“Türk” Gezegeni

Ankara Üniversitesi’nden Mesut Yılmaz, Selim Selam, İbrahim Özavcı,

Ege Üniversitesi’nden Varol Keskin

Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nden, Kazan Federal Üniversitesi’nden, Okayama Astrofizik Rasathanesi’nden, Tataristan Bilimler Akademisi’nden ve Main Astronomi Rasathanesi’nden 12 araştırmacı 10 yıldır gezegen oluşumu ve gelişimiyle ilgili bilgi edinmek için yıldızaltı formları inceliyorlardı.

Tubitak, Kazan ve Okayama’daki teleskoplarının yönünü 212 ışık yılı uzaklıktaki HD 208897 yıldızına çevirmişlerdi. Türkiye’de, Japonya’da, Kırım’da ve Rusya’da yıllarca gözlem yaptılar ve elde ettikleri verileri analiz ettiler. Sonunda bu metal ağırlıklı yıldızın sisteminde Jüpiter büyüklüğünde bir gezegenin olduğunu farkettiler.

Bu gezegenin varlığını matematiksel olarak kanıtlamak için RV ölçümlerinden (radyal hız) yararlandılar. Ölçümler TUBİTAK’ta ve Okayama Astrofizik Rasathanesi’nde yapıldı.

Verilerin analizinden sonra gezegenin varlığı bilimsel olarak kanıtlanmış oldu. 10 yıldır elde ettikleri bilimsel bulguları 8 sayfalık bir makalede toparladılar ve makale 6 Ağustos’ta önemli fizik ve astronomi dergilerinde ve sitelerinde yayınlandı.

Makaleyi araştırmanın öncülerinden olan Prof. Dr. Selim Osman Selam’dan “researchgate.net” aracılığıyla rica ettim ve yarım saat sonra bana makaleyi yolladı. Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz ise bulunan yeni gezegene Türk, Türk-1 veya Atatürk isimlerinden birini koymayı düşündüklerini söyledi.

Değerli bilim insanlarımızı azimli çalışmalarından ve keşiflerinden dolayı kutluyorum. Gezegenin isminin ise Türk-1 olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bunun devamı gelmeli. Biz El-Bab’la uğraşırken birileri gezegen kolonileştirmek için milyar dolarlar harcıyor. Artık bizim de “istikbalin göklerde olduğunu” farketmemizin zamanı geldi. O yüzden bu keşif son olmamalı.

Hocalarımıza başarılar diliyorum. Ayrıca, yetişen nesle güzel örnek oldukları ve ciddi işlerle uğraştıkları için kendilerine teşekkür ediyorum.