O Kaydırakta Siz Kayın!

Anıtkabir’de olan çocuk parkını görünce kesinlikle ekonomi dışında bir yazı yazacağım dedim. Fotoğraf gözümün önüne geldikçe artık sinirden midir, yoksa başka bir sebepten mi bilemiyorum, bir türlü yazıyı toparlayamadım. Sağ olsunlar diğer köşe yazarı arkadaşlarımız çocuk parkı meselesine değinmişler.

Bu yazımda Başbuğ’un çocuklarla olan anıları, çocuk sevgisi ile ilgili aktarılan sözleri anlatıp oradan bir göndermeye girişmeyeceğim.

Küçük kafalıların, Atatürk’ün büyüklüğünü anlamalarını da beklemeyeceğim.  O yüzden o konularla ilgili de aşağılama işlerine bulaşmıyorum.

İlk okuduğum zaman bana ‘’Vay be!’’ dedirten, dönem şartlarını  göz önünde bulundurduğunuz vakit aslında çok büyük bir olay olan şu haberi sizlerle paylaşacağım:

22 Kasım 1938 tarihli Alman “Neue Zürcher Zeitung Gazetesi” şu çok anlamlı yazıyı yazdı:

“Atatürk’ün cenaze töreni, onun son zaferi olmuştur. Tabutunun önünde karşıtlarının hepsi sessiz kalmışlardır. Türk ve Alman askerleri, tabutunun arkasında bir sırada yürüdüler. Bir diğer sırada ise Stalin ve Hitler’in temsilcileri yan yanaydılar. Hem Cumhuriyetçi Valencia hem de General Franco çelenk yollamışlardı. Tabutunun önünde; faşistler, demokratlar ve komünistler bir bütün olarak eğildiler. Her sınıfıyla birlikte olarak Türk Halkı da ağladı ve yakardı.
Zenginlerle fakirler, yükseklerle alçaklar arasında hiçbir fark yoktu. Bugün Ankara’nın yaşamış olduğu; dünyanın hiçbir zaman göremediği bir törendi. ‘’

O yüzden bırakalım dedelerinin mezar taşlarını okuyamayanlar(!), gitsinler o okuyamadıkları mezar taşları bulunan yerlere kaydırak koydurtsunlar. Zaten bir şey yapamıyorlar bari ondan kayıp dururlar!

Atatürk düşmanlarının akıl seviyeleri ortadadır. İşleri güçleri küçük hesap peşinde koşmaktır. Atatürk şu anda bu yaşanılanları görse yalnızca gülerdi. Kumda oynamaktan sıkılan bu tayfa şimdi de kalkmış kaydırak kurmuş! O kaydırakta ancak siz kayarsınız.

İşte aklınız, düşünceniz, hayaliniz ve ufkunuz bu kadar.

Sizin hâlinize ancak gülünür!

Size bir de güzel haber verelim. Artık milli bayramlarımızda uydurma raporlarla kaytarmanıza gerek yok. Devlet adamları ve Türk Milleti, Başbuğ’un huzuruna giderken sizler, muhteşem zeka ürünü çocuk parkınızda kaydıraktan kayarsınız!

Not: Ekonomiye dair önümüzdeki günlerde büyük çaplı bir olay yaşanmazsa eğer ”Atatürk ve Ekonomi” başlığıyla yazı dizisi şeklinde bilgilendirme yapmayı düşünüyorum.