Osman Ağa anıldı

Milli Mücadele Kahramanı, Milis Yarbayı Gazi Topal Osman Ağa ölümünün 92’nci yıl dönümünde anıldı. Ötüken Dergisi’nin Giresun Temsilciliği’nin düzenlediği, Trabzon ve Ordu temsilciliklerinin de katıldığı anma töreni Giresun Atatürk Parkı’ndan yürüyüşle başladı.

Giresun Kalesi’nde bulunan Osman Ağa’nın anıt kabrine kadar süren yürüyüşte sık sık “Mustafa Kemal’i Bozkurtlarıyız”, “Osman Ağa ruhuyla, yürüyoruz Turan’a”, “Atsız’ın izinde Genç Atsızlarız” biçiminde sloganlar atıldı. Kabirde son bulan yürüyüşün ardından dualar yapıldı.

Ötüken Dergisi Giresun Temsilcisi Muhammet Bozan, Osman Ağa’nın kabri başında yaptığı basın açıklamasında O’nun canını hiçe sayarak Balkanlarda, doğuda ve Karadeniz’de büyük mücadeleler verdiğini söyledi. Osman Ağa’nın Balkanlarda topal kaldığını ancak vatana hizmet için bunu kusur olarak görmediğini ifade eden Bozan, “Ağamız canını dişine takarak Karadeniz’i Pontus ve Gürcü çetelere dar etmiştir. Sonrasında da Koçgiri’deki ayaklanmada isyan edenlerden hesap sormuştur” dedi.

“Dünün Kara Zıpkalıları, bugünün Genç Atsızlarıdır” diyen Bozan şöyle devam etti: “Dün köyleri basıp yakanlar bugün üniversitelerimizde bölücülük yapmaktadır. Birçok üniversitemizde özgürlük adı altında bölücü terör örgütü yandaşları propaganda yapmaktadır. Biz bugün şanlı Osman ağamız gibi zulme boyun eğmeyip, mücadele edeceğimizin sözünü veriyoruz.”

Bozan son olarak, “Başta Mustafa Kemal Atatürk ve Osman Ağa olmak üzere, 42’nci ve 47’nci gönüllü alaylar, birkaç gün önce şehit edilen savcımız Mehmet Selim Kiraz, üniversitede şehit edilen Fırat Çakıroğlu kardeşimiz ve tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun” diye konuştu.