Ne Değişir?

Herkesin kafasında yegane bir soru var: “Evet” çıkarsa ne değişir? “Hayır” çıkarsa ne değişir? Türk milleti kimin kazanacağından çok bunu umursuyor. Çünkü tercih ne olursa olsun birtakım fanatikler haricinde herkesin yegane kaygısı vatanın bölünmez bütünlüğü, Türklüğün ve devletin bekasıdır. Elbette rant peşinde olanları, yazdığım üzere fanatiklikle gözünü köreltmişleri bu çoğunluğun içerisine dahil etmiyorum.

“Evet” tercihinde bulunacaklar şunu söylüyor:

-Terör örgütü “hayır” diyor. Devletin bekası ve vatanın bölünmez bütünlüğü için “evet”.

“Hayır” tercihinde bulunacaklar da aynı şeyi söylüyor:

-Avrupa ve terör örgütünün tavrı algı operasyonudur. Devletin bekası ve milletin bölünmez bütünlüğü için “hayır”.

Neticede Türk milleti yine dünyanın en ilginç psikolojisine sahip bulunduğunu bir kez daha ispat etmiş oluyor. Yani iki kitle siyasilerin sorumsuzca düşmanlıkları yüzünden neredeyse birbirini boğazlayacak, kardeş kardeşe düşman olacak, komşular selamı sabahı kesecek; fakat iki tarafın da birleştirilmesi çok kolay olacak.

Düşmanlık üzücü olsa da temeldeki gaye ve sonrası için iyi bir gelişmedir.

Bu durumdan esas mesajı alması gerekenler siyasilerdir. “Evet” çıkar da yetkiler Türk milletinin aleyhine kullanılırsa, anayasanın verdiği güçle bu “zafer sarhoşu” psikolojisinin de etkisiyle açık bir şekilde yapılacak. Böylece siyasal iktidarın karşısında muazzam bir kitle olacak. Eğer olağanüstü yetkiler kötüye kullanılmazsa da iki türlü durum gerçekleşmiş olacaktır: Ya siyasi iktidar kendini sadece yargı koruması altına almakla yetinecek -ki o da yeni bir yol seçene kadar olacaktır- ya da olası bir savaş durumunda demokrasi zırvalığıyla uğraşmak zorunda kalmayacağız.

Bugüne kadar yazdığım tüm yazılardan çıkaracağınız sonuç, hükümetin siyasi sabıkasının bu anayasal yetkileri milletin aleyhinde kullanacağı yönündeki düşüncem olacaktır. Yine de her Türkçü gibi isterim ki olumsuz düşüncelerimde haksız çıkayım. Ne yazık ki Türkçülerin her konuda haklı çıkmak gibi bir huyu da vardır.

Milletimiz için hayırlısı olsun.

“Ne değişmez?”

Düşmanın gücü, sayısı, imkanları ne olursa olsun, Türkçülerin mücadelesi.

Sonuç ne olur?

Hile yapılmazsa “hayır” önde bitirir.