Tatil Odaklı Beyinler

Bazı yazılarımız, gelecekle alakalı önerileri barındırıyor. Bazen bu öneriler için tarih veriyoruz. 5 yıl, 10 yıl gibi süre zarfında gerçekleşebileceğini belirtiyoruz. Fakat bazı dava arkadaşlarımızı ikna edemiyoruz. Bu sürelerin çok kısa olduğunu, yapılamayacağını söylüyorlar.

Benim kanaatim bu arkadaşlarımız, toplumun büyük kesimi gibi, tatil odaklı düşünmeye alışmışlar. Okul, iş, hayat her zaman tatille son bulacak süreçler olarak algılanıyor.

Okul denilen kurum, eğitim vermek için vardır. Eğitim denilen süreç ise ömür boyu devam eder. Hâlbuki günümüz öğrencileri, okula gittikleri ilk günden itibaren tatil için gün saymaya başlıyorlar. Önce, Şubat Tatili veya Sömestr denilen ara, daha sonra uzun süren Yaz Tatili ile bu ömürlük süreç bir kez daha bölünüyor.

Biz çocukken tatiller, Kur’an kursunda veya bir ustanın yanında geçerdi. Şimdi böyle usullerin kalmadığını görüyoruz. Koskoca Osmanlı Padişahlarının bile birer meslek sahibi olduğu, her ihtimale karşı birer altın bilezik taktıklarını biliyoruz. Günümüz çocukları ise tek bir hedefe odaklanarak yetişiyor. Hayat, o hedeflerini ellerinden alırsa ne yapacaklarını şaşırıyorlar.

Sabah mesaisine başlayan bir memur öğlen molası için saniyeleri sayıyor. Tatilden geldiği gün, gelecek yılın tatil planını hazırlıyor, bayram tatilini iki gün uzatmak için bakanlığa mektup yazıyor. Mesaiden 1 saat çalsa kâr olarak görüyor.

Böyle memurla herhalde bir plan gerçekleşemez. Elin memuru, fazladan ücret almadan, her gün, devleti için 1 saat fazladan çalışırken biz bu memurla elbette ki bir şey yapamayız.

Bizim 5 yılda bazı planlarımızı gerçekleştiremeyeceğimizi düşünenler, 4 yılda bir sandığa gidip hükümet seçenlere veya seçilmesine itiraz etmiyorlar. İşin bu kısmı da kara mizah oluyor.

Sonuca gelirsek, ülkülerin en büyük düşmanı tembelliktir. Tembel insanlar dünyanın en sağlam temelli fikrine sahip olsalar bile onu hayata geçiremezler. Ülküler her şeyden önce çalışmak, emek, özveri ister. Kimin haklı, doğru, tutarlı olduğu değil, kimin daha çok çalıştığı önemlidir.

Düzgün ve programlı bir çalışmayla 5 yıl içinde Türkiye’nin birçok meseleleri rahatlıkla çözülebilir. Yeter ki beyinlerimiz tatil odaklı değil; çalışmak odaklı işlesin.