Kısaca Suriye Meselesi

Suriye’deki curcunanın özeti olarak önce kim kimle, kim kimle değil bir bakalım, sonrada olayların perde arkasını görmeye çalışalım.

Suriye Hükümeti:

Müttefikleri; İran-Rusya-Hisbullah.

Düşmanları; IŞİD-YPG-Özgür Suriye Ordusu-Fetih El Şam Cephesi

Özgür Suriye Ordusu:

Müttefikleri; Türkiye-ABD-Fetih El Şam Cephesi-Suudi Arabistan ve Körfez Ülkeleri

Düşmanları; IŞİD-Suriye Hükümeti-YPG-Rusya

Hizbullah:

Müttefikleri; Suriye Hükümeti-İran

Düşmanları; IŞİD-Fetih El Şam Cephesi

Rusya:

Müttefikleri; Türkiye-İran-Suriye Hükümeti

Düşmanları; IŞİD-Fetih El Şam Cephesi-Özgür Suriye Ordusu

Fetih El Şam Cephesi:

Müttefikleri; Özgür Suriye Ordusu

Düşmanları; IŞİD-Rusya-Hizbullah-Suriye Hükümeti

ABD:

Müttefikleri; Türkiye-Suudi Arabistan ve Körfez Ülkeleri-YPG-Suriye Demokratik Güçleri-Özgür Suriye Ordusu

Düşmanları; IŞİD

YPG:

Müttefikleri; ABD

Düşmanları; IŞİD-Türkiye-Özgür Suriye Ordusu-Suriye Hükümeti

Türkiye:

Müttefikleri; ABD-Rusya-Özgür Suriye Ordusu

Düşmanları; IŞİD-YPG

IŞİD:

Müttefikleri; YOK

Düşmanları; Tüm devletler ve oluşumlar

Tam bir kaosun yaşandığı Suriye topraklarında herkesle kavgalı olan IŞİD yok edilemiyor. Herkesle dost olan ABD ortalığı karıştırmaktan başka bir işe yaramıyor.

Görünen manzarada İran ve Rusya Suriye’yi ABD’ye bırakmaya niyetli değil. Türkiye sınırlarını koruma derdinde ve Güney sınırlarında Kürt oluşumu istememekte. Ancak Rusya’da ve İran’da bir kriz, iç karışıklık çıkarsa, bu devletler kendi iç işlerinden kafayı kaldırıp Suriye’ye müdahale edemeyecek durumda olursa ABD amacına ulaşır.

Şimdi bu görünen manzara. Olanlara derinlemesine bakarsak şayet, şöyle bir şey karşımıza çıkıyor:

IŞİD Suriye’deki petrol rezervlerinin önemli bir kısmını kontrol ediyor. Bölgedeki sekiz devletle ve örgütle savaş halinde. Bu devletlerden ikisi yani ABD ve Rusya dünyanın iki büyük gücü. IŞİD bu oluşumlarla hem savaşabiliyor hem de elindeki petrol rezervlerini koruyup, işletip, satabiliyor. Siz iki kilo yaş meyveyi ihraç edebilmek için milyon tane prosedürden geçerken, adamlar binlerce varil petrolü dünyaya satabiliyor.

Tüm dünya bunlara düşmansa bu petrolleri kimler alıyor? Kimler nakliye esnasında bu petrollerin topraklarından geçmesine izin veriyor?

Ortada kaostan beslenen çok ciddi bir düzen var. IŞİD vurulamıyor. Üstelik bunlar PKK gibi dağlarda, mağaralarda da saklanmıyorlar. Bildiğiniz şehirlerde, ovalarda yaşıyorlar. Ordularının sayısı belli, cephanelerinin miktarı belli. Ama yok edilemiyorlar.

Demek ki yok edilmek istenmiyorlar. Birileri IŞİD’i kukla düşman olarak gösterip onun üzerinden sanki paravan şirket kurmuşcasına petrol depolarını dolduruyor.

ABD’nin herkesle dost olması, tüm düşman unsurları aynı coğrafyada bir araya getirmesi ve tek düşmanının herkesin ortak düşmanı olan IŞİD olması galiba ortalığı karıştırmaya yetiyor.

Türkiye’nin Suriye’ye girme nedeni IŞİD’i uzaklaştırıp “kırmızı çizgi” dediğimiz Fırat Nehri’nin Batı’sındaki Kürt oluşumunu engellemeye çalışmak.

Peki, bu Kürt oluşumu kimin desteğiyle bu kadar ilerledi ve Fırat’ın Batı’sına geçti? Cevap ABD.

ABD neden bunlara izin verdi? IŞİD’le savaşsınlar diye.

IŞİD oralara kadar nasıl gelebildi? Irak’ta işgal ettiği bölgelerdeki cephanelikleri kullanarak.

Bu cephanelikleri kim bırakıp gitti ve IŞİD’in Irak operasyonlarına müdahalede bulunmadı? ABD.

Göründüğü üzere amaç zaten bir kaos çıkarmak ve o kaosun devamını sağlamaktır. Bu süreçte o petroller kimlere gidiyor, kaç dolardan gidiyor, nasıl gidiyor bu sorular sorulmamakta ve cevap aranmamakta.

Sonuç olarak ABD’de bir iç karışıklık çıkmadığı, ABD kendi iç işlerine bakmaktan kafayı Suriye’ye kaldıramadığı sürece orada kaos her daim devam edecek. Ve eğer biz çıkarlarımıza yönelik bir düzen kuracaksak o bölgede, bunu var olan kaosun içerisinde kuracağız. Kaos düzeninin izin verdiği ölçüde kuracağız.

Satranç tahtasında siyah ve beyaz renkler birbirine karışmış durumda. Atımıza binip köşe başında renk körlüğümüz geçene kadar beklemekten başka çaremiz yok.

Renkler belli olduğunda ise Şah çekebilecek bir pozisyonda olmazsak piyonlara yem olmamız içten bile değil.