Müjdat Gezen Kafası

Konuşmayayım, laf etmeyeyim diyorum ama durum kendisi kaşınıyor.

Müjdat Gezen’in bir sanat okulu var. Tiyatrocu yetiştiriyor. Özel bir kurum olmasına rağmen beleş hizmet veriyor. Bu çok güzel bir şey. Hatta çocukluk arkadaşlarımdan birisi burada yetişti.

Geçen haftalarda Müjdat Gezen’in okulu Abdülhamit’in torunlarından Nilhan Hanım hakkında Halk Tv’ye telefonla bağlanarak yaptığı terbiyesizce yorumlardan dolayı kundaklandı. Müjdat Gezen Nilhan Hanım hakkında olumsuz düşünebilir. Bu düşüncelerini üslubunca dile getirebilir. Şahsen ben getirdim. Lakin, evli ve çocuklu (bekar bile olsa) bir kadın hakkında “Yahu kadını beğendim ben.” gibi sapıkça laflar etmesinin savunulur bir tarafı yok.

Orada o terbiyesizliğe gülen Yılmaz Özdil, Uğur Dündar gibi sözde aydınların ROK’tan, Nihat Doğan’dan farkı olmadığı gibi bu sözleri alkışlayan kitlenin de Akp seçmeninden farkı yoktur. Hepsi seviyesiz, kalitesiz, terbiyesiz.

Asıl değinmek istediğim konu bu değil. Bu terbiyesizliğin ardından kendini “Evlad-ı Fatihan” sanan bir şeriatçı müptezel gitmiş Müjdat Gezen’in okulunu yakmış. Niyet dandik olsa da eylemin oluru var. Nitekim Tv’de HDP binalarının yanmasını izleyen herkes bu eylemleri “Helal olsun.” diyerek desteklemiştir. Bu herif için de Müjdat Gezen Sanat Okulu bir HDP binası niteliğinde olabilir. (Adı üstünde “yobaz”)

Sıkıntılı nokta Müjdat Gezen’in olay sonrası yaptığı açıklama. Diyor ki kart zampara “Birazdan izleyeceğiniz görüntülerde bu okulun neden yanmadığını, koruyucusunun kim olduğunu çok güzel göreceksiniz.”

Sonrasında görüntüleri servis ediyor ve güvenlik kamerasında Atatürk büstü gözüküyor.

Yahu arkadaşım sen solcu değil misin? Sen sosyalist değil misin? Sen Denizler, Yusuflar, Hüseyinler diye kendini yırtmıyor musun? Sen Nazım Hikmet köpeğinin şiirlerini okuyan adam değil misin? Atatürk’ü neden kendi ideolojine, saçmalıklarına, çarpıklıklarına alet ediyorsun?

Atatürk değil mi bu ülkeyi milliyetçi değerler üzerine kuran? Atatürk değil mi “Komünizm her görüldüğü yerde ezilmelidir.” diyen? Atatürk değil mi Sovyetler’den yardım aldıktan sonra onlara tekmeyi koyup Türkçü bir devlet kuran? Atatürk değil mi Nazım Hikmet’i yıllarca hapse mahkum eden? Nazım Hikmet değil mi Atatürk’e köpek diyen?

Senin bütün değerlerine muhalefet eden, ülkünün önüne taş koyan, seninle zıt bir ideoloji güden Atatürk değil mi?

O zaman bir İslamcı’dan daha fazla Atatürk düşmanı olman gerekmez mi? Neden bizim liderimize sarılıp duruyorsun? Onu bizim ilahlaştırmamız gerekirken (ki öyle bir şey yapmıyoruz) sen ilahlaştırıyorsun?

Bir de sayın Müjdat Gezen; eğer pek değerli görüşlerini halka benimsetip “aydınlık” Türkiye’ye doğru koşmak istiyorsan bu halkın değerlerini iyi bilmelisin. Senin Atatürk’ü Tanrı gibi gösterdiğin o sözlerini dinleyen bir Türk vatandaşının vereceği tek bir tepki var: “S… oradan.”

Sen bu millete Ata’sını daha fazla sevdirme gayreti gütseydin o sözleri söylemezdin.

Bu mantık yoksunu davranışlarınız yüzünden hiçbir zaman halkla iletişim kuramayacaksınız. Hep azınlıkta kalacaksınız. Ve her seferinde kendi aptallıklarınızı halka mal edip “Şekerim cahil bunlar yahu, anlamıyorlar bizi.” diyeceksiniz. Aslında siz bile kendinizi anlamıyorsunuz. Çünkü anlayış akıl ve düşünce isteyen bir olgu. Maalesef siz bundan yoksunsunuz.

(Oh. Uzun zamandır bir solcuya laf giydirmiyordum. Seviyenin yerlerde süründüğü bu dönemde bu iyi geldi)