Ramil Sefeov Örneğiyle ‘Kahramana Saygı’

Türk tarihi sayısız kahraman yetiştirmiş bir süreçtir. Bu kahramanların bir kısmının adını biliyoruz. Büyük bir kısmı ise adsız olarak dualarımızda yer alıyorlar.

Azerbaycan kurulduğu günden beri Ermeni işgali altındaki topraklarını kurtarmak için mücadele veriyor. Bu mücadele hem cephede hem de siyaset alanında sürdürülüyor. Her iki alan da kendi kahramanlarını yetiştiriyor.

Biz Türkçüler için kahramanlığın yeri savaş meydanıdır. En büyük kahramanlık yurt için hayatını, kariyerini, imkânlarını, sevdiklerini feda edebilmektir.

Terörle mücadelede canlarını, vücutlarının uzuvlarını kaybedenler, bunlara en büyük örnektir. Onların kahramanlığını, en büyük menfaatlerle imza edilecek bir anlaşma dahi gölgeleyemez.

Aynı şekilde evlatlarını, eşlerini şehit veren Türk kadınlarının kahramanlığı tartışılamaz. Hiçbir siyasi başarı onların kahramanlığına denk değildir, olamaz.

Bu girişten sonra asıl konuya gelmek istiyorum. Kahramanlarımıza ne suretle sahip çıkıyor onları ne derece yaşatıp, koruyabiliyoruz? Bu sorunun cevabına Ramil Seferov örneği ile kıyas yaparak cevap aramaya çalışacağız.

Öncelikle Ramil Seferov kimdir? Kendisi Azerbaycan ordusundan görev yapmış ve Binbaşı rütbesine kadar yükselmiş bir askerdir. Askeri eğitimine Bakü’de başlamış, başarılı bir öğrenci olduğu için Türkiye’ye Maltepe Askeri Lisesine gönderilmiştir. Yine Türkiye’de Kara Harp Okulu’nu bitirmiş ve 1 yıl Türk Silahlı Kuvvetlerinde staj yapmıştır.

2004 yılında NATO’nun ‘Barış İçin Ortaklık’ başlıklı İngiliz dilini öğretmek amacıyla başlattığı eğitim programına katılan Seferov, burada Azerbaycan’a ve Azerbaycan bayrağına hakaret eden Ermeni subayı öldürmüştür.

Bu olayın ardında Macaristan’da yargılanan Seferov, müebbet hapse çarptırılmıştır. Ağustos 2012’deki iadesine kadar geçen süreçte bazı Macarca kitapları Azerbaycan Türkçesine çevirmiştir.

Seferov Azerbaycan’a dönünce, İlham Aliyev, anayasal yetkisini kullanarak kendisini affetmiş ve rütbesini Binbaşı olarak taltif etmiştir. Ayrıca kendisine bir de ev hediye edilmiştir. Düğününe binlerce insan katılmıştır. Yani Ramil Seferov, Azerbaycan’ın kahramanı olmuştur. Ona göre muamele görmüştür.

İşte kardeşimiz Azerbaycan Türkleri için ‘kahramana saygı’ kavramının çağrıştırdığı şey bu yapılanlardır.

Gelelim bizim ülkemizde aynı kavramın neler çağrıştırdığına.

Şehit Polis Memuru Hüseyin Parça’yı hatırlar mısınız? Hemen hatırlatayım. Sosyal medyada bir fotoğraf vardı. Yere konulmuş tek kişilik bir yatak ve bir pervaneden ibaret bir odanın fotoğrafı. İşte onları sahibi olan, 26 günlük polis, Şehit Hüseyin Parça, görevde bir yılı doldurmadığı için şehitlik haklarından faydalanamadı. Şehidin ailesine maaş bağlanmadı.

Haber sitelerinde ya da ana haber bültenlerinde zaman zaman görebileceğiniz bir haber vardır; ‘Gazinin protezine haciz’ başlığını taşır.

İzmirli Bülent Kocaoğlan, Konyalı Mustafa Azgın, yine Konyalı Hasan Ata bunlardan bazılarıdır ki daha niceleri vardır.

Hava sıcak diye, şehidin mezarını kepçe ile dolduran, şehit cenazesini doğum günü kutladığı için erteleten, envai çeşit yaratık bizim ülkemizde makam, mevki işgal ediyor.

Günümüz şehitlerine yaptıkları saygısızlık yetmezmiş gibi mazinin kahramanlarına da saldırdılar. Şah-Fırat operasyonu diye Süleyman Şah’ın makamını taşıyıp, kendi karakolumuzu bombaladılar. Hiçbir karşı saldırı olmadığı halde bir askerimiz hayatını kaybetti. Koskoca kalenin yerine prefabrike olarak nitelen bir türbe yaptılar.

Yurt için canını verenler arkasında kalanların bu halinin hesabını sordurmaz mı sanıyorsunuz? Kolunu, bacağını, gözünü kaybeden, ömrünün geri kalanını iş göremez halde geçirmek zorunda kalanlar, sebepsiz yere beslediğiniz Suriyeliler kadar kıymetli değil mi?

Türkiye kahramanlarına daha çok önem vermeli, emanetlerine sahip çıkmalıdır. Eğer bu yapılmazsa gençler kahraman olmak hevesini kaybedecek, soysuzluk memlekette had safhaya gelecektir.

Gençlerin ülküsü ‘fenomen olmak’ değil ‘kahramanlık’ olmalıdır. Bunun yolu kahramanlığın yüceliğini her yerde ön plana çıkarmaktır.