Krizi Fırsata Çevirmek

Yeni anayasanın alelacele milletin önüne getirilmesi, özellikle 2015 yazından itibaren geçen sürede yaşanan olaylar sonrasında krizin fırsata çevrilmesi isteğinden başka bir şey değildir. Birilerinin “Kendim yazıyorum.” sandığı anayasa yıllardır hazırdı. Üstelik AKP döneminden önce hazırdı. Ben yeni anayasayı -kimse kusura bakmasın- Batının emperyalist dayatmalarının hukuki sözleşmesi kabul ediyorum.

Üstelik anayasa referanduma gidecek ve sözgelimi %51’in kabul ettiği, %49’un kabul etmediği bir anayasa yürürlüğe girecek. Bu ihtimalin gerçekleştiğini düşünün. Millet neredeyse yarı yarıya kendi anayasası üstünde ittifak etmemiş olacak. Bu noktada yeni anayasanın Atatürk dönemine dönüş anlamı taşıdığı iddiası da çürümüş oluyor. Zira, Gazi Başbuğ zamanındaki anayasa milli mücadele sonrası getirilmişti. Sonrasında darbeler, dış müdahaleler derken, bugünlere geldik. “Yeni dünya düzeni istiyorum.” diyenler yeni Türkiye istiyor. Türk kimliğini silmiş, milliyetçilik duygusunu yitirmiş, parçalanmaya, yok olmaya, Sevr’e hazır bir Türkiye.

-Terör var, o yüzden başkanlık.

-Bombalar patlıyor, o yüzden başkanlık.

-FETÖ var, o yüzden başkanlık.

-Medya patronu devlet adamını pijamayla karşılamasın, o yüzden başkanlık.

-2023’te bor içmek için başkanlık.

Vesaire…

Geçelim bunları!

Bunları başımıza bela eden için başkanlık istiyorsunuz. Mesele vatan, millet, devletse, o zaman yukarıda saydıklarımı başımıza bela eden kişi “Ben başkan olmayacağım.” desin. Sorunların kaynağı sorunu çözebiliyorsa herkes çözer. Böylelikle “O gitsin de bu mu gelsin.” bahanesi de çürümüş olur. Mesele devletse herkes üstüne düşen fedakarlığı yapsın.

Kimseyi körü körüne bağlandığınız şahıslar için yargıdan kaçırmayın. Herkes hatasının bedelini ödesin.

Ne Türkiye ne de Türk devleti çocuk oyuncağı değildir.

Hazır bombalar patlamışken, terör tırmanmışken, FETÖ’yü de her yere sızdırmışken, hemen krizi fırsata çevirip “Bak her taraf kaynıyor, beni seç çözeyim.” mantığıyla getirilmek istenen başkanlık sisteminin gerçekte ne olduğunu iyi kavrayın. Bu taktik Avrupalı devletlerin Afrikalı ilkel kabileleri sömürge statüsünde yönetmek için kullandığı taktiktir. Kendinize yamyam muamelesi yaptırmayın; Türk gibi davranın.