Mankurt Mümtazer

Karamanoğulları Beyliği’nin ve onun şanlı önderi Mehmet Bey’in Türkçeyle ilgili fermanı nedeniyle diş bilemişti Karamanoğulları’na Türk düşmanı.

2010 yılında FETÖ’nün baş yayın organı olan gazetede yazdığı yazıyı Mankurtlar adlı kitabında okumuştuk. Milliyetçi terminolojide sıkça kullanılan “mankurt” kavramının milliyetçilikten dönme bir şahısta hâlâ ne için kullanıldığını merak etmiştik.

Elbette beklediğimiz gibi kitap Türklük düşmanlığıyla doluydu. Bölücü başı hain Apo’nun general olmasını dahi bu kitapta savunan söz konusu şahıs, milliyetçiliğe ağzından salyalar akarak saldırıyordu. Evet, Mümtazer Türköne’den söz ediyoruz. Karamanoğulları’na “Tarihe hiçbir hayırlı iz bırakmayan beylik.” deyip “Mankurtlaştırdığı Türkmen taifesi ile hatırlamamız gerekiyor.” diyen bir tarih ve millî şuur yoksunu şahıs.

Türkçenin savunuculuğu ile ünlenmiş bu büyük beyliğe temelinde Türk düşmanlığı olan bir anlayışla sövüyor. Üstelik Osmanlı-Karamanoğlu kıyası yaparak tarihte ikilik çıkarma çıfıtlığını yaparak. Malûm şahsın Ergenekon, Balyoz gibi davalarda tutunduğu tavır ortada.

Bunlara değinmenin gerek olmadığını düşünüyoruz. Türköne’yi gördük iki eli birbirine bağlı, yanında iki polis. Bir de aklımıza o prim yaptığı zamanlardaki cesurca (!) Türklüğe saldırışları geldi.

Hain başının TSK’da gerilla olmasını dahi teklif etme cüretini göstermiş bir kişi. Şimdi hakkındaki hükmü beklemeye koyuluyoruz. Umarız adalet yerini bulur ve o terörist başıyla ilgili ifadelerin de iddianamene koyulur.