Kölelerin Sattığı Özgürlük

Birçok din adamının yaşadığımız zamana “kıyamet zamanı” diye yaklaşmasının sebepleri vardır. Kimisi cehaletin yok olacağından korkar; derdi, bilimin zamanla ilerleyecek olmasıyladır. Oysa korkusu büyük ölçüde yersizdir. Özellikle insan psikolojisi üzerine yapılan çalışmalar mesafe katettikçe, laboratuvarlara giren bazı “karanlık taraf” bilimcileri, toplumların cehaletini köleliğe çevirmek üzerine çalışıyor. Kimisi de fahişenin namus, sahtekarın mal, kölenin özgürlük sattığı bir ülkeyi kıyamet alameti sayar. Günümüzde küçük-büyük tüm ülkelerde durum böyledir. Gerçekler her zaman perde arkasındadır.

Hollywood sadece ABD psikolojik harp merkezi değildir. Hollywood, filmlerde kullandığı aforizmalarla, hikayelerin anafikirleriyle daima “moda” komünizme de dayanak olmuştur. Bugün birçok komünistin ırkçılık karşıtı söylemleri ve özgürlük hamaseti Hollywood filmlerinden beslenmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri kapitalizmin kölesidir. Amerikan toplumu, katliamları, işgalleri, haksızlıkları gizlemek için kendisine doğru düzgün coğrafya öğretmeyen ABD’nin kölesidir. (Çok beyin göçü almak, zeki bir topluma ait belirti değildir.) Hollywood’un kuklalarının sattığı özgürlük kimseye bir şey kazandırmaz.

En tehlikeli köle, özgür olduğunu sanan köledir. Özgürlük için can atan bir kişi ise köle sayılamaz. Kurtulmak isteyen bir köleye herkes yardım edebilir. Ancak sınırsız özgürlüğün kölelik olduğunu fark edemeyen, insanla hayvan arasındaki çizgiyi aşmanın felsefesini yapan bir kimseyi zincirlerinden kurtaracak ne bir insan ne de insanüstü bir varlık vardır.

Sınırsız özgürlük, sınırsız demokrasi, sınırsız eğlence, sömürgecilerin sloganıdır. Irak, özgürleştirilmek için değil, daha fazla özgürleştirilmek için işgal edilmiştir. Afganistan eğlence için değil, ahlaksız eğlencenin muhafazası için (Bknz. Çocuk çengiler) daha fazla medeniyet adına işgal edilmiştir. Bu ülkeler ve niceleri hep daha fazla demokrasi için işgal edilmiştir. Haşhaş tarlaları duruyor, terör örgütleri duruyor, kan emiciler duruyor; ancak bu topluluklar sınırsız özgürleştirilmiştir.

Çağımızın köleleri özgürlük satıyor. Adi maldır, almayın.