Kim Kime Sızmış

16 Temmuz itibariyle başta ordu olmak üzere hemen her kurumdan açığa almalar başladı. Toplam rakamın 84 bin olduğunu Süleyman Soylu açıkladı.

Bu durum şöyle bir soruyu doğuruyor; ‘Kim kime sızmış?’

Efkan Ala’nın yaptığı açıklama sorunun cevabını bir hayli ilginçleştiriyor. 81 Emniyet Müdüründe 74’ü, 7000 istihbarat elamanının 6500’ü FETÖ’cü çıkmış.

Diğer rakamlara da bakalım. İç İşleri Bakanlığı’ndan 8 bin 777 personel açığa alındı. Bunlardan 1’i görev başında olmak üzere 30’u vali, yani bir ilin en büyük mülki idarecisi. Vali, Kaymakam ve diğer mülki amirlerin toplam sayısı 246.

Sağlık Bakanlığı’nda toplam sayı kesin bilinmemekle beraber 7bin civarı olduğu tahmin ediliyor. Bunların 115’i yönetici, 1504’ü doktor. Burada 3. dalga operasyonlar yakın bir zamanda başlayacakmış.

Memleketimizin güzide kurumlarından Diyanet İşleri Başkanlığı’nda 3 bin 672 personel açığa alındı.

Operasyonlardan sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın o kadar da milli olmadığı ortaya çıktı. Görevden alının öğretmen sayısı 15 bin 200. Cemaatin kendi okullarındaki öğretmenler bu rakama dâhil değil. Diğer personelleri de ekleyince sayı 25 bine yaklaşıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde ise garip işler oluyor. Darbeden sonra yapılan Yüksek Askeri Şura’da darbeyi planlayan kişi olduğu söylenen Muharrem Köse’nin yerine atanan Cemal Balıkçı, dün tutuklandı. Yani kendi atadıkları adam da FETÖ mensubu çıktı. Bundan başka 3 bin 725 rütbeli asker ordudan ihraç edildi.

AKP vekili Burhaneddin Kuzu’nun; ‘Hukuk bunların elindeydi, parti kapanmasın diye kullandık’ dediği Adliye’den ise binden fazla hâkim ve savcı tutuklandı. Ergenekon savcısı, Erdoğan’ın gözlerinden öptüğü, kendi makam aracını tahsis ettiği Zekeriya Öz kayıplarda, Balyoz davasının savcısı ise teslim oldu. Ağlamadan sorumlu bakanımız Bülent Arınç bunlar sayesinde rahat uyuyordu. Halen uyuyor mudur? Sanmam. Bakalım sıra ona ne zaman gelecek.

Cemaate açtığı arazilerin hesabını halen vermeyen Ankara derebeyi Gökçek’in 500’e yakın personeli açığa alındı.

İstanbul derebeyi Kadir Topbaş’ın damadı ve dünürü içerde.

Erdoğan’ın 5 yaverinden 4’ü tutuklu.

Bütün bu rakamlara baktıktan sonra şahsi kanaatim cemaatin devlete değil, devletin cemaate sızmış olduğudur.

Darbe yapmamış olsalar ülke zaten ellerindeymiş. Memleketin temiz çocukları sınav sınav dolaşırken, bunalıma girip canına kıyarken, okulundan, üniformasından zorla uzaklaştırılırken bunlar rahat rahat yaşıyorlarmış.

Girmedikleri kurum, belediye, başkanlık, bakanlık kalmamış. 3-5 senede olacak işler değil bunlar. Uğruna meydan beklediğiniz demokrasinin başımıza getirdiği hükümetlerin işi.

Hayırlı demokrasiler.