Yanıt Bekleyen Sorular

Son haftalarda yaşadığımız olayların ardından bir takım sorular doğdu fakat ne soran var ne yanıtlayan. Bunlardan bazılarını sorarak gündeme getirmek istiyorum. Bulunduğunuz ortamlarda ki kişilere sorarak ses getirmesini sağlayabilirsiniz.

Öncelikle 15-16 Temmuz geceleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinden ne kadar malzemenin kaybolduğunu soralım. O günlerde, ‘Demokrasi’ adına sokağa çıkan güruh, askerlerin ellerinden aldıkları, silahları, mermileri ve bombaları teslim etti mi?

Yoksa olası bir kargaşa ortamında bu teçhizatlar kullanılacak mı? Veya bu silahlar şimdi hangi örgütün eline geçti?

Daha sonra; OHAL kapsamında PKK terörü ve diğer alanlarda ne gibi adımlar atıldı? Bu OHAL sadece FETÖ ile mücadele kapsamında mı işliyor? Her gün patlatılan bombalar, yapılan saldırılar için Kanun Hükmünde Kararname çıkartılmış mıdır? Polise ve askere ‘Vur Emri’ verilmiş midir?

Türkiye’nin geldiği durumda ‘Başkanlık’ tartışmalarının tekrar başlaması doğru mudur? Suriyeli mülteciler, terör, Musul meselesi gibi çok önemli konular mevcut iken bu tartışma gündem konusu olacak bir şey midir?

Bu ülkede PKK’lı olmak, FETÖ mensubu olmaktan evla mıdır? İmralı’daki maymunun posterini açmak, onun için eylem başlatmak, herhangi bir adli yaptırıma tâbî tutulmazken, Fetullah Gülen’in posteri altında toplanmak da suç sayılmayacak mıdır?

Bu sözde OHAL, ileriye dönük Başkanlık provası mıdır? Hayır değilse, PKK ve uzantılarıyla yapılan mücadele neden bu kadar gevşektir? Bir KHK ile kaldırılabilecek dokunulmazlıklar neden varlığını korumaktadır?

Hükümetin üyeleri; ‘Çözüm süreci bitmiştir’ mealinde açıklamalar yaptığı halde, bu süreç için çıkartılan yasalar neden hala yürürlüktedir?

FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında el konulan paralar ve mallar nerededir? Bunlar da Reza Zarrab’ın paraları gibi faiziyle iade edilecek midir? Eğer böyle bir durum olursa şimdiden uyaralım, Dolar 3.10, Euro 3.41, Reza meselesinde olduğu gibi kurtulamazsınız.

Reis-i Cumhur’un bir lafı ile tanka kafa atan, F-16 kışkışlayan, muzaffer insanlar; ‘Yahu reis, biz darbeyi önledik önlemesine ama bu ülke bu hale nasıl geldi’ diye neden sormuyor?

Belki de en önemli soru, en son yazdığım.

İnsan, içinde bulunduğu, desteklediği toplulukların hâl ve hareketlerini sorgulamadığı sürece, sahip olacağı tek sıfat; ‘Yobazlık’dır. Yobazlar topluluğunun başarılı olduğunu tarih kaydetmemiştir. En son örneği 15 Temmuz kalkışmasıdır.

Yukarıdaki soruların muhatabı, ülkeyi yönetenler ve onları destekleyenlerdir. Bizim en kolay ulaşacağımız kimseler ikinci guruptur. Bu destekleyenler gurubundan cevap isteyin. Veremeyecekler!

Destek olduklarına sorsunlar. Onlar da cevap bulamayacak. Belki bu sayede destekçilerin bazı şeyleri anlamasını sağlayarız.