Kerkük Kimindir?

Her konu hakkında fikir sahibi olan Sn. Cumhurbaşkanı, gündemin en önemli maddelerinden birisi olan Kerkük ile alakalı da açıklamalarda bulundu. Zonguldak ilimizde miting yapan tarafsız(!) cumhurbaşkanı, ‘Kerkük’de, milli bayrağın(!) dışında bir bayrak olması doğru değil. Kerkük, Türkmen, Arap varsa Kürtlerindir. ‘Benim’ deyip sahiplenmek doğru değil’ dedi.

Şaşırtmadı.

‘Türkiye Türklerindir’ anlayışından, ‘Tek millet’ palavrasının altına dizilmiş 36 etnik unsur anlayışına geçişi sağlayan şahıs, Türkiye sınırlarındaki Türkleri rahatsız etmekten sıkılmış olacak ki sıraya dış Türkleri koydu. Türkiye’de yaptığı tasnifin aynısını Kerkük için de yaparak, oraya da el atmış oldu.

Kerkük’de Arap, az miktar Hristiyan, Süryani, Şii, Sünni, Türkmen, Kürt hatta Ermeni bile vardır. Kerkük’den ziyade vatan toprağı Hatay’da bundan daha fazla etnik unsur vardır. Değil Türkiye veya Ortadoğu, dünyanın hiçbir kenti tek milletten mürekkep değildir. Fakat bu durum şehrin sahibinin kim olduğuna etki edemez.

Londra İngilizlerin, Münih Almanların, Moskova Rusların, Paris Fransızların ise, Üsküp, Selanik, Kırım, Karabağ, Kerkük, Lazkiye, Kıbrıs da Türklerindir. Orada bayrağımızın indirilmiş olması bir şeyi değiştirmez. Bu durum milletlerin yaşayabileceği felaketlerden biridir. Felaketler tersine çevrilip, karşı tarafın felaketi haline getirilebilir. Bu durum tarihin pek çok yerinde gerçek olmuştur.

Bir vilayette yaşayan topluluk, o vilayete sahip olmak istiyorsa ödemesi gereken bedeller vardır. II. Dünya Savaşı sırasında Londra bombalanmış, Paris işgal edilmiştir. Savaşın sonrasında ise bütün Almanya istila edilmiştir. Fakat bugün şüpheye düşmeden adı geçen şehirlerin sahibini söyleyebiliyoruz. Bunun sebebi yıllar içinde bu milletlerin gösterdiği fedakarlıklar ve çalışmalarıdır. İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Trabzon, Diyarbakır, Hakkâri, Şırnak gibi şehirlerin sahibi olduğumuzu rahatlıkla söylüyor olmamızın sebebi de aynıdır.  Kürtler Kerkük için kan akıtmış mıdır? Mücadele vermiş midir? ABD’nin yıllar önce kendileri için hazırlayıp gittiği ve adına demokrasi denilen illetten faydalanarak Türk şehri Kerkük’e sahip olmaya çalışmaktadırlar.

Tüm bunlardan başka, bu lafları etmek haddi Sn. Cumhurbaşkanına düşer mi? Bundan aylar önce PKK Kerkük’de ofis açtığı zaman tepki gösterdiler mi? Telafer, Tuzhurmatu gibi Türk şehirlerinde katliamlar, zorunlu göçler yapılırken neredeydiler? Bölge adım adım bu günlere hazırlanırken onlar bu duruma nasıl karşı koymayı planlıyorlardı? Veya bu durumu önemsiyorlar mıydı? Türkmen liderleri defalarca kendilerini uyarmalarına rağmen ne tür önlemler aldılar?

Tüm bunların cevabını gayet iyi biliyoruz. Kerkük’ü türkülerinden ibaret gören zihniyetin mümessillerisiniz. Yaptığınız bu çıkışlar, sizleri yakından takip edenler için ibret vesikası olmaktan öteye gitmiyor. Komik oluyor, yakışmıyor.

Hiç kimse şunu unutmasın; bir Türk şehrini, hem de tarihi bir Türk şehrini neyin nesi olduğu belli olmayan topluluklara hediye edemez, peşkeş çekemez. Bundan 100 yıl sonra gelecek olan bir hükümet veya başkan, ‘Londra Türk şehridir’ diyemez. Bugünün hükümeti de ‘Kerkük, Kerküklülerindir’ diyemez.

Kerkük Türk’tür. Türk kalır mı? Dosta acı söyler. Sonu pek hayırlı durmuyor. Fakat işin içinde Türk varsa daima umut vardır. Son Başbuğ’un dediği gibi; ‘Ey Türk milleti, senin hiçbir şeyin eksik değildir. Tek bir şeye ihtiyacın vardır; çalışmak, çalışmak, çalışmak!’

İşte parola budur. Yukarıda zikrettiğim kaybedilmiş vatan parçalarının geri alınmasının parolası budur. Çalışırsak gönül rahatlığıyla; ‘Kerkük Türk’tür ve Türk kalacaktır’ diyebiliriz. Aksi halde Kerkük Aborjinlerin eline geçerse bile şaşıracak bir şey yoktur.

Türk yurtları ile alakalı son söz hakkı da Türklerindir. Kerkük’ü kaybetme sebeplerimizden birisi olan Şeyh Sait’e Fatiha okuyanların, Şivan Perver ve Ahmet Kaya sevicilerin, 36 etnik unsurcuların, ‘Türk diye bir ırk yoktur’ diyenlerin değil. Bunlar seçim dönemi söylemleri değil 15 yıllık AKP tarihinin bilinçaltıdır. Fakat milliyetçilikleri daima saman alevi şeklinde yalazlanıp sönmüştür.