Son Çıkış!

Bir seçim dönemi daha bitti. Yarın sabahtan gece yarısına kadar da sonuçlanmasını bekleyeceğiz. Köprüden önce son çıkıştayız. Haftalardır her görüş kendini ispatlamaya, kabul ettirmeye çalıştı. Yazıldı, çizildi, sövüldü, sayıldı. Artık geriye son sözler kaldı.

Yarın oy kullanmaya gidecek olanlar için birkaç husustan bahsedip bu konuyu da burada bitirelim.

Sandığın başına gidecek olanlar bir mirası oyladıklarını unutmasınlar. Yarın vereceğiniz oylar, torunlarınızın geleceğini alakadar edecek, onların hayat standartlarını, yaşam kalitelerini, dünya milletleri arasındaki yerini tayin edecek.

Nasıl mı?

Yarın kullanacağınız oylardan sonra devlet başkanına fazladan birçok yetki verilebilecek. Mesela sizin çocuğunuz, eşiniz veya kendiniz mahkemelik olursanız ve karşı taraf yönetim erkini elinde tutan kimseler olursa hapı yuttunuz. Çünkü yeni değişiklikle yargının hem tarafsız hem de bağımsız olması diye bir durum olmayacak. Çünkü hâkim ve savcıların görevlendirmelerini yapacak olanların çoğunu devlet başkanı atayacak. Dolayısıyla sizin muhatabı olacağınız davayı da yandaş bir hâkim görecek. Yani bağımlı ve taraflı bir yargılamaya tabii tutulacaksınız. Bu aklınızda bulunsun.

Daha sonra üniversite atamalarının yetkisini bu ‘salahiyeti genişletilmiş cumhurbaşkanına’ bırakacaksınız. Akademisyen sıfatını almış fakat lise düzeyinde eğitim verebilecek kadar bilgisi olan insanlar sırf yandaş oldukları için Doçent, Profesör gibi unvanlarla sizin çocuklarınıza yüksek öğretim vermeye çalışacaklar. Çocuklarınızın olmayan eğitim kalitesi daha da düşecek, dünya milletleri arasındaki bilgi yarışında geri kalacağız. O rütbeleri gerçekten hakkeden, çalışkan, üretken, bilgili insanlar ise sırf yandaş olmadıkları için haklarını alamayacaklar.

Bütün bakanları bu yeni yetkilerin sahibi olan Cumhurbaşkanı atayacak. Mesela Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Kuvvet Komutanlığının bağlı bulunduğu İç İşleri Bakanını atayacak. Devletin kolluk kuvvetlerinde görev almak isteyen çocuklarınız yandaş olmak zorunda kalacak. Daha kötüsü, askerlikten anlamayan siviller buralara sırf yandaş oldukları için atanacaklar. Ve dünyanın cehennemi olan Ortadoğu’nun göbeğinde oturan bizler, bir savaş durumunda bu adamların komutasına bel bağlayacağız.

Bu yeni özelliklere sahip devlet başkanı ülkeyi parçalama yetkisine sahip olacak. Yerel İdarelerle alakalı yapılan düzenlemeye göre Kamu Tüzel Kişiliği yani yeni bir yönetim birimi oluşturma yetkisi başkana veriliyor. Fakat bunun sınırları belirlenmiyor. Yani bu adam yeni bir yönetim birimi kurar ama nasıl olacağına da kendisi karar verir. Artık özerk mi olur, bağımsız mı olur orası başkanın tasarrufuna kalmış.

Abartıyor muyum?

Eğer böyle düşünen varsa aynı ülkede yaşamıyoruz demektir. Ergenekon, Balyoz gibi davaların resmi savcısı başka, fahri savcısı başkaydı. Şimdi o insanları yargılayan mahkemeler tarafsız veya bağımsız mıdır?

Üniversitelerde rektör seçimleri yapılır. Birkaç yıl önce yapılan bu seçimlerde dahi yolsuzluklar yapıldığı, az oy almasına rağmen rektör seçilen insanlar olduğu basına yansımıştı. Fırat Çakıroğlu’nun şehit edildiği Ege Üniversitesi Rektörü başta olmak üzere birçok akademisyen sıfatlı teröristin var olduğu ortaya çıkmıştı. Bunlar nasıl atandı? Akademik yayını olmayan insanlar nasıl doçent, profesör oldu?

FETÖ soruşturmaları kapsamında polis, asker, yargı başta olmak üzere, Ceza ve İnfaz Kurumu hariç neredeyse bütün kurumlardan ihraçlar, tutuklamalar oldu. Polis Koleji, Askeri Liseler ve Harp Okulları kapatıldı. Öğrencileri tasfiye edildi. Bir kısım Hava Harp Okullu öğrenciler halen tutuklu. Bu cemaat, hak ettiği için mi bu mevkileri ele geçirdi yoksa birilerinden bir şeyler istedi ve onlar da ne istedilerse verdi mi?

Turgut Özal’ın temelleri attığı açılım sürecini tekrar başlatan, yürüten ve çöpe atmayıp dolaba kaldıran bu hükümet değil mi? ‘Eyalet meselesini tartışmak lazım?’ deyip duran mevcut cumhurbaşkanı değil mi?

Her şey ortada. Mesele bırakacağınız mirasla alakalı. Köprüden önceki son çıkışa geldiğimiz bugün, bu konuyu bir daha düşünün. Hakkımızda hayırlısı olsun