Kanayan yaramız Doğu Türkistan

Doğu Türkistan, Türk Dünyası’nın kanayan yarası hâlinde… Ne yazık ki…

Çin’in işgali altında bulunan kadim Türk topraklarında yaşayan Türkler, büyük bir zulüm, baskı, işkence, asimilasyon altında…

Doğu Türkistan’da yaşayan Türklerin millî ve dinî kimlikleri hedef alınıyor. Ne yazık ki Türkiye’nin savrulduğu nokta, bu konuda gerçekçi bir adım atmanın önünde engel teşkil ediyor. 24 Haziran seçimlerinden önce dönemin başbakanı Binali Yıldırım, “Çin’in egemenliği, toprak bütünlüğü bizim için çok önemli…” dedi. Doğu Türkistan’ın bağımsızlığının Çin tarafından gasp edildiğini ve o toprakların esasında Türklere ait olduğunu göz ardı etti.

Doğu Türkistan, Türkiye gündemine çok az gelse de oradaki soydaşlarımızın sorununu çözmek için gerçekçi adımlar atıldığını sanmıyoruz. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’den bir akademisyenin eşi de Çin’de alıkonulmuştu. Sorun, aylar sonra çözülmüştü. Bir Türkiye vatandaşını bile Çin’den almak, Türkiye açısından bu kadar zaman alan bir mesele olarak önümüze çıkmıştı.

Bugün, Doğu Türkistan düne göre daha da yalnızdır. Amerika ve Avrupa’dan kazık yiyen Türkiye, belli noktalarda Rusya ve Çin’le iş birliği yapma hatasına düşmüştür.

Bu durum, en çok içimizdeki Avrasyacıları (Avrusya) sevindirmiştir! Hâlbuki şu net olarak anlaşılmalıdır: Rusya, Çin ve Avrasya bloku Türklüğü yutmak isteyen canavardır. Tıpkı Amerika, Avrupa gibi… Batı canavarından uzaklaşırken doğudaki canavarla iş tutmamızın hiçbir yerli ve millî yanı yoktur. Gerçek yerlilik ve millîlik “Ne ABD ne Rusya ne Çin, her şey Türklük için!” demektir. “Günümüz şartları” mavalını, külahımıza anlatsınlar!

Perinçek tayfası ve onun yayın organı günlerdir kasıtlı biçimde “dezenformasyon” yapmaktadır. “Çin, Uygur politikasında Atatürk’ü örnek alıyor” gibi ipe sapa gelmez yalanları az sayıdaki okuyucusuna aktarma peşindeki bu kesimin maksadı, gayesi bizce malûmdur.

Katil Çin’in Türkiye’deki sözcülüğünü yapan bu gayrımillî cenah, ortalıkta “ulusalcıyız” diye geçinip ulustan uzaklığını böyle Atatürk’e de iftira atarak ortaya koymaktadır.

Son sözümüz de şu sıralar yoğun bir şekilde çeşitli illerde basın toplantıları düzenleyip ve konferanslara katılan Doğu Türkistan Meclis Başkanı Seyit Tümtürk’edir. Çabanız için teşekkür ederiz.

Ama…

Sayın Tümtürk, bu sırada umarız Doğu Türkistan davasına sahip çıkanları ve yanınızda duranları iyi gözlemlemişsinizdir. Zira birkaç yıl önce bozkurt işareti yapıp “Doğu Türkistan’a sahip çıkmayanlara” tepki gösterdikleri için protesto gösterinizdeki milliyetçileri hedef almıştınız. Üzerlerine sanki Çinlilere saldırır gibi saldırmıştınız!

Bugün yanınızda o tepki gösterdiğiniz kişiler var. Doğu Türkistan mücadelesine sahip çıkanlar, Türk milliyetçileridir. Farkında mısınız?

Saygılarımla…