İsrail’in Arz-ı Mevud’u-5

Ian Black, 33 yıldır İngiliz “The Guardian” gazetesinin muhabirliğini yapıyor. Benny Morris Washington Brooking Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev alıyor. Barzani ve Yahudi Kürtleri hakkındaki yazılarım da bu ikilinin “İsrail’in Gizli Savaşı-İsrail İstihbarat Servislerinin Tarihi” isimli kitabına, Salim Meriç’in “Barzani ve Yahudi Kürtleri” makalesine ve çeşitli gazete haberlerinden derlediğim bilgilere dayanıyor. Özellikle Black ve Morris’in çalışması, İsrail Dışişleri Bakanlığı ve MOSSAD’a ait yazışmalara kadar birçok belgeyi gözler önüne sermiştir.

MOSSAD-Barzani ilişkileri İsrail’in Tahran’daki askeri ateşesi Yaakov Nimrodi aracılığıyla gerçekleştirilmiştir.

Yaakov Nimrodi kimdir?1

Yaakov’un kendisi de Kürtçe konuşan bir Yahudi’dir. Yıllarca İran’da askeri ateşe olarak görev yapan Nimrodi, silah satışlarından büyük miktarda para kazandı. En çok kar ettiği ticaretiyse İran-Irak savaşında gerçekleşti. Her iki tarafa da silah satmıştı. MOSSAD ajanı Nimrodi, elde ettiği gelirle Ma’arev gazetesini satın aldı. Gazete psikolojik harbi kullanarak İsrail gizli servisinin amaçlarına hizmet ediyordu.

MOSSAD’ın ünlü isimleri Zvi Zamir, Nahik Navut ve Nahum Admoni’nin Kuzey Irak’ta Barzanilerin sadık müttefiki olmasını sağlayan isim Nimrodi’dir. Neredeyse bütün stratejisini Bağdat’ın zayıflamasından çok Ankara’nın güçlenmesini engellemek üzerine kurmuştur. Bu sebeple de Barzanilerle arasını çok iyi tutuyordu. İran-Irak savaşının uzamasını ve bu sayede yoğunlaştırdığı silah satışını bu dostluğa borçludur. Zira Barzani aşiretini isyana teşvik etmiş ve onlardan ciddi ölçüde faydalanmıştır.

Nimrodi, Ma’arev gazetesi sayesinde medya patronu haline gelmişti.2 Bu gazeteye bağlı farklı yayınlar da mevcuttu. Kendisi ölünce yerine oğlu Ofer Nimrodi geçti. Ofer, siyonist olmayan bütün İsrail gazetelerinin sahiplerini ve çalışanlarını dinletti. Mağdurlar haklarını İsrail mahkemelerinde bulamayınca çareyi başka ülkelerde aradı. Fakat oğul Nimrodi için bu da sorun olmadı; çünkü MOSSAD daima arkasındaydı.

Kürt kanadından MOSSAD’la bağlantıyı sağlayan isim Sami Abdurrahman’dı. Barzani’nin sadık adamıydı. İsminden de anlaşılacağı üzere Yahudi’ydi. İsrail’in özel yetiştirdiği elemanı olan Sami Abdurrahman, bir ara Irak hükümetinde bakanlık yapmış; sonraları elde ettiği gizli belgeleri İsrailli ajanlara ulaştırdığı ortaya çıkarılmıştı. Deşifre olan Sami, 2004 yılında bir suikasta kurban gitti. Bu suikastın faili olarak “Deşifre olanlar en kritik noktalarda öldürülür.” ilkesiyle hareket eden MOSSAD gösterilmektedir.3

***

Barzaniler ve İsrail arasındaki ilişki 1958 yılında başladı. Silah ve cephane desteği 1963 yılından itibaren gelmeye başladı. 1965 yılına gelindiğinde, MOSSAD, Kürt subaylar yetiştirmek için kamp kurdu. 1966’da Molla Mustafa Barzani, İsrail’in siyonist Başbakanı Levi Eskhol ile görüştü. 1967 yılında tekrar silah yardımı yapıldı. Aylık gönderilen yardım miktarı 500.000 dolardı. Bir önceki yazıda Molla Barzani’nin İsrail ziyaretlerini yazmıştım. Tekrar hatırlayacak olursak, Molla Mustafa Barzani 1967’den itibaren İsrail’e gitmeye başlamış, MOSSAD şefleri ve Savunma Bakanı Moshe Dayan’la görüşmüş; Kürtçe konuşan Yahudilerden David Gabay’ın evinde misafir olmuştu.

Siyonist dünya için Barzaniler kilit bir rol oynuyor. Zira Barzaniler Kuzey Irak coğrafyasında yaşayan Kürt Yahudilerdir ve bunlar Moşe Barazani’den itibaren siyonizme hizmet etmiştir. Türk hükümetine düşen Barzanilerle birlikte hareket etmek, bu siyonist aşirete Türkiye’de “evet” propogandası yaptırmak değil, tüm siyonist oyunlara tek başına kafa tutan Kerküklü Türkmen soydaşlarımıza destek olmaktır. Moderatöre “Oni minute!” diye bağırmakla olmuyor.

Şunu da ekleyelim: Siyonistler; ABD, Rusya ve İngiltere de dahil hiçbir ülkeye büyük tavizler almadan hizmet etmemiştir.

 Yaakov Nimrodi ve Arap dostu.

 Nimrodi ve anlaşıldığı kadarıyla bir Kürt dostu.

1Yaakov Nimrodi’yi deşifre eden, yine eski bir MOSSAD ajanı olan Victor Ostrovsky’dir. Ostrovsky, “Hile Yolu” adında bir roman yazmış ve İsrail hükümetinin tepkisini çekmiştir. Ostrovsky’nin kitabında ajanların isimleri kodlanarak aktarılmıştır.

2İsrail’in tek medya patronu Yaakov veya oğlu Ofer değildir. Robert Maxwell, İngiltere’de medya patronu haline gelmiş bir MOSSAD ajanı idi. İsrail’le ters düşünce öldürüldü. Maxwell, Daily Mirror’un da kurucusu idi.

3Sabah Gazetesi, “MOSSAD Ağca’yı Adım Adım Takip Etmiş” başlıklı haberden.