Türk Sporu ve Sporcusu

Dünya sporunun en önemli etkinliklerinden olan Olimpiyat Oyunları Brezilya’nın Rio kentinde devam ediyor. Bu konuyla alakalı birkaç söz söylemek gerektiğini düşünüyorum.

Öncelikle Brezilya bu işi beceremiyor. Oyunları takip etmek için ülkeye gidenlerin gasp ve taciz edildiği görüntüler sosyal medyaya düştü bile. Olimpiyat sporcuları için kurulan olimpiyat köyünün sıkıntılarını sporcu ve yöneticiler anlatıyor. Yüzme dalının mücadelesi için hazırlanan havuzun suyundaki sıkıntı bugün ortaya çıktı.

Brezilya, toplum, tesis ve kültür olarak böyle bir organizasyona hazır olmadığını gösterdi. Fakat artık çok geç. Oyunların neredeyse yarısı yapıldı.

Türkiye, Brezilya ile beraber bu işe aday olmuştu. Hatırladığım kadarıyla son iki ülke de onlarla bizdik. Mülteciler, terör ve lobi faaliyetleri gibi sebepler yüzünden oyunlar Brezilya’ya verildi. Sonuç ortada. Türkiye bu etkinliği Brezilya’dan daha iyi idare eder, sorunsuz atlatırdı diye düşünüyorum.

Olimpiyatları düzenlemek bir ülke için önemlidir. Dünya kamuoyuna reklamımızı yapabilir, kültürümüzü tanıtabilir, ekonomimize yüklü miktarda döviz kazandırabilirdik. Artık kısmetse 2020’ye.

Gelelim bizim sporcularımıza. Şimdiye kadar sadece 1 madalya kazanabildik. Daniyar İsmailov, Erkekler Halter 69 kiloda gümüş madalya kazandı. Kendisi Türkmenistan Türklerinden olup, yaptığı açıklamayla Turancı olduğunu ispat etti. Kendisini kutluyor, başarılarının altın madalyalarla sürmesini temenni ediyorum.

Bir başka isimse Mete Gazoz’du. 17 yaşında olan sporcumuz okçuluk branşında ilk rakibini elesede ikinci yarışmasını maalesef kaybetti. Dünya sıralamasında 14. Sırada olan bu kardeşimiz gelecek yarışmalarda umut vadediyor. Yolu açık olsun.

Türkiye’nin olimpiyat kadrosu bu yıl hayli ilginç. Eski yarışmalara devşirme sporcular götürmüştük fakat bu kadar çok değillerdi. Jak Ali Harvey, Ahmet Li, Lara Sanders, Viktorya Zeynep Güneş, Kayra Sayit, Melek Hu, Yasmani Copello Escobar, Polat Kemboi Arıkan, Karin Melis Mey, Lasma Liepa, Ekaterina Avramova ve daha niceleri Türk sporunu temsil ediyorlar. 79 milyonluk memleket bunların yarıştığı branşlarda sporcu yetiştiremiyorsa burada bir sorun var demektir.

Bakanlığından federasyonlarına kadar bu işle ilgilenen ne kadar kurum, kuruluş varsa kulağı çekilmeli, sporcu yetiştirmiyorlarsa ne yaptıkları gözden geçirilmeli. Masa tenisi oynayacak bir kız bir erkek sporcumuz yok mu? Türk kızları judo yapmayı bilmiyor mu? 100 metreyi 10 saniyede koşacak bir tek Türk evladı yok mu?

Türk soyundan olan sporcuların eğitiminde de eksikler var. Bu konuda akla gelen ilk söz Gazi Mustafa Kemal’in; ‘Ben sporcunun, zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim’ vecizesidir. Elbette bir sporcunun başlıca özellikleri bunlardır fakat eklenmesi gereken bir şey var.

Biz sporcunun Türkçü olanını severiz. Çünkü bir sporcu Türkçü ise zekidir. Aptal adam Türkçü olmaz. Türkçü sporcu, sadece kariyerinde değil, tüm yaşamında şartların gereklerini yerine getirir. Yani kendisine çeviklik kazandıracak idmanlarını aksatmadan yapar. Ahlak zaten Türkçülüğün ayrılmaz bir parçasıdır. Bunlardan başka Türkçü sporcu bayrağın şerefini, milletin onurunu, ülkenin uluslararası namusunu düşünerek mücadelesini verir. Yani rakibini sadece rakip olarak değil aynı zamanda ülkesine saldıran düşman olarak görür, ona göre mücadele verir.

Türkçü sporcu tarihinin şeref dolu sayfalarını okumuş olacağı için karşısındaki adamı ülkesinin başında bize karşı savaşmış komutan, kendisini de ona karşı koyan Türk başbuğu olarak görecektir. Motivasyon sporun en önemli tamamlayıcısıdır. Bundan daha iyi motivasyonda olmaz.

Ayrıca Türk Dünyasından yarışmaya katılan sporcular içinde bu durum geçerlidir. Türkçü bir Kazak boksör Çinli rakibine yenilmez. Zihniyetleri doğru olursa Ermeni sporcuların Azerbaycan Türkleri karşısında şansı yoktur. Cengiz Han’ın torunu Meksikalı güreşçiye yenilemez. Yeter ki kim olduğunun farkında olsun.

Sonuç olarak, ay-yıldızlı sancağın kıymetini Türkçü olarak yetişmiş sporculardan başkası bilemez. Jak Ali Harvey için yarı finalde elenmek başarı olabilir. Fakat Türkçü bir sporcu için altın madalyadan başkası başarısızlıktır.