Aksi takdirde toplumlar kendi kendilerini imha etmeye devam edeceklerdir.