Lozan Mağdurları

Cumhurbaşkanı her zaman yaptığı gibi yine bir laf etti, gündemi belirledi. Daha 64 gün önce başarı dediği, övdüğü Lozan Antlaşmasına hezimet dedi.

Aslına bakarsanız ait olduğu eksene döndü. Son zamanlar da pek bir değişmişti. Ne yapacağını, hangi sözünden ne mana çıkartacağımızı kestiremiyorduk. İyi oldu.

Öncelikle Siyasal İslamcılar ‘Sevr’ci guruptandır.

Neden mi?

‘İslam’ın anahtarını İngilizlere teslim etmekte’ sakınca görmeyenler bunlardır. Milli Mücadele’yi verenlerin kanlarına helal diyen, Mustafa Kemal ve silah arkadaşları için idam fetvası verenler bunlardır. İngilizlerin yazdığı hutbeye imza atıp Anadolu’ya uçaklarla savurtanlar bunlardır.

Şeyhliklerine laf gelir diye yanlarındaki asker kaçaklarını teslim etmeyenler bunlardır. Mücadeleye destek vermek için sonrasının pazarlığını yapanlar bunlardır.

Yani bunlar Sevr Anlaşmasına razı olanlar, imzalayanlardır.

Daha sonra Siyasal İslamcılar varlıklarını Lozan’a borçludurlar.

Çünkü yıllardır ‘Lozan’ın gizli maddeleri’ saçmalığıyla oy topluyorlar. Yok, kardeşim yok. Gazi Paşa’nın sizin gibi gizli saklı işi de anlaşması da yok!

Memleket petrol, doğalgaz, kömür, uranyum kaynıyor ama Lozan’ın gizli maddeleri var. Biz istesek uzaya çıkarız ama Lozan var. Türk bilim adamları adam klonluyor ama gizli. Neden? Çünkü Lozan’ın gizli maddeleri var.

Türkiye geçen yıl uçan uçak gemisi yaptı ama kimseye söylemiyor. Ah o Lozan yok mu o Lozan. Bir mermi ürettik mesela 8 kilometreden adamı ikiye bölüyor ama kimseye söylemeyin. Lozan’da imzası olanlar çok kızar sonra.

Daha da saçmalayabilirim ama ne sizin ne benim kıymetli zamanımız boşa gitmesin.

Özetle yıllardır gelip giden ne kadar Siyasal İslamcı hükümet varsa kendi ezikliğini, beceriksizliğini, vasıfsızlığını Lozan ile örtmeye çalıştı.

Bakın, I. Dünya Savaşı fiziki bakımdan en büyük zararı bize verdi. Almanya ve Avusturya’da yıkılan tahrip olan şehir sayısı bizdeki rakam ile kıyas kabul etmez. Sevr anlaşması yürürlüğe girmediği için yapılan en ağır anlaşma Almanya’nın imzaladığı Versailles anlaşmasıdır.

Almanya’da Hitler’i başa getiren anlaşma bu anlaşmadır. Almanlar kendilerini o kadar ezik hissetmiştir ki Hitler’in milliyetçi söylemleri coşkun bir şekilde kabul görmüştür.

Hitler bu anlaşmayı her fırsatta eleştirmiş, hükümete geçince yaptırımları uygulamayı kesmiştir. Ne oldu peki bu hareketten sonra?

Cevap; hiçbir şey!

Hitler Polonya’ya saldırana kadar bir takım yaptırımlardan başka hiç kimse sesini çıkartamadı. Hatta Sovyet Rusya Avrupa’nın bu parçalanmasına ilk başta Almanları destekleyerek körük oldu.

Aynısını bizim efendiler yapsa ne olacak?

Cevap; çok şey olur!

Neden derseniz; bu zamana kadar gelip gidenler memlekete Lozan’ın imzasından beri ne kattılar? Teknoloji, bilim, medeniyet, kültür noktasında ne hizmetleri oldu?

Askerlerimizin elinde 1975 yılından kalma Alman tüfekleri var. Bir model, sadece bir model piyade tüfeğini seri üretemeyen adamlar Lozan’a laf edemezler. Uydu sistemleri milli olmayan, müfredatı, bilimden uzak, saçma sapan bilgilerle dolu olan bir ülke var karşınızda.

Sen silahını, uydunu, teknolojini yahu en azından cep telefonunu kendin üret, sonra çık karşımıza; ‘Ben Lozan’ı deliyorum. Ülkemin menfaati bunu gerektiriyor’ de, bak bakalım ne oluyor?

Bunları geçtim en azından ASELSAN mühendislerini yaşatın be kardeşim.

Hiç kimse 95 sene öncesiyle kendisini kıyaslamasın. Lozan, aklı başında her tarihçi ve hukukçunun kabul ettiği, makul bir uzlaşıdır. Kendi beceriksizliğinizi, kıskançlığınızı Lozan ile örtmeye çalışmayın.

Komik oluyor!