Manevi Bunalım

Türk toplumu bugün manevi bir bunalım içindedir. Son zamanlarda şahit olduğumuz haberler de olaylar da bunu gösteriyor. Kimsenin kimseye tahammülünün, saygısının, güveninin kalmadığı bir döneme girdik. Kendinden küçük müşterisine de “abi” diyen saygılı esnafın yerini, gelen ihtiyar müşterisinin yüzüne bile bakmayan ukala esnaf alıyor. Otobüste yolculuk yapan bir kadına yanlış bilet satıldığı anlaşılınca, kadın yolcu tenha bir yerde “Bize ne?” diyen muavince indirilebiliyor. Kahvehane önünde oturan bir ihtiyar, yol boyunca gelip giden ilkokullu kız çocuklarını rahatsızlık vermekten çekinmeyerek süzebiliyor. Kanser hastası tedavi edileceği umudu verilerek dolandırıcılar tarafından cebindeki son kuruşa kadar soyulabiliyor. Millete küfür eden bir işadamının oğlu savcılık tarafından suçlu bulunmasına rağmen mahkemede serbest bırakılabiliyor.

Tüm bunlar toplumun ruh halinin bozulduğunun göstergesidir.

Toplumun ruh halinin neden bu hale geldiğine dair birçok yazı kaleme alınıyor. Şahsi görüşüm bu konuda kitle iletişim araçlarının büyük rol oynadığı yönündedir. Eskiden mahallesinde hırsızlık olayı meydana geldiğini duyan bir anne, evladını 10 yaşın üstünde de olsa sokağa salmazdı. Şimdi daha fazla internette vakit geçirebilmek için birçok anne ve baba evlatlarını bir an önce dışarı gönderme derdindedir. Daha önce de yazmıştım. Daha fazla dizi, daha fazla internet, daha fazla oyun için bir nesil harcanıyor. Oyun oynamanın, ders çalışmanın, yemek yemenin, dışarı çıkmanın ve dahi her şeyin bir zamanı, bir ölçüsü vardır.

Ne son günlerde ruh halinizin daha fazla bozulması için yapılan kasıtlı haberler yüzünden evinize kapanın ne de kendiniz ve aileniz için tedbiri elden bırakın.

Unutmayın ki toplumda meydana gelen tüm ahlaksızlıkların, tüm namussuzlukların, tüm şerefsizliklerin nedeni Türk töresinden yoksunluktur. Vatana ihanetin de sebebi budur, çocuk tacizlerinin de sebebi budur, türlü ahlaksızlıkların da sebebi budur.