Yerli ve Milli Otomobil

Son bir kaç gündür yandaşlar sanki hayatın sırrına erişilmiş, Mars’a uzay üssü kurulmuş, Amerika kıtası kolonileştirilmiş gibi debdebelenirken muhalifler de aynı hızda bok atma derdinde yerli ve milli araba olan TOGG’u konuşuyorlar.

Önce yandaşları kucaklayayım.

Memleketin tüm stratejik kurumlarını parsel parsel ona buna peşkeş çeken bir hükümetin yerli ve milli propagandasına hala ana avrat dümdüz inanan, İslamın 6. şartı muamelesi yapan Diriliş Ertuğrul tayfasına sesleniyorum:

Benim bildiğim yerli ve milli bir yönetim anlayışına sahip yöneticiler yerli ve milli olan tohumdan tank palet fabrikasına kadar yüzlerce ürün kaleminin üretimini sekteye uğratacak, yabancıya devredecek, gayrimillileştirecek hamleler yapmaz.

Vatandaşı açlık sınırının altında yaşarken, asgari ücret Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın bir başörtüsünün fiyatına endekslenirken hangi millilikten bahsediyorsunuz?

Volvo geçenlerde Çinlilere 1.9 milyar dolara satıldı. Suriyelilere 40 milyar dolar harcanana kadar bu parayla Volvo 21 kere satın alınabilirken hangi yerlilikten bahsediyorsunuz?

Ailenize ait bir mal varlığı var. Birini çağırıp “Gel kardeşim al bu serveti yönet, bize de bundan pay ver ve bu mal varlığını arttırırken bizi de refah içerisinde yaşat” demişsiniz. Bu vatandaş gelmiş sizi yiyecek ekmeğe muhtaç etmiş. Ata mirası malınızı ona buna peşkeş çekmiş. 18 yıldır ilk defa kuru ekmek yerine iskender ısmarladı diye siz de bu vatandaşı yere göğe koyamıyorsunuz. Durumunuz bundan ibaret değil mi?

Yerli arabaymış…

Tabi ki yapacak. İşi bu değil mi? Bu zamana kadar neden yapamadı? Kim engel oldu?

Gelelim muhalif kesime…

“İtalya’da üretilen, tasarımı İtalyanlara yaptırılan, gösterge paneli İngilizce olan bir araba ne kadar yerli ve milli olabilir?”

Çamur atmaya çalıştıkları mevzu bu.

Bunu söyleyen muhalif kesim hayatlarında akıl ve bilimi ön planda tuttuklarını ağızlarını yaya yaya ifade ederken Atv haber üslubuyla konuya yaklaşınca insanın içini umutsuzluk bulutları kaplıyor. Çünkü bu topraklarda çeşitli eylemler neticesinde atılan cehalet ve mantıksızlık tohumları büyümüş koca ağaç olmuş ve gölgesiyle insanlarımızı mantık ve bilim güneşinden koruyan koca bir ağaca dönüşmüş.

İktidar destekçisi de aynı notaya basıyor, muhalefet destekçisi de aynı notaya farklı bir telden basıyor. Çıkan ses tamamen aynı…

“Atatürk” sayfalarındaki paylaşımlarla Facebook’u siyasi propaganda mecrası olarak kullanan Kemal teyzeler, İsmet amcalar, sosyal medya cahili hocalar…

Tesla’nın tasarımını Fransızlar yapıyor. Hatta ana tasarım ekibinin önde gelen tasarımcılarından biri de Türk. Sahibi ise Güney Afrikalı. Ama Tesla “Amerikan” malı.

Ford, Türkiye dahil dünyanın bir çok yerinde üretim yapıyor. Tasarımında 70 milletten insan çalışıyor. Ama Ford “Amerikan” malı.

Citroen’nin patronu, CEO’su İngiliz, dünyanın dört bir yanında üretim bantları var ama Citroen bir Fransız malı.

Düne kadar Coca Cola CEO’su, yönetim kurulu başkanı Türk’tü. Peki, Coca Cola Türk malı mıydı? Dünyanın her yerinde fabrikaları olan, en büyük fabrikası Filistin’de bulunan, 10 kişilik yönetim kurulunda sadece 3 tane Amerikalı olan bir oluşumdan bahsediyoruz.

Yani böyle girişimler bir takım oyunundan ibarettir. Tamamen her şeyiyle yerli ve milli olan bahsettiğiniz gibi bir örnek dünya üzerinde yok maalesef.

Sırf bunlar yaptı diye iyi bir şeye çamur atmak size prim yaptırmaz. Güzeli alkışlamak erdemdir. Desteklemek hepimizin çıkarına olan bir şeydir.

Üstelik projenin elektrikli otomobil üzerine planlanmış olması da geleceğe dönük muhteşem bir harekettir.

TOGG’un meydana gelme sürecinde Elon Musk ile görüşüldü. Yerli ve milli otomobilin ekibi özenle seçildi, yurtdışlarından toplandı getirildi. CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş BOSCH’un kıdemli başkan yardımcısıydı. Yani BOSCH’un en büyük 3’üncü patronu.

Liyakatın esas alındığı pırlanta gibi bir ekiple az zamanda güzel bir şey ortaya kondu.

Ama yetmez.

Türk’e dünya yetmez
Dört yön, yedi kıta yetmez
Aya çıksak aya, yetmez!
Güneşi de yakacağız.

İşte mantık bu olmalı.


Ama şu “yerli ve milli” lafından midem bulanmadı değil…